Genel

TikTok çocukların güvenliği için aile kontrolünü sıkılaştırıyor

TikTok, 13-17 yaş arasındaki evlatların güvenliği için Aile Eşleştirmesi özelliğine içerik filtreleme aracını ekledi. Platform, önümüzdeki dönemlerde gençlerin deneyimlerini dinleyeceği bir Gençlik Konseyi de kuracak.

TikTok, 13-17 yaş arasındaki evlatların platformda daha güvende olmaları için aileleri desteklemeye devam ediyor. Platform, Aile Eşleştirme özelliğine gençlerin TikTok deneyimini iyileştirecek yeni bir vasıta ekledi.  Geçen yıl kullanıcılara Sizin İçin yada Takip Edilenler akışlarında görmek istemedikleri kelime ve hashtag’ler içeren videoları filtreleyebilecekleri bir içerik filtreleme aracı sunulmuştu. Ebeveynlerden ve küçüklere bakım veren kişilerden gelen talepler doğrultusunda bu vasıta, Aile Eşleştirmesi’ne de getirildi. Böylece aileler, evlatlarının gereksinimlerine uygun, kişisel bir platfom deneyimini daha kolay yaratabilecek. Eklenen anahtar kelimelerse, yetişkinlere yönelik yada çocuklar için riskli sayılabilecek temalara haiz olan içeriklerin 13-17 yaş arasındaki kitlelere ulaşmasını engellemiş olan İçerik Seviyeleri sistemine de eklenecek.

Amaç gençlerin haklarını elinden almadan bilinçlendirmek

TikTok, Aile Eşleştirme özelliğine eklediği bu araçla ebeveyn kontrolünü sıkılaştırırken gençlerin çevrimiçi dünyaya katılma haklarına saygı duyulması icap ettiğini de göz önünde bulunduruyor. Bu kapsamda Aile Çevrimiçi Güvenlik Enstitüsü de dahil olmak suretiyle pek oldukça uzmanla bir araya gelen platform, gençlerin aileleri tarafınca eklenen anahtar kelimeleri görüntüleyebileceği bir sistem oluşturdu. Sunmuş olduğu bu şeffaflık yardımıyla platform, evlatları aileleriyle çevrimiçi sınırlar ve güvenlik hakkında konuşmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

TikTok, gençlerin platformdaki güvenliğini ve refahını sağlamak için TikTok Gençlik Konseyi adlı yeni bir emek verme daha başlattığını duyurdu. Bu kapsamda platform, TikTok’u kullanan gençlerin deneyimlerini direkt dinleyebileceği bir alan yaratacak ve gençlere yönelik güvenlik çözümlerini onlarla beraber geliştirecek. TikTok Gençlik Konseyi’nin bu senenin ilerleyen aylarında başlatılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu