Genel

Yardım – İhtiyaçlarıma Göre Hangi Bilgisayarı Almalıyım? | Bilgi

3 yıl ilkin uygun fiyata aldığım Acer Swift 3 SF314-54-P8UG bilgisayar beni birçok yönden doyum ediyordu. Hatta o fiyat bandında bir ihtimal mevcut olan en iyi bilgisayardı. Benim için önemli olan gücün yanında konfordur. Örneğin ekran. Aynı model i3’lü olanı sırf klavyesi ışıklı değil diye itmiştim. Sonradan birazcık pişman olsam da genel anlamda karanlık yada azca ışıklı ortamlarda onun beri zora sokacağını da biliyordum. Doğal gereksinimler zaman içinde artıyor yada mevcut teknolojiye uymak gerekebiliyor.

Bir bilgisayar almak isterim. Burada ihtiyaçlarımdan yada yapmak istediklerimden bahsedip sizlerden düşünce vermizi ve tavsiyede bulunmanızı talep ederim. Bir bütçem yok, büyük olasılıkla kredi çekip alacağım. Lakin aşırı pahalı bir şey de alamam. Derhal de alacağım bir şey değil, bir ihtimal bir ay sonrasında bir ihtimal beş, bir ihtimal baharda…

Konfordan bahsetmiştim, bu bapta alacağım bilgisayarın ekranı beni mevcut bilgisayarım şeklinde ve hatta ondan daha çok doyum etmesi lazım. Bir ihtimal bilenleriniz vardır, Acer’in bu bilgisayarında pikseller görünmüyor desem, yeridir. Elbet yakınlaşınca belli oluyor, lakin yakından bakmak bile hoş oluyor. Ekran benim için fazlaca önemli. Bu sebeple hep ona bakarız, ekran iyi olmadıktan sonrasında en kuvvetli işlemci de olsa bana nazaran pek işe yaramaz.

Kullandığım bilgisayar 14” idi, bundan büyük olması, bir ihtimal birazcık daha, iyi olacaktır. Evet, bir ihtimal harici ekran almak evde kullanırken işe yarar, lakin iyi monitörlerinde fiyatlarını biliyoruz. 15-16” şeklinde…

Peki ben bu bilgisayarla ne yapacağım? Öncelikle sitelerle ilgilenmek, yazı yazmak, kod vs bu tarz şeyleri dile getirmeğe gerek yok, zira derhal her bilgisayar bu tarz şeyleri yapabilir. Bunlar haricinde güç gerektiren fotoğraf ve vidyo düzenlemek, oyun oynamak, yükleme, indirme vs. Vidyoyu Resolve Davinci’den düzenliyorum. 1080p düzenlerdim, lakin artık 4k düzenlemek isterim. Bir ihtimal ileride bazı harici teknoloji yükseltmeleriyle 8k da düzenlemek isterim fakat bunun için lüzumlu ram ve işlemci için parayı fazlaca zorlayamam. Elbet ram ve işlemci. Zannedersem en aşağı 16gb ram olmalı. İşlemci ise son olarak Intel’lerden biri. Oyun demiştim, ilk olarak adamakıllı oynayamadığım ve içimde kalan GTA 5’i oynamak isterim. Çeşitli FPS oyunlarını da. Hatta bir ihtimal çıkarsa GTA 6’yı da. Call of Duty serisini baştan sona vs. Yeni çıkan oyunlar vs… Oyunlarda görsellik ve netlik de önemli. Bu bapta da ekran kartı yeni çıkan Nvidia modelleri olmalı diye düşünüyorum.

Kasanın da plastik değil alimünyum olmasını isterim gene. Başlangıçta acaba Mac mi diye düşünsem de oyun oynamak kısmı ve MacOS’un gittikçe renk cümbüşüne dönmesi beni ondan uzaklaştırıyor. Gerçi Win 11 de onun yonundan gidiyor şeklinde. Bu da bir sorun, Win10’un stabilliğine alışan biri olarak 11 beni İlk olarak yorar mı?

Alabileceğimi zanmıyorum fakat donanım olarak 14” Macbook Pro şeklinde bir bilgisayar müthiş olurdu. Lakin şimdilik benim için fazlaca pahalı. Ayrıca aşırı ustalaşmış biri değilim, lakin kendimi birçok yönde geliştirmek isterim.

Aklıma gelenler bu kadar. Kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum. Şimdiden teşekkürler.

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum smmpanel instagram çöktü mü
Başa dön tuşu