Genel

Not alma uygulamaları arayanlar için öneriler

Akıllı telefonlar hayatımızın birçok noktasında gereksinimlerimize yanıt verirken bunların içinde not almak başlangıçta geliyor. Kolayca not alma, her an elinizin altında bulunması ve gerekseme duyduğunuzda kilitleyerek güvenlik altına alınabilmesi, akıllı telefonlarda tutulan notları kullanışlı hâle getiriyor. iPhone’larda yada Android telefonlarda yüklü gelen çeşitli not alma uygulamaları var. Sadece üreticilerin sunduklarından değişik alternatifler istiyorsanız, bu rehber niteliğindeki yazımız size fazlasıyla destek olacaktır. İşte kullanışlı bir not alma uygulaması arayanlara destek olacak çeşitli tavsiyeler:

Microsoft’un değişik platformlar içinde sorunsuz şekilde çalışabilen not alma uygulaması, birçok kullanışlı işlevi Microsoft 365 kullanıcıları için ek tutara gerek olmadan sunmasıyla dikkat çekiyor. Değişik not defterleri oluşturma, notlara fotoğraf ekleme, web sayfalarından notlar oluşturma, belge tarama şeklinde gelişmiş özellikleri en büyük avantajları içinde yer ediniyor. Ekran kalemi yardımıyla el yazısıyla not alma yada notlarda çizim yapma da OneNote’u bilhassa Apple Pencil yada S Pen şeklinde ekran kalemleriyle kullanmayı verimli hâle getiriyor. Ne var ki, OneNote notların organizasyonu ve kullanıcı arayüzü mevzusunda birazcık geride görünüyor. Kullanıcı arayüzü birazcık karmaşık ve neyin nerede olduğuna alışmak için birazcık dönemin geçmesi gerekiyor.

One Note’u iOS, Android, Mac, Windows ve Web platformlarında kullanabilirsiniz.

Google Keep, kolay ve anlaşılır kullanıcı arayüzüyle dikkat çekiyor. Bununla beraber görsel açıdan çekici bir uygulama bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulama daha oldukca post-it tarzında ufak notlar tutmak isteyenler için kullanışlı görünüyor. Ya da yapılacaklar listelerini çoğunlukla tutanlar için Google Keep kullanışlı bir vasıta olacaktır. Notlara etiketler verilebiliyor yada en tepeye sabitlenebiliyor. Her bir nota bir renk yada hususi arka plan atayabilirsiniz. Ek olarak bu tarz şeyleri çeşitli anımsatıcılarla ilişkilendirebilirsiniz. Ek olarak dikte özelliği yardımıyla yazı yazmaya gerek kalmadan notlar oluşturabilirsiniz. Görsellerdeki metinleri alarak notları oluşturma imkanı da var. Eğer kullandığınız akıllı telefon yada tabletin işletim sisteminde sunulandan değişik bir not alma uygulaması kullanmak ve kolay notlarınıza web vasıtasıyla başka cihazlardan da erişmek isterseniz, Google Keep isabetli bir seçenek olacaktır.

Google Keep’i iOS, Android ve Web platformlarında kullanabilirsiniz.

Evernote en eski not alma uygulamalarından bir tanesidir. Zahmetsiz şekilde süratli şekilde not almaya olanak tanıması ve değişik cihazlar içinde notları eş zamanlamaya izin vermesinin yanı sıra kuvvetli bir arama motoru da bulunuyor. Öte taraftan kullananların işini kolaylaştıracak birçok işlevi de bulunuyor. Web sayfalarından çeşitli metinleri kırparak notlar oluşturma; PDF, PowerPoint şeklinde formatları destekleme, mobil uygulamalarda kitap yada defter şeklinde kaynaklardan belge tarama şeklinde özellikleri mevcut. Ne var ki, Evernote’un gelişmiş özelliklerini kullanmak için Premium aboneliği edinmeniz gerekiyor.

Evernote iOS, Android, Mac, Windows ve Web platformlarında kullanılabiliyor.

Simplenote, temiz ve mütevazi kullanıcı arayüzüyle öne çıkıyor. Bu da alınan notların takibini kolaylaştırıyor. Etiketleme ve arama araçları yardımıyla kullanıcılar aradıkları notları kolaylıkla bulabilirler. Aynı ekipte olan yada aynı proje üstünde çalışan kişiler de ortak notlar oluşturabilirler. Ayrıca Simplenote, belgelerin önceki versiyonlarının da yedeğini alıyor, böylelikle daha ilkin alınmış bir nota geri dönmek mümkün oluyor. Simplenote’un oldukca fazla gelişmiş özelliği yok, sadece kolay bir not alma uygulaması isteyenler için ihtiyaç duyulan tüm gereksinimleri karşılayacaktır. Eş zamanlama ve ortak emek harcama tarafında temel işlevleri sunuyor. Parasız olması da en mühim özellikleri içinde yer ediniyor.

Simplenote iOS, Android, Mac, Windows, Linux ve Web platformlarında kullanılabiliyor.

Ortak bir proje üstünde çalışanlar için işleri kolaylıkla yürütebilecekleri bir not uygulamasının varlığı önemlidir. Dropbox Paper, bir tek not alma yada alınan notları düzenleme imkanı sunmuyor, hem de beyin fırtınası yapma, fikirleri gözden geçirme ve hatta online görüşmeler yapma şeklinde işlerle ortak emek harcama alanındaki enerjisini ortaya koyuyor. Yapılacaklar sıralaması oluşturma, başkalarına görevler atama, son teslim tarihleri ekleme yada öteki grup üyelerinden bahsetme şeklinde kullanışlı vazife yönetimi araçları var. Dokümanlar içine yorumlar ekleme de işteki verimliliği artıracaktır. Paper’a takviminizi bağlayarak bir toplantı takvimiyle ilgili dokümanlara kolayca erişebilirsiniz. YouTube videolarından GIF animasyonlara kadar değişik birçok ortam dosyasını da notlara ekleyebilirsiniz. Bir Dropbox uygulaması olduğundan, Paper bu bulut depolama servisiyle de iyi şekilde işliyor.

Dropbox Paper iOS, Android ve Web platformlarında kullanılabiliyor.

Zoho Notebook değişik türlerdeki notlar için sunmuş olduğu değişik yaklaşımla öbürlerinden ayrılıyor. Kart tabanlı tasarımı yardımıyla Zoho Notebook değişik not biçimleriyle emek vermeyi kolaylaştırıyor. Her bir kartın, not türüne nazaran hususi bir rengi bulunuyor, böylelikle ilk bakışta notları birbirinden ayırt etmek mümkün oluyor. Her bir kart için özelleştirilmiş fonksiyonlar da mevcut. Mesela, Metin kartları yapılacaklar sıralaması oluşturma yada beyaz tahtaların görüntüsünü yakalamak için kullanılabiliyor. Dosya kartı ise PDF’leri, Word yada Excel dokümanlarını notlara eklemeyi kolaylaştırıyor. Akıllı Kartlar ise Zoho Notebook içinde kaydedilen içerikleri otomatikman formatlandırarak daha iyi görünmesini sağlıyor. Zoho Notebook, mobil uygulamalarda çeşitli dokunmatik hareketleri de destekliyor. Parmak sıkıştırma ile notları bir yığın içinde gruplandırma, aleti sallayarak aradığınız notu bulma bunların içinde bulunuyor.

Zoho Notebook parasız ve bu uygulama iOS, Android, macOS ve Web platformlarında kullanılabiliyor.

Ulysses bir tek not almak için değil, uzun formatta makaleler yazmak için de kullanışlı bir uygulama. Ne var ki, bu uygulamanın parasız versiyonu yok ve bir tek Apple cihazlarında çalışıyor. Bilhassa yazarlar için uygun özellikleri var, tüm yazma sürecini yürütmeyi sağlıyor ve hatta yazdırma işlerini de kolaylaştırıyor. Tam Ekran odak modu yardımıyla bir tek yazıya odaklanmak mümkün oluyor. Bunun haricinde aralarında koyu modun da bulunmuş olduğu değişik temalar var. Ulysses, WordPress’i kullanan blog yazarları için de kullanışlı. Yazılarınızı bu uygulamada hazırladıktan sonrasında WordPress paneline girmeden derhal yayınlayabilirsiniz. Yazıya görseller ekleme, etiket ve kategorileri ayarlama şeklinde tüm işlemler bu uygulamadan gerçekleştirilebiliyor.

Ulysses Mac, iPad ve iPhone’da kullanılabiliyor. Aylık ve senelik ücretleri var.

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum smmpanel Sesimol.net
Başa dön tuşu