Genel

No More Ransom, 1,5 milyondan fazla kişinin şifresini çözmesine yardımcı oldu

Fidye yazılımı kurbanlarının dosyalarının şifresini çözmelerine destek olmak için başlatılan bir girişim olan No More Ransom, altıncı yıl dönümünü kutluyor.

Lansmanından bu yana katılımcılar 4’ten 188’e terfi etti ve bunlar 165 fidye yazılımı ailesini kapsayan 136 gizyazı çözme aracının hazırlanmasına katkıda bulunmuş oldu. 37 dilde sunulan proje ile tüm dünyada 1,5 milyondan fazla insanoğlunun cihazlarının şifresini çözmesine destek oldu.

Fidye yazılımları, güvenli olmayan ve düzmece internet sayfaları, indirilen yazılımlar, fena amaçlı dosya ekleri ve RDP (uzak masa protokolü) saldırıları vesilesiyle savunmasız internete açık sunuculardan yararlanarak, mağdurların bilgisayarlarında depolanan kıymetli detayları şifreliyor. Suçlular sonrasında kurbandan fidye istiyor ve karşılığında şifrelenmiş verilerini geri vermeyi vaat ediyor. Bu tür fena amaçlı yazılımlar, her türden paydaşı hedef alan ve ayrı ayrı çete yapısından sıyrılıp kendi ekosistemlerine haiz tam teşekküllü işletmelere dönüşen saldırganlarca uzun senelerdir kullanılıyor.

Kişilerin ve kuruluşların kıymetli bilgilere erişmelerine destek olmak için Hollanda Ulusal Polisi Ulusal Yüksek Teknoloji Kabahat Birimi, Europol’ün Avrupa Siber Kabahat Merkezi, Kaspersky ve öteki platform ortakları 2016 senesinde No More Ransom girişimini ortaya koydular. Katılımcılar nerede olursa olsun bir siber suçun iyi mi bildirileceğine ilişkin gizyazı çözme araçlarını, yönergeleri ve talimatları girişimin resmi internet sayfasında yayınlayabiliyorlar. Bu araçlar ve materyaller, 165 fidye yazılımı ailesi tarafınca saldırıya uğrayan kurbanların verilerini herhangi bir ödeme yapmadan geri almalarına destek oldu. Proje, gizyazı çözme araçlarına ek olarak fidye yazılımlarının iyi mi çalmış olduğu ve bulaşmayı önlemek için ne benzer biçimde önlemler alınabileceği hakkında informasyon yaymayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu