Genel

Okula gönderdiğinizde gözünüz arkada kalmasın!

Okul zilinin çalmasına azca bir süre kaldı. Hem aileleri hem de evlatları tatlı bir telaş sardı bile. Kayıtlar, okul giysileri, servis, kırtasiye alışverişleri derken evlatların okul beslenmesini ve okuldayken güvenliğini de unutmayalım. Bu hafta sizler için sıhhatli beslenme çantası hazırlamanın tüyolarını ve çocuk gelişimi için yararlı olabilecek önerileri yazdım.

Okul çağı beslenmesi sıhhatli gelişim için oldukca mühim 

Evlatlarımızın gelişme ve gelişme çağlarında bir çok vakit yanımızda olmuyorlar. Organik olarak ikimiz de sıhhatli beslenmelerini ve okul hayatlarında başarıya ulaşmış olmalarını istiyoruz. Sadece aşırı kiloluluk bir salgın benzer biçimde hızla yayılıyor. Çocuklar minik yaşlardan itibaren abur cubur yemeye, hamur harcı işi tüketip sağlıksız beslenmeye başlıyorlar. Evlatların okul beslenmesine dikkat edilmesi ve okuldan vardığında aile ile beraber yiyecek yemesi gerekiyor

Her çocuğun yaşı cinsiyeti ve fizyolojik aktivitesine nazaran beslenme ihtiyacı farklılık izah edebilir. 6-12 yaş aralığını kapsayan okul çağı döneminde evlatların kafi olarak beslenmesi hem okul başarısını etkiliyor, hem de sıhhatli büyümelerine destek oluyor.

Evlatların günlük alması ihtiyaç duyulan enerji, yağ, vitamin, mineral ve protein kaynakları için işinize yarayacak ürünleri araştırdım. Evde hazırlayabileceğiniz yiyecekler, tostlar ve meyve suları için bu ürünleri kullanabilirsiniz. 

Çocuklar için sağlıklı tost tarifleri
Çocuklar için sıhhatli tost tarifleri

Beslenme çantası için sıhhatli karbonhidratlar

Evlatların sıhhatli beslenme alışkanlıklarını kazanması ek besin döneminde başlıyor. Bu süreçten itibaren tükettikleri besinler gelişimlerine pozitif ya da negatif tesir ediyor. Çocuklar okula başlayana kadar aile kontrolünde nispeten daha sıhhatli beslenme olanağına sahipler. Sadece okul periyodu vardığında evindeki beslenme düzenin haricinde okul için çocuğun günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak bir beslenme çantası hazırlamak gerekiyor. Beslenme çantasında tam buğday ekmeğinden yapılmış tost, anne poğaçası, sandviç ve sıhhatli karbonitratlara yer verebiliriz.

 

KORKMAZ A328-05 Tostkolik Tost ve Izgara Makinesi ile çocuklarınıza hem sıhhatli, hem de leziz tostlar hazırlayabilirsiniz.  Ürünün iki rengi var: Inox/Siyah Granit. Bu maharetli tost makinesi ile bununla birlikte evde ızgara yapabilir, kullanışlı ve 6 ekmek kapasitesi ile zahmetsiz sabah kahvaltıları hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar için sağlıklı meyve suyu
Çocuklar için sıhhatli meyve suyu

Çocuğunuza hazır meyve suyu vermeyin

Çocuk beslenmesinde vitamin ve minerallerin yeri oldukça mühim. Uzmanlar bu yüzden sebze ve meyve tüketimini öneriyor. Evlatlarımızın bağışıklığını güçlendirmek ve beslenme çantalarına her gün değişik meyve ve sebzeler koyabilir, okulda kolay tüketebileceği gıdaları beslenme çantasına koyabiliriz. Mesela her gün değişik renkte meyveler, salatalık, havuç, kırmızı kapya biber, marul ve haşlanmış sebzeler beslenme çantası için idealdir. Sadece hazır meyve suları içerikleri, koruyucu ve renklendirici içerikleri sebebiyle tavsiye edilmiyor. Bu yüzden çocuk beslenmesinde hazır meyve sularını tercih etmiyoruz. Bunun yerine evde hazırlayabileceğimiz meyve sularını rahatça içebilir, çocuğumuzun beslenme çantasına da koyabiliriz.

ELECTROLUX ESB 2900 Smoothie Blender Set, benim de evimde sevmiş olarak kullandığım bir ürün. Hem ergonomik ve dayanıklı, hem de performans yüksek bir ürün. Mutfakta yer kaplamaması da ek olarak bir avantaj. Blendırınızla çocuklarınızın oldukca seveceği mükemmel tarifler oluşturabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu