Genel

Yapay Zekada Zirveye Ne Kadar Yakınız?

Günlük koşturmacamıza şimdi suni zeka da eklendi. Pek fazlaca şahıs iş yerinde ya da evinde bu teknolojiyi kullanan çözümleri hayatına dahil etti. Suni zeka, aslına bakarsak bir süredir aramızda ve bir telefonun kamerasından Adobe Photoshop’ta gördüğümüz yeni araçlara kadar pek fazlaca yerde karşımıza çıkıyor.

Bilhassa de OpenAI çatısı altında yaşamımıza giren ChatGPT bir dönüm noktası olabilir. Hem ‘üretken suni zeka’ terimini bizlere kazandırdı, hem de rakiplerini de bu sahaya çekerek bu teknolojide fazlaca daha yoğun ve kuvvetli adımları izlemeye başladık. Peki suni zeka için gidecek daha fazlaca yol var mı, yoksa artık zirveye yakın mıyız?

ChatGPT sonrası dünyada yalnız bir yıl geçirdik, bu yüzden suni zekanın zirvesine ulaşıp ulaşmadığımızı sorgulamak için birazcık erken görünebilir. Nadiren de olsa, bir hızla gelişen teknolojinin zirve versiyonu ilk yıl içinde ortaya çıkar ve suni zekanın ana hedefi olan suni genel zeka (AGI) için hala yapılacak fazlaca şey var.

2024’e doğru ilerlerken, sorulması ihtiyaç duyulan sual artık suni zekanın iyi mi kullanılacağından fazlaca bunun yerine, bu hızla gelişen teknolojinin günümüzdeki en popüler biçimi olan üretken suni zekanın şimdiden zirveye ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili. Başka bir deyişle, günümüzün en gelişmiş üretken suni zeka modellerinde performansta bir adım daha ileri gitmek mümkün mü?

Araştırmacılar teoride performans artışının mümkün bulunduğunu söylüyor. Sadece pratikte bunu başarmak daha zor. Bu tartışmaların bir çok Gemini’nin piyasaya sürülmesinin peşinden başlatıldı. Uzun süreden beri beklenen suni zeka modeli nihayet 6 Aralık’ta Google’ın şimdiye kadarki en yetenekli suni zeka modeli olarak tanıtıldı.

Gemini İle Suni Zekada Beklentiler Terfi etti

Bununla birlikte Gemini, Google’ın ChatGPT’ye güç veren büyük dil modeli GPT-4’e yanıtı olacak. Gemini’nin GPT-4’ten dokuz ay sonrasında piyasaya sürülmesiyle, üretken suni zeka alanını ileriye taşıması için beklentiler yüksek. Sadece şu bir gerçek ki Google’ın kendi verileri, beklentilerin karşılanmasının zor bulunduğunu gösteriyor. Google’ın suni zeka modelinin gelecek yıl çıkacak gelişmiş bir versiyonu olan Gemini Ultra, performans kıyaslamalarında GPT-4’ün sadece sınırı olan seviyede önünde içeriyor.

Okuduğunu anlama noktasında Gemini Ultra 82,4 puan alırken GPT-4 80,9 puan almış. Gemini Ultra, günlük görevler için sağduyulu muhakemeyi ölçen bir kriterde GPT-4’e direnemiyor ve kaybediyor.

Anlayacağınız hemen hemen asla kimse GPT-4’ü ikna edici bir halde yenemedi, buna rağmen eninde sonunda GPT-4’ü alt edecek bir modelin ortaya çıkma ihtimali var.

LLM’lere güç veren sinir ağları olan transformatörler, üstünde çalışabilecekleri daha çok parametreye (bir suni zeka modelindeki değişken sayısı) haiz olduklarında iyi ölçeklenirler. OpenAI, modellerinin kaç parametreye haiz bulunduğunu açıklamadı, sadece bazı tahminler GPT-3’ün ortalama 175 milyar parametreye haiz bulunduğunu gösteriyor.

Bu modelleri GPU’lar şeklinde fazlaca daha çok suni zeka işlemcisiyle güçlendirirseniz yada parametre sayısını katlanarak artırırsanız, fazlaca daha iyi performans göstermeleri gerekiyor.

Sadece bu pek de ergonomik değil. Büyük oranda veriye haiz olmayı göze alabilen bir şirketseniz – ki şu anda bu şirketlerden yalnız bir avuç var – ve büyük oranda informasyon işleminiz var ise bu hakikaten güzel.

Ek olarak son araştırmalar, transformatörlerin potansiyel olarak endüstrinin AGI’ye ulaşmasını engelleyebilecek başka sınırlamalara haiz olduğuna işaret ediyor. Google araştırmacıları, bu yönde geçen aylarda transformatörlerin genelleme mevzusunda pek de iyi olmadığının altını çizen bir yazı yayınladı. OpenAI’nın CEO’su Sam Altman ve rakipleri transformatör tabanlı teknolojilerinin AGI’ye ulaşmalarına destek olacağını umuyorlarsa bu pek kulağa hoş gelmiyor.

Birkaç teknoloji devi bu mevzuda çözümler üstünde çalışıyor ve örneklerden biri dünya modeli. Rahat bir ifadeyle bu, bir transformatörün üstünde ona bir miktar muhakeme kapasitesi kazandıran teknik bir gelişme olacak.

Bu engin hafızaya birazcık muhakeme yapma kapasitesi ekleyebilirsek, o vakit hakikaten yararlı bir şeye haiz olabiliriz. Sadece görünen o ki firmalar hemen hemen bu şekilde bir modelin ana akıma girmesine hazır değil ve birazcık daha beklememiz gerekecek.

Özetle suni zeka noktasında epey yol kat ettik, sadece daha göreceğimiz fazlaca gelişme var ve bilhassa suni zekanın muhakemesi noktası yeni yılda daha eleştiri öneme haiz olacak.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu