Genel

RTX 2060 Ekran Kartı ile MSI, hızlı ve sessiz bir modele imza atıyor

RTX 2060 ekran kartları 2019 senesinde kullanıcılarla buluştu. Peşinden 3000 serisi piyasada yerini aldı. Yakında 4000 serisi ile tanışacağız. Peki, çıkışından üç yıl sonrasında niçin bu şekilde bir kartı inceliyoruz? Yanıt aslına bakarsak piyasa koşullarında gizli saklı. Gerek pandemi gerekse “mining” işlemleri yüzünden son yıllarda ekran kartlarına erişmek hayal oldu. Yığın problemi ya da karaborsa tutarları sebebiyle oyuncular ellerini bu kartlara süremedi. Şimdi, piyasa birazcık daha normale dönerken MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC ekran kartının performansını değerlendirelim.

RTX 2060
RTX 2060, iki slot kaplıyor. Çift fanlı olan bu model hem de standart saat hızına gore daha süratli çalışıyor

RTX 2060 hâlâ iyi bir kart!

Ilk olarak üç yıl içinde bu kartın kıymetini daha iyi bulduğunu düşünüyorum. Şu sebeple kartın içinde gelen raytracing ve DLSS özellikleri artık tam anlamıyla kullanılır hale geldi. Raytracing bildiğiniz benzer biçimde ışığa bağlı olarak gerçek zamanlı hesaplamalardan oluşuyor. DLSS ise suni zeka işlemcileri kullanarak çözünürlüğü büyütüp kusurlarını örtmeye yarıyor. Çoğu zaman raytracing oldukça fazla işlem gücü gerektirdiği için DLSS ile daha randımanlı çalışıyor. Sadece bu özellikler için oyunların raytracing ve DLSS desteklemesi gerekiyor. İşte geçen süre içinde oyunlar bu özellikleri daha iyi kullanmaya başladı. Hem de Nvidia da yazılım bazlı geliştirmeler yaparak bu iki özelliği yeni düzgüsel haline getirdi.

Gelelim kartın özelliklerine. MSI, kartı 22.6 santimetre genişliğinde tasarlamış. Derhal belirtelim bu haliyle kart ufak kasalara uymayacaktır. Kartın geniş yapısı 2 tane Torx 2.0 fan barındırıyor. Bu da kartın daha randımanlı çalışmasını sağlıyor. Her ne kadar MSI ondan sonra Torx 3.0 fan modelini geliştirse de bu haliyle kart epey serin çalışıyor. Kartın 2 slot yuvası kullandığını belirtelim. Bazı kartların 3 slot kullandığını düşünecek olursak bu iyi bir haber. Kartı, yük altında 160 watt güç çekiyor. Bundan dolayı MSI, minimum 500 watt güç deposu öneriyor. Görünen o ki yeni nesil kartlar bu değerlerin oldukça üstüne çıkacak. Elektrik faturalarının kabardığı günümüzde bunu bir kenara not edelim. MSI, kartı en süratli RTX 2060 olacak şekilde tasarlamış. Normalde Nvidia, 1680Mhz saat hızını ideal görüyor. Fakat MSI bunu 1830MHz’e “overclock” yaparak çıkarıyor. Aslına bakarsan kartın ismindeki OC de buradan geliyor.

MSI
Kartın arkasında koruma amaçlı kapak bulunuyor

Oyun performansı beklentilerin ötesinde

Oyunlara gelecek olursak üç temel yapımdan anlatmak isterim. İlk oyun 2019’un sistem canavarı Control. İkincisi ise Metro Exodus Enhanced Edition. İki oyunda DLSS’yi kalite modunda açarak (900p) raytracing dahil her ayarı üst seviyelere çekebiliyorsunuz. Sadece ultra ve extreme benzer biçimde seçenekler performansı düşürüyor. Öteki denediğim oyun ise Elden Ring. Bu oyun da açık mekanlar dahil olmak suretiyle gene tüm ayarlar yüksek olacak şekilde çalışıyor. Üç oyun da 1080p’de 60FPS’yi rahat yakalıyor. İşlemcimin ise Intel 11400 bulunduğunu belirtmek isterim.

Özetleyecek olursak MSI GeForce RTX 2060, 1080p ve 1440p çözünürlüklerde yüksek FPS sağlıyor. Üstelik ayarları çoğu zaman yüksek tutabiliyorsunuz. 4K olarak bazı oyunlar çalışsa da kartın bu iş için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Aslına bakarsan kartın 6GB video belleği 4K için kafi değil. Dolayısıyla 1080p sizin için yeterliyse bu süratli RTX 2060 modeli doğru bir seçim olacaktır. Üstelik Raytracing ve DLSS benzer biçimde yeni nesil özellikleri deneyimlemek oyuncular için coşku verici. Doğal ki yeni nesil kartlar kapıda… Sadece onların fiyat ve yığın durumu belirsizliğini koruyor. Daha çok beklemek istemeyen ve kartın sınırlarını bilerek kullanan oyuncular mutlu olacaktır. 8899 liraya satılan ürünü bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum
Başa dön tuşu