Genel

YouTube hashtag’leri ile video görüntülemelerinizi artırın

Tıpkı öteki toplumsal medya platformlarında olduğu benzer biçimde YouTube hashtag’leri yardımıyla video görüntülemelerinizi artırabilirsiniz. Ne şekilde mi?

Twitter, Instagram, LinkedIn ve Feysbuk benzer biçimde toplumsal medya platformlarında olduğu benzer biçimde YouTube hashtag’leri ile video görüntülemelerinizi artırabilirsiniz. 

SEO mevzusunda mühim katkılar sunan YouTube, en iyi anahtar kelimeleri bulmanız, videonuzun tüm bölümlerini bu anahtar kelime çevresinde optimize etmeniz, öteki videolarınıza bağlantı vermeniz ve izlenme sayılarınızı katlayacak hashtag’leri bulmanıza olanak sağlar. Bu makalemde YouTube hashtag’lerini kullanarak strateji geliştirmenize katkı sağlayacak ve izlenmelerinizi artıracak yöntemlerden bahsedeceğim.

 

YouTube Hashtag’leri Nedir? 

YouTube hashtag’leri, izleyicilerin ilgilendikleri mevzuya yada kategoriye gore videoları bulmasına destek olan kelimeler yada kelime öbekleri olarak tanımlanabilir. YouTube platformu, bu özellik yardımıyla aynı hashtag’i kullanan tüm YouTube videolarının görüntülenebileceği bir dizin halinde sıralar. Kullanıcılar yada izleyeciler ise bu hastag’e tıkladığında mevzuyla ilgili tüm içeriklere sıralı bir halde ulaşabilir.

 

 

YouTube hashtag’lerini niçin kullanıyoruz?

YouTube hashtag’leri, sundukları birkaç ek avantajın yanında Feysbuk, Twitter ve Instagram’daki hashtag’lere fazlaca benzer. Bunlar sırasıyla aşağıdaki benzer biçimde özetlenebilir.

Kullanacağınız hashtag’ler, YouTube’un videonuzun ne hakkında bulunduğunu anlamasına destek sağlar 

İçeriğinizle ilgili anahtar kelimeleri video hashtag’leri olarak kullandığınızda, YouTube’a videonuz hakkında daha çok data vermiş olmuş olursunuz. Bu sayede videonuzun arama sonuçlarında görüntülenmesini sağlarsınız.

Hashtag’ler, daha çok kullanıcının içeriğinizi bulmasına destek sağlar

İçeriğinizle lakalı YouTube hashtag’lerini kullanıyorsanız ve videonuz arama sonuçlarında görünüyorsa, video görüntüleme sayınız artar ve abone sayınızın artmasına da katkı elde edecektir.

Hashtag’ler, videolarınızı kategorilere ayırmanıza destek sağlar

Birçok marka ve içerik geliştirici, videolarını oynatma listeleri altında düzenler. Hashtag’ler, videolarınızı mevzuya yada temaya gore kategorilere ayırmanıza destek olarak, kategorilerinize de bir seviye getirecektir.

 

Videolarınız için en iyi YouTube hashtag’lerini iyi mi bulursunuz? 

Spam içerikli yada alakasız videoların kullandığı hashtag’leri kullanmak yarardan fazlaca zarar getirir. Paylaşacağınız video içeriğin kullanacağınız hashtag ile uyumlu olup olmadığını görmek için süratli bir arama yapabilirsiniz.

YouTube videolarınız için en doğru hashtag’leri bulmak mevzusunda aşağıdaki şekilleri deneyebilirsiniz.

 • İçeriğinizle ilgili trend videoları deneyin

Videonuzun ana temasını arayarak işe başlayın. Mesela; içeriğinizin okuduğunuz bir kitap yada izlediğiniz bir film ile ilgili bulunduğunu düşünelim. Kitap yada filmin adının hashtag’ini araştırmadan ilkin ana temayı oluşturan kitap ve film hashtag’lerini araştırıp, (ilk sırada yer edinen video içeriklerin hangi hashtag’leri  kullandığını not alarak) kendi içeriğinizi bu anahtar kelime çevresinde optimize edebilirsiniz. 

 • En iyi performansı gösteren rakip videoları araştırın

Rakiplerinizin kullandığı hashtag’lere ve video başına görüntüleme sayısına göz atmayı ihmal etmeyin. 

 • YouTube’un otomatik önerilerini önemseyin

Google arama çubuğunun ne aradığınızı tahmin etmeye emek vermesi benzer biçimde, YouTube da hashtag # sembolünü yazdıktan sonrasında size hashtag önerileri göstermeye adım atar. Burada tavsiye edilen hashtag’ler video içeriğinizle ilgili değilse, daha ilgili sonuçlar üretecek bir kelime yada kelime öbeği ilave ederek çalışmanıza devam edin. 

 • YouTube hashtag oluşturucu platformları da deneyin 

Araştırmalarınızı kolaylaştıracak, hızlıca ilgili hashtag bulmanızı sağlayacak onlarca destek platform var. Ahrefs, Aux Mode, Kparser, Keyword Tool benzer biçimde alternatifler de girdiğiniz kelimeyle ilgili neticeleri ve trend mevzuları size sıralayacaktır.

 

 

YouTube videolarına hashtag iyi mi eklenmiş olur?

YouTube videolarınıza hashtag ekleyebileceğiniz iki değişik alan bulunur. Hashtag’lerinizi videonuzun başlığında yada videonuzun açıklamasının altında kullanabilirsiniz.

Video içeriğinizin başlığında hashtag kullanmadan ilkin kesinlikle anahtar kelime araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Lütfen ihmal etmeyin, anahtar kelimelerinizi içeren ve içeriğinizle ilgili olarak kullanacağınız başlık, kullananların içeriğinizi bulmasına destek olmak mevzusunda tıpkı hashtag’ler kadar kıymet taşır. Başlığınıza hashtag eklemek video sayfanızı tertipli olarak tıklanabilir hale getirir. Bu yöntem, arama sonuçlarında hashtag’e tıklayan kullanıcıları direkt videonuza götürecektir.

 

YouTube video açıklamanıza hashtag’leri iyi mi eklersiniz? 

YouTube hashtag’lerini ekleyebileceğiniz bir öteki yer, video açıklamanızın sonunda yer alır. Videonuzu optimize edip YouTube anahtar kelimelerinizi, video özetinizi, bağlantılarınızı ve kaynaklarınızı ilave ettikten sonra, videonuzun açıklamasının altına bir sizi hashtag yerleştirebilirsiniz. Video açıklamaları kısmı, içeriğinizle ilgili hashtag’leri ekleyebileceğiniz bir alan sağlar. YouTube, hashtag’lerinizin devamlı video başlıklarınızın üstünde görünmesini elde eden bir yapı sunar. Böylece kullanıcılar, bu hashtag’leri kullanan öteki videoları bulmak için de onları tıklayabilir.

 

YouTube kanalınız için bir hashtag stratejisi geliştirin 

YouTube kanalınızı hashtag’lerle tanıtmak ve daha çok seyirci çekmek için aşağıdaki standart adımları uygulayarak bir strateji geliştirebilirsiniz.

 • Video başına 5 hashtag kullanın

YouTube, açıklamanıza en fazla 15 hashtag yerleştirmenize izin verir. Platform, videonuzda 15’ten fazla hashtag kullanırsanız, tüm hashtag’lerinizi yok sayabilir. Bu yüzden aşırıya kaçmadığınızdan güvenli olun. Video başlığınızda 1-2 hashtag kullanmanızı tavsiye ederim (Video açıklamanızdaki yalnızca ilk üç hashtag’in video başlığınızın üstünde görüneceğini de ihmal etmeyin).

 • Kendi markanıza ilişkin benzersiz hashtag’lerinizi oluşturun

YouTube, hashtag’leri videonuzda göze çarpan alanlara yerleştirerek aramayı teşvik eder, bu hem de izleyicilerin bu hashtag’lere tıklayıp YouTube kanalınızdan ayrılacağı anlamına da gelebilir. Kategorilerinizle uyumlu oluşturacağınız benzersiz hashtag’ler, seyircileri daha uzun süre kanalınızda tutarak değişik videolarınızın görüntülemelerine de katkı sunar.

 • Konuma dayalı hashtag ilave edin

Belirli bir coğrafi alanda erişiminizi genişletmeye çalışıyorsanız, konuma dayalı hashtag’leri (Mesela #İstanbul) kullanabilirsiniz. 

 • Hashtag’lerinizden video görüntülemelerini izleyin

Hashtag’leri kullanmaya başladıktan sonrasında, hangi hashtag’lerin kullanıcıları içeriğinize çektiğini görmek için YouTube analizlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 • YouTube’un hashtag politikası yönergelerine dikkat edin

YouTube, hashtag politikalarına uygunluğunu denetlemek için hashtag’leri izler. Platform, yanıltıcı, alakasız yada kaba bulunduğunu düşündüğü hashtag’lere haiz videoları kaldırabilir. Bu sebeple 15 hashtag sınırına bağlı kalmanızı ve YouTube’un hashtag kurallarına aykırı hareket etmekten kaçınmanızı tavsiye ederim. Kullanacağınız hashtag’ler içeriğinizle kesinlikle ilgili olmalı ve google’ın politikaları ile uyum sağlamalıdır.

 

 

Google’ın Youtube hashtag kullanımı politikasında neler var? 

Google’ın hashtag kullanım politikasının kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz. 

 • YouTube’a yüklenen videolar benzer biçimde hashtag’ler de Google Topluluk Kurallarına uygun olmalıdır.
 • Hashtag’ler boşluk içermez. Bir hashtag’de iki kelime olmasını istiyorsanız, onları birleştirebilirsiniz.
 • Aşırı etiketleme, videonuzun yüklemelerinizden yada aramadan kaldırılmasına niçin olabilir. Bir videoda 60’tan fazla hashtag var ise, o videodaki her bir hashtag’i yok sayarız. 
 • Direkt videoyla ilgili olmayan hashtag’ler eklemeyin. Yanıltıcı yada alakasız hashtag’ler videonuzun kaldırılmasına niçin olabilir.
 • Bir bireyi yada grubu rahatsız etme etmek, ufak düşürmek, korkutmak, ifşa etmek yada tehdit etmek amacıyla hashtag eklemeyin. Bu politikayı ihlal etmek, videonuzun kaldırılmasına niçin olur.
 • Kişilere yada gruplara karşı sertliği yada nefreti teşvik eden hashtag’ler eklemeyin. Irkçı, cinsiyetçi yada başka hakaret içeren hashtag’ler eklemeyin. Bu politikayı ihlal etmek, videonuzun kaldırılmasına niçin olur.
 • Müstehcen yada müstehcen hashtag’ler eklemek, videonuzun kaldırılmasına niçin olabilir. Bir videonun cinsel açıdan kışkırtıcı olması amaçlanıyorsa YouTube tarafınca kabul edilme olasılığı daha düşüktür.
 • Hashtag’lerinizde sövgü yada rahatsız edici terimlerin kullanılması, yaş sınırlamasına yada videonuzun kaldırılmasına niçin olabilir.
 • Hashtag eklenmesine izin verilir, sadece açıklamaya basit açıklayıcı etiketler yada yine eden cümleler eklemek yasaktır. 

 

Uzmanlaştığınız her platform, kullanıcılar önünde sizi bir adım öne taşır ve bilinirliğinizi artırır. Ümit ederim verdiğim bu bilgiler ışığında YouTube hashtag’leri ile video görüntülemelerinizi artırarak, etkinizi katlayabilirsiniz.

YouTube her ne kadar geleneksel bir toplumsal ağ olarak görülmese bile, hem seyircilerle hem de abonelerle bağlantı kurma mevzusunda YouTube topluluk yönetimi ihtiyacı doğabilir. Aşağıdaki yazımda YouTube topluluk yönetimi mevzusunda sizlere rehberlik edecek detayları derledim.

 

YouTube Topluluk Yönetimi

YouTube’da seyircilerle ve abonelerle bağlantı kurma mevzusunda güçlük çekiyorsanız YouTube topluluk yönetimi ile fark yaratabilirsiniz.

 

YouTube Topluluk Yönetimi

 

 

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu