Genel

Li-Fi Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet kablolu olmasıyla birlikte kablosuz olarak da dünya genelinde son aşama yaygın. Bilhassa akıllı telefonlar, tabletler, otomobiller, mutfak gereçleri ve aklınıza gelebilecek neredeyse her alanda IoT tesirini görebiliyoruz. Bu şekilde bir durumda cihazların internete erişebilmesi kadar ve kadar süratli erişebildiği de mühim hale geliyor. İşte bu aşamada ışıkla kablosuz veri transferi yapabilen bir teknoloji, şu demek oluyor ki Li-Fi devreye giriyor.

Li-Fi Nedir ve Iyi mi İşler?

Li-Fi teknolojisi, adını Light Fidelity kelimelerinin kısaltmasından alıyor. Kablosuz formdaki optik ağ teknolojisi, cihazların içinde kablosuz iletişimin sağlanması ve verinin iletimi için LED ampulleri kullanıyor. Öteki bir ifade ile, LED ışık dalgaları vesilesiyle kablosuz bir halde verilerin aktarılmasına olanak elde eden bir optik ağ teknolojisi olarak ifade ediliyor. Kablosuz bağlantı türü olarak da malum Li-Fi teknolojisi, verilerin iletilmesini bir başka ifade ile veri aktarımı için ihtiyaç duyulan sinyal gönderimini LED’leri kullanarak gerçekleştiriyor.

Veri aktarımı mevzusunda güvenli bir teknoloji olan Li-Fi teknolojisi, kısıtlı kapsama alanı özelliği ile de bilinmekte. Li-Fi’ın verilerin aktarılması mevzusunda güvenilir olmasına ek olarak; kapsadığı alan itibariyle kısıtlı olması sebebiyle çoğu zaman alternatif olarak kullanılıyor. RF ağı için tamamlayıcı şeklinde kullanılan Li-Fi Teknolojisinin temeli 2011 senesinde atıldı. İlgili teknolojiye olan gerekseme ise, öteki kablosuz bağlantı şekillerinin hem yavaş hem de yetersiz kapasite sunması.

Emsallerine kıyasla çevre dostu sayılan Li-Fi teknolojisi, karbon ayak izini azaltması sebebiyle de merak mevzusu oluyor. Li-Fi teknolojisi ile günümüzde sıkça duyduğumuz Wi-Fi içinde bazı ortak ve değişik yönler bulunuyor. Verilerin aktarılmasını elde eden Li-Fi ve Wİ-Fİ teknolojileri ilgili aktarımı elektromanyetik olarak gerçekleştiriyor. Her iki hızla gelişen teknolojinin birbirinden farklılaştığı en mühim nokta ise, Wİ-Fİ veri aktarımı için radyo dalgalarını kullanıyor iken; Li-Fi teknolojisinde verilerin iletilmesi için LED ışık dalgaları kullanılıyor. Daha net ifade etmek gerekirse, sıhhatli ve çevre dostu olması sebebiyle Li-Fi teknolojisi daha oldukça araştırılıyor. Günümüzde ise radyo dalgalarını kullanarak verilerin iletilmesini elde eden Wİ-Fİ’nin yerini Li-Fi teknolojisinin alıp almayacağı oldukça konuşuluyor. İlerleyen dönemlerde yaygınlaşması beklenen Li-Fi Teknolojisi ile ilgili emekler ise devam etmekte.

Li-Fi, LED ışıklarını kullanarak verilerin iletilmesini sağlıyor. Çevre dostu ve sıhhatli olması sebebiyle de Wİ-Fİ kullanıcıları tarafınca çoğunlukla dört gözle beklenen mevzular içinde yer ediniyor. Verilerin daha süratli bir halde aktarılması, kullanıcı yoğunluğunun ve talebin artması sebebiyle Li-Fi teknolojisi çoğunlukla gündeme geliyor.

İlerleyen zamanlarda yaygınlaşması beklenen Li-Fi teknolojisi ile birlikte kullananların yoğunluğunun azaltılması ve verilerin normalden daha süratli aktarılması söz mevzusu. Radyo sinyalleri yerine ışık dalgaları yöntemiyle verilerin süratli bir halde aktarılmasını sağlarken güvenilir bağlantı sağlaması ile de Wİ-Fİ’yi geride bırakması öngörülüyor. “Hız ve kesintisiz bağlantı benim için mühim!” diyorsanız, Li-Fi teknolojisi ışık hızında bağlantısı yardımıyla verilerinizi normale nazaran daha süratli iletmenize destek olacak. İnternet üstünden film izlemeyi ve film indirmeyi sevenler için de Li-Fi teknolojisinin kısa süre içinde büyük çaplı filmleri indirebilecekleri bağlantı teknolojisi olabileceği düşünülüyor.

Görünür ışık tayfı (VLS) kullanmanın en mühim avantajlarından biri, ortak bir kullanım olmaması ve radyo frekansı tayfından daha çok bant genişliği sunmasıdır. 428 THz ile 750 THz içinde değişen görünür ışık spektrumu, tüm radyo frekansı spektrumundan 10.000 kat daha büyük bir kapasite sunar ve bilhassa yüksek frekans bant genişliğine yönelik artan alan kişi talebi ile Spektrum Krizine neden olan baskıları da azaltır.

Li-Fi teknolojisine yönelik meydana getirilen laboratuvar testleri, mevcut Wi-Fi sistemlerinden yüz kat daha süratli, saniyede 1.5 GB’lık on sekiz film indirebilecek kadar hızlara ulaşabileceğini gösteriyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu