Genel

Soru – Javascript hatalarında Var, Let ve Const | Bilgi

Merhaba, şu anda JavaScript’te var, let ve const arasındaki ayrımları araştırıyorum sadece bunların nüanslarını anlamada bazı zorluklarla karşılaştım. Aşağıda belirsizlik alanlarımı örnekleyen bir kod pasajı bulunmaktadır:

JavaScript:

// Code Snippet 4
const colors = ["red", "green", "blue"];

colors.push("yellow");
colors = ["orange"];

console.log(colors);

İşte uğraştığım belirli problemler:

1. Renkleri const kullanarak durağan(durgun) olarak bildirmeme karşın, herhangi bir hatayla karşılaşmadan diziye yeni bir öğeyi (“sarı”) eklemeyi başardım. Niçin “TypeError: Durağan(durgun) değişkene atama” şeklinde bir hata almadım ve bu davranışın tüm diziyi tekrardan atamaktan farkı nedir?
2. Dizi renklerinin tamamını [“turuncu”] olarak tekrardan atamaya çalışırken, “TypeError: Durağan(durgun) değişkene atama” şeklinde bir hatayla karşılaştım. Uygun değişken bildirimini kullanarak renklerin tekrardan atanmasına izin vermek için bu hatayı iyi mi düzeltebilirim?
3. Konsol çıktısını denetim ettiğimde renk değerlerinin [“kırmızı”, “yeşil”, “mavi”, “sarı”] olarak kaydedildiğini gözlemledim. Durağan(durgun) olarak belirtilirken dizinin değişmez olduğundan iyi mi güvenli olabilirim?
4. Dokümanlarda gösterildiği benzer biçimde, değişkenlik ve değişmezlik açısından renkler benzer biçimde diziler için const kullanmanın sonuçlarıyla ilgileniyorum. Diziler için const’ın ne vakit kullanılacağını ve değişmezliği sağlamanın nedenlerini açıklayabilir misiniz?

Ben bu problemler üstünde çalışırken ve JavaScript’te var, let ve const hakkında daha iyi data edinirken fikirleriniz ve yardımlarınız oldukça takdir edilecektir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu