Genel

Metaverse oyun dünyasını nasıl etkileyecek?

Metaverse, dünyanın her yerinden oyuncuların bir araya gelmesini kolaylaştıran sanal bir evren.  Oyun endüstrisindeki son gelişmeler Metaverse oyunlarını da bununla beraber getirdi. Oyuncular, bir sonraki düzey oyun deneyimini yaşamak için Metaverse evrenine geçiş yapıyorlar. Oyun geliştirici firmalar ise Metaverse oyunlarını sürükleyici hale getirmek için blockchain, suni zeka, AR-VR teknolojileri ile 3D görselleştirme benzer biçimde yeni teknolojileri kullanıyorlar. Bu hafta IWPA Game Kurucu Ortağı Bora Acar ile Metaverse’ün oyun hayatına ne benzer biçimde yenilikler getireceğini ve hayatımızı iyi mi değiştireceğini konuştuk.

IWPA Game Kurucu Ortağı Bora Acar
IWPA Game Kurucu Ortağı Bora Acar

Metaverse ile beraber toplumsal ortam da dijitalleşiyor. Metaverse hayatımızda neleri değiştirecek?

Metaverse aslen neredeyse 30 senelik geçmişe haiz bir kavram olsa da son bir yılda bilhassa Feysbuk’un şirket adını Meta olarak değiştirmesiyle beraber yediden yetmişe her insanın gündemine oturdu. O şekilde ki Twentify’ın yapmış olduğu Türkiye odaklı Metaverse Araştırması 2022 raporuna gore toplumun yüzde 63’ü benzer biçimde yüksek bir oranı “Güvenli değilim fakat bir fikrim var” şeklinde cevap vermiş. Hemen hemen tam anlamıyla hayatımızda olmayan bir kavram için bu hakikaten de oldukça yüksek bir oran. Gartner’a gore 2026 senesinde insanların yüzde 25’i çalışmak, alışveriş yapmak, eğitim almak, sosyalleşmek ve/yada eğlenmek için minimum 1 saatlerini metaverse’te geçirecekler.

Metaverse ile yaratılabilecek yeni dünyalarda yapılabileceklerin sınırını sadece insanlığın hayal gücü belirleyecek. Şu anda teknolojik alt yapının ve araçların elverdiği seviyede metaverse’ün ilk bebek adımlarını attığına hep birlikte tanık oluyoruz. Normal olarak ki metaverse teknolojik tabanlı bir gelecek inşası durumunda olduğundan blokzincir ve Web 3.0 internetteki gelişmelerden bağımsız düşünülemez. Tüm bu teknolojik gelişmelerle beraber yeni bir çağ açılıyor önümüzde. Artık dijitalle gerçekliğin sınırlarının yavaş yavaş belirsizleştiği, gerçeklikle akışkan bir halde iç içe geçmiş merkeziyetsiz, dijital bir edinim dünyası bizi karşılayacak. İnsanların dijital dünyadaki varlığının minimum gerçek dünyadaki kadar derin olacağı, sosyalleşeceği, para kazanabileceği, hizmet satın alabileceği hatta fizyolojik dünyada yapamadığı yeni deneyimleri edinebileceği bir noktaya evrilecek şüphesiz.

Metaverse oyun dünyası
Metaverse oyun dünyası

Metaverse’ün bilmemiz ihtiyaç duyulan en mühim özellikleri nedir?

Metaverse’ün karşımıza bugünün imkanlarıyla sunulmuş şu anda ulaşabildiğimiz projelerin fazlaca ötesinde bir kavram. Bugün tohumları atılan ve sonsuz değişik çeşitte meyve verme potansiyeli olan fazlaca uzun soluklu bir hasat sürecinin başındayız. Metaverse’ü ne yalnız konserlerin olduğu bir platform ne de arazilerin satılmış olduğu bir ortam diye basite indirgeyebiliriz. metaverse yaşamın tüm bileşenlerini içerme potansiyeli olan, Web 3.0 ve blokzincir teknolojileri yardımıyla bizlere neredeyse eksiksiz bir evren sunmayı vadediyor. Birbirleriyle bağlantılı/geçiş imkanı olan çoklu birçok evrenin eğlenmek, alışveriş yapmak, çalışmak, spor yapmak kısacası dijital varlıklarımızın yaşamını sürdürmek için bugünkü örnekleri VR ve AR kulaklıkları/gözlükleri, akıllı cihazlar, gelecekte ise etkileşimli akıllı tulumlar, dijital kontakt lensler, haptik eldivenler benzer biçimde teknolojik donanımlarla erişilebilmesi diye özetleyebiliriz. Şu anda sakince fakat yakından ve mümkün olmasıyla birlikte deneyerek, deneyimleyerek Metaverse’e adım atmak en doğrusu.

Metaverse ve oyun dünyası

Metaverse dijital oyunların geleceğine iyi mi katkı sağlıyor, oyun dünyasında neleri değiştirecek?

Oyun sektörü giderek tüm eğlence sektörünü içine alan bir halde büyüyor. KPMG’nin paylaşmış olduğu verilere gore dünya genelinde ortalama olarak 3 milyar oyun kullanıcısı bulunuyor, bu müzik ve film endüstrilerinin toplamından daha büyük bir hacme haiz olması anlamına geliyor.

Accenture raporuna gore oyun endüstrisi 2021 senesinde 200 milyar dolar direkt, 100 milyar dolar ise dolaylı olarak toplamda 300 milyar dolarlık bir hacmi temsil etmekte.  

Bilhassa son dönemde oyun platformlarında sıkça müzik, film alışveriş benzer biçimde etkinliklerin yapılmasına yönelik örnekler görüyoruz. Milyonlarca kişiye ulaşan konserler, moda haftaları, hususi film gösterimleri benzer biçimde fazlaca büyük iş birlikleri sahne alıyor. Her türlü teknolojik gelişmeyi cesurca deneyen ve organik bir halde bünyesine alan oyun sektörü bildiğiniz benzer biçimde blokzincir tabanlı birçok gelişmenin de filizlerinin atılmasını sağlamış oldu. Ek olarak NFT’ler de oyunlar vasıtasıyla doğru kullanım yerlerini bulma yolunda aşama kaydediyor.

Bu aşamada aklımıza şu sual geliyor; metaverse mü oyun hayatına katkı sağlayacak, yoksa oyun dünyasındaki gelişmeler metaverse’ün yaratılmasındaki en mühim enstrümanlardan birisi mi olacak?

Markalar için metaverse
Markalar için metaverse

Metaverse ve oyun dünyasında marka ve tüketici ilişkisine iyi mi bakıyorsunuz?

Web 2.0’dan Web 3.0’a geçiş, yalnızca markaların işleyiş biçimini değil, bununla birlikte tüketicilerin yaşama, emek verme ve eğlenceyi deneyimleme biçimini de etkileyecek, hatta etkilemeye başladı bile. Yepyeni bir teknolojik ve kültürel devrimin başlangıcında olduğumuz bu zamanda, bu yeni ekosistemi oluşturacak tüm paydaşların doğru oranda katkı sağlaması fazlaca mühim. Oyuncuların yalnız reklam tükettiği bir yapıdan ziyade karşılıklı faydanın sağlanacağı yöntemler sunmak tehlikeli sonuç öneme haiz.

Şu anda oyun dünyası tüketicilerin eğlenirken, bununla birlikte değişik gereksinimlerini aynı platformdan karşılamaları noktasında fazlaca çeşitli imkanlar sunmak suretiyle fazlaca öncü adımlar atmaya başladı. Markalar tarafında ise bilhassa simüle edilmiş 3D dünyaların evrimi büyük bir fırsat sunuyor. Fizyolojik alanlardan sanal dünyalara geçiş, markalara öteki reklamcılık biçimleri vasıtasıyla hem yaklaşması hem de para kazanması daha zorluk derecesi yüksek oldukça yoğun bir kullanıcı kitlesine ulaşmak için yeni bir fırsat sunuyor. 2026 senesinde pazarlama bütçelerinin yüzde 95’inin oyun içi reklamlara harcanacağı öngörüsü bu anlamda oyunların ne kadar tehlikeli sonuç bir noktada bulunduğunu gösteriyor.

Metaverse ile beraber şu anda bilinenin ve deneyimlenebilenin fazlaca ötesinde “meta-pazarlama” terimi da gündemimize gelecek, teknolojik altyapı ile birçok fırsat hem markaların hem de oyun geliştiricilerin önüne serilecek. Bu imkanlar doğru değerlendirildiğinde markalar ve oyuncular içinde derinlikli bir bağ oluşturmayı sağlamanın çok da fazla hayal olmadığını söyleyebilirim. Oyuncular markaların kimliklerini tanıma, hikayelerine dahil olma, ürünlerini/hizmetlerini metaverse’te deneyimleme ve tüm bunların neticesinde fizyolojik bağlantı kurma fırsatı yakalayabilecekler. Mesela ikimiz de oyunumuzu tasarlarken bugünün teknolojik imkanlarını sonuna kadar kullanıp ilk olarak komünitemiz ve iş ortağımız markalar ile doğru senaryoları yaratmak, hepimiz için ilgi çekici ve kazançlı kurgular oluşturmak için hem ekibimiz hem de danışmanlarımızla fazlaca sıkı şekilde çalışıyoruz.

Metaverse ve kripto paralar 

Son yıllarda oyunlarda oyna-kazan mantığı daha çok öne çıkıyor. Oyun dünyası yeni kripto paraların çıkmasını tetikler mi?

Araştırmalar oyun token’larının trend olmaya devam edeceğini gösteriyor. GameFi hepimiz için yeni kapılar açıyor ve blokzincir ekonomisinin de lokomotifi konumunda diyebiliriz. Bu alana meydana getirilen yatırım sayıları da oldukça ilgi çekici. 2021 senesinde blokzincir oyun sektörüne yatırılan toplam fon miktarı yalnız 4 milyar dolarken bu sayı 2022’nin ilk çeyreğinde 2,5 milyar dolar oldu. İlk çeyrekteki hız devam ederse elde edilmiş bu rakamın 2022 yılının sonuna kadar 10 milyar dolara kadar yükselebileceği düşünülüyor.

Oyun tokenları oyunların kendi yönetişim ve iktisat modellerini kurmalarında destek oluyor, ek olarak oyun dinamiklerini oturtmak yönünde de son aşama yenilikçi seçenekler sağlıyor. IWPA olarak biz sürdürülebilir ekonomik modellerin kurulmasının mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Fazlaca fazla proje ve bununla beraber kripto varlık var piyasada fakat bunların içinden uzun vadeli olarak iyi düşünülmüş projelerin ayakta kalacağını düşünüyoruz. Rekabet ortamının, kuvvetli global projelerin varlığının mühim ve besleyici olduğu görüşündeyiz.

 

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum smmpanel instagram çöktü mü
Başa dön tuşu