Genel

Rehber – Yazılımınızı iOS 16’ya güncelleyin | Bilgi

content-block-sm-backup_2x.png

Yedekleme oluşturun​

Mühim bilgilerinizin bir kopyasına haiz olmak için aygıtınızı iCloud’a yada bilgisayarınıza yedekleyin.

content-block-sm-ios_2x.png

iOS 16’yı yükleyin​

Aygıtınızın prize takılı ve Wi-Fi ile internete bağlı olduğundan güvenilir olun. Peşinden aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmına gidin.
 2. Şimdi Yükle’ye dokunun.

———————————————————————————————————————————————————————————————

iPhone, iPad yada iPod touch’ınızı güncelleme​

iPhone, iPad yada iPod touch’ınızı iOS ya da iPadOS’in son olarak sürümüne iyi mi güncelleyeceğinizi öğrenin.

iPhone, iPad yada iPod touch’ınızı iOS ya da iPadOS’in son olarak sürümüne kablosuz olarak güncelleyebilirsiniz.
iOS yada iPadOS 14.5 ya da sonraki bir sürümü kullanıyorsanız iki yazılım güncelleme sürümünden birini tercih etme seçeneği görebilirsiniz. Kullanıma sunulur sunulmaz iOS yada iPadOS 15’in son olarak sürümüne güncelleme yapabilir yada mühim güvenlik güncellemelerini almaya devam ederek iOS ya da iPadOS 14’ü bir süre daha kullanabilirsiniz.
Güncellemeyi aygıtınızda göremiyorsanız aygıtınızı elle güncellemek için bilgisayarınızı kullanın. macOS Catalina yada sonraki bir sürümün yüklü olduğu bir Mac kullanıyorsanız ya da macOS Mojave yada önceki bir sürümün yüklü olduğu bir Mac ya da Windows PC kullanıyorsanız aygıtınızı elle iyi mi güncelleyeceğinizi öğrenin.

iPhone, iPad yada iPod touch’ınızı kablosuz olarak güncelleme​

 1. iCloud’u yada bilgisayarınızı kullanarak aygıtınızı yedekleyin.
 2. Aygıtınızı güç kaynağına takının ve Wi-Fi ile internete bağlanın.
 3. Ayarlar > Genel’e gidip Yazılım Güncelleme’ye dokunun.
 4. İki değişik yazılım güncelleme seçeneği görüyorsanız yüklemek istediğiniz yazılım sürümünü seçin.
  iPhone'da iOS 14.8 veya iOS 15'e güncelleme seçeneklerini gösteren Ayarlar uygulaması.'da iOS 14.8 veya iOS 15'e güncelleme seçeneklerini gösteren Ayarlar uygulaması.
 5. Şimdi Yükle’ye dokunun. Bunun yerine İndir ve Yükle seçeneğini görürseniz güncellemeyi indirmek için bu seçeneğe dokunun, parolanızı girin, peşinden Şimdi Yükle’ye dokunun. Parolanızı bilmiyorsanız ne yapmanız icap ettiğini öğrenin.

Aygıtınızın güncel bulunduğunu ve yüklenebilecek bir yükseltme bulunduğunu görebilirsiniz. Mesela, aygıtınızda iOS 14’ün son sürümü yüklü ve aygıtınız güncel olabilir sadece iOS 15’e yükseltme seçeneği de bulunabilir. Bir aksesuarı iPhone ile eşleştirirken iOS’i yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Kablosuz güncelleme esnasında bir uyarı görürseniz​

Aygıtınızı kablosuz olarak güncellemeyi denerken bir uyarı iletisi görürseniz ne yapmanız icap ettiğini öğrenin.
Bazı yazılım güncellemeleri kablosuz olarak gerçekleştirilemez. VPN yada proxy bağlantıları aygıtınızın güncelleme sunucularına bağlanmasını engelleyebilir.

Kablosuz güncelleme esnasında daha çok alana gereksinim duyarsanız​

Yazılımın güncelleme için daha çok alana gereksinim duyduğunu belirten ve bazı uygulamaları geçici olarak kaldırmanızı isteyen bir ileti gösterilirse uygulamaların kaldırılmasına izin vermek için Sürdür’e dokunun. Yükleme tamamlandıktan sonrasında bu uygulamalar otomatikman tekrardan yüklenir. Bunun yerine İptal’e dokunursanız daha çok alan açmak için aygıtınızdaki içerikleri elle silebilirsiniz.

divider.png

Otomatik güncellemeleri özelleştirme​

Aygıtınız gece şarj olurken güncelleme işlemini otomatikman gerçekleştirebilir.

 1. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmına gidin.
 2. Otomatik Güncellemeler’e dokunun, peşinden iOS Güncellemelerini İndir seçeneğini açın.
 3. iOS Güncellemelerini Yükle seçeneğini açın. Aygıtınız otomatikman iOS yada iPadOS’in son sürümüne güncellenir. Bazı güncellemelerin elle yüklenmesi gerekebilir.
  iPhone'un Ayarlar uygulamasında iOS güncellemelerini otomatik olarak indirme ve yükleme seçeneklerini gösteren Otomatik Güncellemeler sayfası.'un Ayarlar uygulamasında iOS güncellemelerini otomatik olarak indirme ve yükleme seçeneklerini gösteren Otomatik Güncellemeler sayfası.
spacer.png

iOS yada iPadOS yazılımının son olarak sürüme yükseltilmesi en yeni özelliklerin, güvenlik güncellemelerinin ve hata düzeltmelerinin yüklenmesini sağlar. Bazı özellikler bazı aygıtlarda yada ülkelerde ve bölgelerde kullanılamaz. Pil ve sistem performansı, ağ koşulları ve kullanım durumları benzer biçimde birçok faktörden etkilenebilir; gerçek sonuçlar farklılık izah edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu