Genel

Telefon Karşılaştırma Özelliği ile Doğru Kararı Nasıl Verebiliriz?

Cep telefonları seçmek hakkaten zor bir mevzu. Her gün değişik bir marka ve modelin piyasaya sürülmesi kafa karıştırıcı olabiliyor. Üstelik bu modellerin çoğu zaman her yıl bir üst modeli çıkıyor. Bu yazımızda Telefon Karşılaştırma aracı ile doğru seçim yapmanız için birkaç püf noktayı paylaşacağız. Her şeyden ilkin bütçenizi belirleyerek işe başlayın. Bir üst limitinizin olması oldukça mühim. Yoksa “daha iyisi” “birazcık daha gelişmişi” diyerek bütçenizi oldukça aşabilirsiniz. İkinci karar vermeniz ihtiyaç duyulan nokta ise Android yada iOS ekosistemlerinden hangisine gireceğiniz. Bunu da büyük oranda bütçeniz belirleyecek. Zira en uygun fiyatlı iPhone modeli, 16499 liradan başlıyor. iPhone 11’in bu modelini isterseniz derhal bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Telefon karşılaştırma
Telefon karşılaştırma için yukarıda seçili Karşılaştır düğmesine basın

Telefon karşılaştırma bilhassa Android cihazlarda kolay değil

Daha bütçe dostu seçeneklere baktığımızda ise Android modelleri görüyoruz. İşte bu aşamada imdadımıza MediaMarkt’ın Telefon Karşılaştırma özelliği yetişiyor. Bu adresten Telefon Karşılaştırma ve Karşılaştırma Aracı ile değişik modelleri hızlıca karşınıza alabiliyorsunuz. Üstelik MediaMarkt’ın bu özelliği yardımıyla, harici bir telefon karşılaştırma sitesine ihtiyacınız yok. İlk yapmanız ihtiyaç duyulan ilgilendiğiniz bir modelin sayfasına girin. Arkasından görseldeki şeklinde Karşılaştır düğmesine basın. “Yeni ürün ekle” diyerek listenizi meydana getirmeye başlayın. Arkasından satın almayı düşündüğünüz öteki modellere gidin ve aynı işlemi tekrarlayın. İki ya da daha çok modeli seçebilirsiniz. Modelleri tamamladıktan sonrasında gene Karşılaştır düğmesine basın. Bu sefer Karşılaştırma Listesine Git seçeneğine yönelin.

Farkları görün, listenizi yazdırın

Artık tüm modelleri özellikleriyle beraber göreceğiniz size hususi sayfaya geldiniz. Eğer yalnız farklara bakmak isterseniz solda yer edinen “Farkları Göster” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Çoğu zaman birçok ortak özelliği olan modellerin yalnız farklarına bakmak işinizi kolaylaştırabilir. Gördüğünüz şeklinde MediaMarkt telefon karşılaştırma aracı, cep telefonu karşılaştırma işlemini son aşama kolay ve işlevsel bir hale getiriyor. Bu telefon karşılaştırma aracını kullanarak siz de daha rahat tercih yapabilirsiniz.

telefon karşılaştırma
Telefon sayısını artırabilir detaylı listeyi inceleyebilirsiniz

Kamera için ne olursa olsun araştırma yapın

Gelelim özellikleri kıyaslarken öncelikleri belirlemeye… İlk olarak işlemci ile başlamış olalım. İşlemcinin kuvvetli olması işlemlerinizin daha süratli ilerlemesini sağlar. Mesela büyük bir PDF dosyası açarken işlemci, hesaplamayı hızlandırabilir. Buna bağlı olarak RAM mevzusu da ehemmiyet kazanıyor. RAM ya da sistem hafızası bilhassa oldukça sayıda programı açtığınız süre devreye giriyor. Doğal iOS ve Android sistemlerin uygulamaları arkaplana atarak ya da kapayarak RAM tasarrufu sağlıyor. Aynı anda bir iki uygulama kullanıyorsanız 3-4 GB kafi olacaktır. Fakat bu sayının üstüne çıktığınızda 4GB ve üstü RAM önerebilirim. Depolama seçeneğine geldiğimizde ise tamamen gereksinim ve telefon kullanım şekli öne çıkıyor. Telefonda oldukça fazla fotoğraf ve video üretiyor ve saklıyorsanız 64GB yada üstü tercih edin. Android seçeneklerde MicroSD girişi olup olmamasına da dikkat edin. Bu şekilde harici bir depolama seçeneği düşünüyorsanız bu kart yuvasının olmasına dikkat edin. Telefonların kamera ve fotoğraf özelliğinde ise veriler size yol izah edebilir. Normal olarak yüksek megapiksel kıymeti bir anlam ifade eder. Fakat rakamlar yanıltıcı olabilir. Bu yüzden web üstünden de beğendiğiniz model ile çekilen fotoğrafları kıyaslayın. Gerçek kararınızı mağazada deneyimledikten sonrasında yapın.

Daha azca akla gelen özellikler

Telefon seçiminde çift SIM kart desteğine de dikkat edin. Eğer iş ve hususi telefonu aynı anda kullanıyorsanız çift SIM tercih edin. Bir öteki tehlikeli sonuç mevzu da bataryanın gücü. “Yoğun kullanımda beni yarı yolda bırakmasın. Şarj ile uğraşmam!” diyorsanız 5000 mAh ve üzerini değerlendirin. Son özelliğimiz ise kablolu kulaklık girişi. 3.5 mm kulaklık girişini bazı modeller koruyor bazıları eliyor. İyi bir kablolu kulaklığınız var ve ondan vazgeçmiyorsanız normal olarak seçim kriteriniz belli.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu