Genel

Yeni normalimiz; katlanabilir akıllı telefonlar

Yeni normalimiz; katlanabilir akıllı telefonlar. Katlanabilir akıllı telefonlara olan ilgi günden güne artıyor. Peki üreticiler bu teknolojiye iyi mi yaklaşıyorlar?

Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar yaşamımıza gireli birkaç yıl oldu. Aslen bu süreç içinde katlanabilir ekrana haiz olan model sayısında mühim bir artış gerçekleşmesi bekleniyordu. Lakin aradan geçen süreye zarfında kafi sayıda model çıkmadı.

Türkiye’yi baz alırsak, devletimizde katlanabilir ekranlı telefon modeli satan 2 marka bulunuyor. Samsung ve Huawei. Küresel pazarda ise bu adların yanına Xiaomi, Oppo ve Motorola benzer biçimde adları de ekleyebiliriz.

Genele baktığımızda katlanabilir ekran teknolojisinin gelecek vaat ettiğini söyleyebiliriz. Bilhassa ilerleyen süreçte tablet ve dizüstü bilgisayarlarda da bu değişen teknolojinin kullanılması, hepimiz için sürpriz olmayacaktır.

Katlanabilir ekrana haiz akıllı telefonlar birkaç yıl içinde orta segmentte de karşımıza çıkmaya başlamış olacak. Mevcut şartlarda bu teknoloji yalnızca üst segment cihazlar için kullanılıyor. Lakin maliyetin düşmesi ile beraber hepimiz katlanabilir ekran teknolojisini deneyimleyebilecek.

Yeni normalimiz; katlanabilir akıllı telefonlar

Şu anda pazarın liderliğini Cenup Koreli akıllı telefon devi Samsung üstüne alıyor. Huawei’nin de Asya pazarında mühim bir oranı mevcut. Türkiye pazarında da bu iki ismin yarış halinde olduğu söylenebilir.

Hem Samsung, hem de Huawei katlanabilir akıllı telefonlarda aslolan meselenin menteşe yapısı bulunduğunu belirtiyor. Şu demek oluyor ki bir üretici, menteşe yapısını kusursuzlaştırırsa önünde pek bir engel kalmıyor diyebiliriz. Takdir edersiniz ki bu yapının kusursuzlaşması da fazlaca kolay değil.

Hali hazırda katlanabilir ekranlı telefonlar, ilk çıktıkları zamana oranla fazlaca ucuzlamış durumda. Muhtemelen önümüzdeki süreçte bu fiyatlar daha da düşecek. Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar orta segmente vardığında, pek fazlaca şahıs de bu teknolojiyi deneyimleme fırsatı bulmuş olacak.

Son olarak şunu da belirtelim. Apple’ın da bir süredir katlanabilir ekranlı iPhone üstünde çalmış olduğu iddia ediliyor. Hemen hemen Cupertino merkezli şirket bu mevzu hakkında bir izahat yapmış değil. Lakin gelecek yıl gerçekleşecek olan iPhone 15 etkinliğinde, yeni nesil bir iPhone Fold tanıtılması bizleri asla şaşırtmayacaktır.

Özetlemek gerekirse özetlememiz gerekirse, katlanabilir akıllı telefonlar yeni normalimiz olmaya başladılar. Bakalım sırada ne var? Bunu bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu