Genel

Yeni Windows Bilgisayarınızda Olması Gereken Uygulamalar

      Yeni bir bilgisayar alındığında yapılması gerekenlerin başlangıcında aleti özelleştirmek geliyor. Bilgisayarı ilk kez alıyor ve hangi uygulamaların olması gerektiği mevzusunda fikriniz yoksa ya da daha ilkin bilgisayar kullanmanıza karşın eski uygulamalarınızın yeni versiyonlarını yüklemek yada sizi daha üretken meydana getirecek yeni uygulamaları deneyimlemek istiyorsanız, ” Yeni Windows Bilgisayarınızda Olması Ihtiyaç duyulan Uygulamalar ” başlıklı bu yazımda ilgili uygulamalara örnekler bulabilirsiniz.

      İşte yeni bilgisayar alanların üretkenliğini artıracak uygulamalar.

      Ilk olarak, temel mevzulara bakıldığında, bazı uygulamalar o denli yaygın ve etkindir ki, bu tarz şeyleri detaylı bir halde anlatmaya gerek bile yoktur. Bu uygulamalar:

    • Firefox: Chrome web tarayıcısının hakim olduğu bir dönemde, Firefox’un yeni özellikler ve gizlilik mevzusundaki avantajları sebebiyle bilgisayarda olmasında yarar vardır.
    • VLC Media Player: Video seyretme gereksinimlerinizi karşılamak için güvenilir ve fazlaca yönlü bir medya oynatıcıdır.
    • 7-Zip: Dosya sıkıştırma ve açma mevzusunda etkili, parasız ve popüler bir araçtır.
    • SumatraPDF: Süratli ve hafifçe bir PDF okuyucudur ve bilgisayarınızdaki tüm PDF dosyalarını yönetmek için tarayıcınıza alternatif oluşturur.
    • GIMP: Px tabanlı özgür ve parasız bir görüntü işleme yazılımıdır. GIMP, Adobe Photoshop ve benzeri paket görüntü işleme araçlarına eşdeğer bir işlevsellik sunar.

            Bu temel uygulamalarla beraber, yeni bilgisayarda olduğunda, oldukça işinize yarayacak uygulamalarla devam edelim.

PatchMyPC

Bir bilgisayar aldınız ve yeni uygulamalar yüklemek istiyorsunuz yada mevcut bir sistem üstünde temizlik yapmayı düşünüyorsunuz. PatchMyPC yazılımı; temel uygulamaların bir listesini verip, bu tarz şeyleri tek bir tıklamayla yüklemenize olanak tanıyor. Uygulama, bununla beraber yüklenen yazılımların güncellemelerini de arka planda tertipli olarak denetim ediyor.

Microsoft PowerToys

PowerToys, bilgisayarınıza gelişmiş özellikler kazandıran bir vasıta setidir. Pencere yönetimi, fare imleci bulma ve Spotlight benzeri arama benzer biçimde özellikler ihtiva eder. Bu vasıta setiyle, bilgisayar kullanımınızı özelleştirebilir ve gelişmiş özellikleri hızlıca kullanabilirsiniz.

Portmaster

Portmaster, uygulamaların ve hizmetlerin web erişimini denetim edip, izlemenizi elde eden bir güvenlik duvarı uygulamasıdır. Bilgisayardaki uygulamaların internette neresi ile yazışma kurduğunu göstererek, bu erişimi isteğe bağlı olarak engellemenize olanak tanır.Yeni Windows Bilgisayarınızda Olması Ihtiyaç duyulan Uygulamalar

Everything

Everything, bilgisayardaki tüm dosyaların adlarını kendi listesine ilave ederek süratli ve etkili bir aramaya olanak sağlar. Süratli dosya bulma ve yönetme mevzusunda destek verir.

ShareX

Windows’un varsayılan ekran görüntüsü alma aracına alternatif bir uygulama arıyorsanız, ShareX’in tam da sizin için bulunduğunu söyleyebilirim.

MusicBee

Kişisel müzik koleksiyonu olanlar için MusicBee, müzik dosyaları yönetme ve çalma mevzusunda kullanışlı bir uygulamadır.

Calibre

E-kitap okuyucusu olanlar için Calibre, geniş e-kitap kütüphanesini yönetmek ve dönüştürmek için ideal bir araçtır.

Obsidian

Obsidian, Windows tabanlı sistemlerde kullanılan parasız ve kullanıcı dostu bir  not alma uygulamasıdır. Uygulama, düşünme şeklinize uyum elde eden hususi ve esnek not alma özelliğine haizdir. Obsidian notları cihazınızda saklar, böylece onlara çevrimdışıyken bile süratli bir halde erişebilirsiniz. Notlarınızı çevrimiçi bir wiki’ye, veri tabanına, dokümantasyona dönüştürebilirsiniz.

Bitwarden

Gizyazı yöneticisi kullanmak hepimiz için önemlidir ve Bitwarden bir çok kullanıcı için parasız ve mükemmel bir seçenektir. Çeşitli hizmetlere ilişik parolalarınıza erişmek ve yönetmek amacıyla kullanılan açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Bitwarden platformu, web, masaüstü, tarayıcı, mobil ve CLI dahil olmak suretiyle değişik platformlarda kullanılabilir.

FXSound

FXSound, parasız ekolayzır ve ses denetim uygulamasıdır. Ses çıkışını optimize etmek için çeşitli ekolayzır ön ayarları sunar.

Ventoy

Ventoy, önyüklenebilir USB sürücü oluşturmak için kullanışlı bir araçtır. İhtiyacınız olan işletim sistemini yüklemek ve mesele gidermek için kullanılabilir.

          Bu uygulamalar bilgisayar başlangıcında geçirdiğiniz zamanı daha verimli ve üretken geçirmenizde destek olacaktır.

           X takip için @salihertugrul

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
bahis forum define forum
Başa dön tuşu