Genel

Last Of Us 1-2 Hikayesi (Spoi̇ler!) | Bilgi

Yakın Süre Ilkin İki Oyunuda Oynadım. İkisininde Hikayesi ve Grafikleri Oldukca Güzeldi Ilkin 1.’nin Hikayesinden Başlamış olalım:

26 Eylül 2013’te başlıyor oyunumuz. Sarah, babasının doğum gününü kutlamak, ona yeni bir saat armağan etmek için geç saatlere kadar onu bekliyor ve baba-kız arasındaki bu hoş sahnenin peşinden 27 Eylül 2013’ün ilk saatlerine geçiyoruz. Yolunda gitmeyen bir şeyler var. Haberlerde hızla yayılan salgından ve şehirdeki kriz durumundan bahsediliyor. Salgın süratli bir halde yayılıp kahramanlarımızın yakınlarına kadar ulaşmış durumda. Joel, kızı Sarah ve kardeşi Tommy ile bu salgından kaçıp güvenli bir bölgeye ulaşmaya çalışıyor. Sadece bu kaçış esnasında suratımıza tokat şeklinde çarpan, kalbimizi sıkıştırıp bizi soluksuz bırakan o trajik sahneyi yaşıyoruz. Joel’un biricik kızı Sarah, yolları denetim altında tutmaya çalışan askerlerden biri tarafınca vuruluyor ve babasının kollarında can veriyor. Tahmin edebileceğiniz suretiyle bir insanoğlunun yaşayabileceği en acı olaylardan birini yaşayan Joel dağılıyor.

Ufak bir kız evladı

Filmi 20 yıl ileriye sarıyoruz. Salgının hızla yayılması üstüne karantina bölgeleri kurulmuş durumda. Joel, Boston’daki karantina bölgesinde yaşıyor. Arkadaşı Tess ile beraber kaçakçılık yapmış olup hayatta kalmaya çalışıyorlar. İkili, kendilerini dolandıran Robert’ın peşine düşüyorlar. Robert ikilinin silahlarını Ateşböcekleri adlı gruba satmış. Grubun lideri Marlene, tarafındaki Ellie adlı kızı karantina bölgesinden çıkartıp buluşma noktasına götürmeleri karşılığında silahları teslim edebileceğini söylüyor. Haliyle ikilimiz de bu teklifi kabul edip yola düşüyorlar.

Yolda çeşitli tehditleri atlatıp da buluşma noktasına vardıklarında, buradaki grubun öldürüldüklerini görüyorlar. Ellie’nin 3 hafta ilkin ısırılmış bulunduğunu sadece bundan etkilenmediğini gören Joel ve Tess vakası anlamaya çalışırken, Ellie, bağışıklık sahibi bulunduğunu ve Ateşböcekleri grubunun da bu durumu incelemek niyetinde bulunduğunu söylüyor ikilimize. Tess de enfekte oluyor bu esnada. Bunun da etkisiyle, arkalarından gelen askerleri engellemek suretiyle geride kalıyor ve bundan sonrasında Joel ile Ellie yola beraber devam etmek durumunda kalıyorlar.

Kardeşler buluşuyor

Sonraki hedefleri, Aeşböcekleri mensubu olan ve bu yüzden de Joel ile arası açılmış olan Tommy. Bunun için Joel’un eski bir tanıdıkları olan, Lincoln nahiyesindeki Bill’in yanına giderler ve onun aracını alarak yola koyulurlar. Pittsburgh’te avcılar grubunun saldırısına uğrayan ikilimiz, burada Henry ve kardeşi Sam ile tanışırlar. Dörtlü, şehirden çıkmak için beraber hareket ederler. Sadece Sam ısırılır ve enfekte olur. Abisinden kendisini öldürmesini ister. Henry, kardeşini öldürdükten sonrasında kendi canına kıyar.

Joel ve Ellie, uzun bir yolculuğun peşinden Wyoming’deki bir santralde bir yerleşim yeri kuran Tommy’nin yanına varırlar. Tommy onları samimi bir halde karşılar ve eşi Maria ile de tanışırız. Bir haydut saldırısı gerçekleşir, Ellie kaçar, sonrasında Joel ve Tommy onu bulurlar.

Yeni bir seyahat, yeni düşmanlar

Tommy; ikiliye Colorada Üniversitesi’ne gitmelerini tavsiye eder. Orada Ateşböcekleri’nin kullandığı bir laboratuvar bulunmaktadır. Lakin ikilimiz buraya ulaştıklarında laboratuvarın boşaltıldığını görür, buradakilerin Salt Lake City’deki bir hastaneye taşındığını öğrenirler. Dolayısıyla sonraki hedefleri bu hastane olacaktır. Sadece yolda bir kez daha saldırıya uğrarlar. Hücum eden grubu alt etmeyi başarsalar da Joel yaralanmıştır. Kışın ortasında, dağların içinde bir sığınakta çaresiz bir halde bırakılırlar. Ellie, Joel’un iyileşmesi için uğraşmaktadır. Bir av dönüşünde David ve adamları ile karşılaşır. Onlarla bir anlaşmaya varır, elindeki et karşılığında penisilin alacaktır. David ile birlikteyken zombi saldırısına uğrarlar, sadece saldırıdan kurtulurlar.

Ellie, Joel’un yaralandığı saldırıy icra eden grubun David tarafınca gönderildiğini öğrenir. Fakat gene de aralarındaki anlaşmaya uyarlar, Ellie penisilini alıp geri döner. Joel istirahat ederken David’in grubunun geldiğini görür Ellie. Onları kendi peşine takıp Joel’u korumaya çalışır. Sonunda Ellie rehin düşer. Kendisine gelen Joel, Ellie’yi bulmak suretiyle yola koyulur. David’in adamlarını yakalayan Joel, onlara işkence edip Ellie’nin nerede tutulduğunu öğrenir. Bu esnada Ellie de kafesinden kurtulmuş, James’i öldürmüş ve David’in elinden kaçmayı başarmıştır. Fakat bir süre sonrasında gene David tarafınca köşeye kıstırılır. Aralarındaki boğuşma esnasında yangın çıkar. Yangını gören Joel, derhal oraya gider ve Ellie’nin kendisini korurken David’i öldürdüğünü görür.

Her son yeni bir başlangıçtır

İkilimiz, ilkbaharda Salt Lake City’ye varırlar. Saint Mary Hastanesi’ne gitmek için tünellerde ilerlerken Ellie boğulma tehlikesi atlatır, Joel onu kurtarmaya çalışırken Ateşböcekleri’nin saldırısına uğrarlar. Joel bayıltılır. Gözlerini açtığında Marlene ile karşılaşır. Ellie hayattadır. Sadece bu uzun sürmeyecektir. Zira, hastalığa karşı bir aşı geliştirmek için onu öldürmek niyetindedirler. Joel, buna karşı çıkar ve oradakilerle çatışmaya girer. Ellie’yi ameliyathaneden alıp kaçar. Bu sırada karşısına çıkan Marlene’i de öldürür. Otomobille yola koyulurlar. Kendine gelen Ellie neler bulunduğunu sorar. Joel, ona yalan söyler. Tommy’nin yanına dönerler ve oyun biter…
Kaynak:Oyungezer.com

2. Oyun:
– ilk oyunun üstünden 5 yıl geçmiştir. aslına bakarsak 5 de değil 1 yıl geçmiştir.

– zombi vur vur nereye kadar diyen joel, kendini gitar yağmalayıp bunlara tel takmaya adar. gene bu şekilde bir gitar yağması günü joel ilk oyunun sonunu kardeşi tommy’e itiraf eder. tommy joel’e peki bu yaptığın etik mi abicim bakışlarıyla bu durumu ellie’ye anlatıp anlatmadığını sorar. joel de kızın haberi yok çaktırma kanka der. tommy de ok der.

– 4 yıl sonrasında (1 yıl + 4 yıl ile böylece ilk oyundan 5 yıl sonraya uyanırız) ellie’nin kapısı çalar. gelen kamptan arkadaşı jesse’dir. hadi aga kalk da devriye atalım virüslü avlayalım der. ellie de tamam moruk sorry, gece senin eski manita dina ile öpüştük de ondan uyanamadım der.

– jesse’den yedi gün ilkin ayrılan dina ise ellie’ye ya gel biz birlikte devriye atalım hem fırsat bulursak öpüşürüz de der. ellie ok der. devriyeye çıkarlar. devriyede eski ateş böceği eugene’in gizli saklı esrar tarlasını bulurlar. dina aslına bakarsan müptezeldir. o zamanlar manitası olan jesse ile gözetleme kulelerinde bir taraftan çalışıyor şeklinde yapmış olup; öteki taraftan da bong mong takılıp büsküvü müsküvü bişiler yok mu ya diye ense yapmaktadır. eski ateş böceği eugene ise tarla yapmış olup işi abarttığı şeklinde gaz maskesinden bong meydana getirecek kadar icat eden bir müptezeldir.

– eugene’in gizli saklı tarlasındaki zulasını patlatan ellie ve dina bazı sevişmelerde bulunurken ortamı jesse basar. joel ve tommy’nin yitik bulunduğunu ve onları aramaya çıkmaları icap ettiğini söyler. jesse, dina ve ellie joel’ları aramaya çıkar.

– devriye yaparken bir ekip zombilere denk gelen joel ve tommy zombiler tarafınca yakalanmak suretiyle olan ve adı abby olan bir kızı kurtarırlar. joel’in adını öğrendiği anda abby’nin yüzü bi değişmiş olur fakat çaktırmaz da. abby bununla beraber kaslıdır da.

– abby’i kurtaran joel ve tommy aga hava bozdu sığınacak bir yer bulalım diye konuşurlarken abby araya girip benim dostlar yakınlardadır onlara gidelim der. 20 senedir post apokaliptik dünyada türlü türlü it kopukla karşılaşan tommy ve joel bu öneriyi asla sorgulamadan, ulan bunlar bizim kasabadan değil; it midir kopuk mudur diye sorgulamadan abby’nin peşine takılırlar.

– ekip abby’lerin arkadaşlarının yanına ulaşır. kaynaşırlar. post apokaliptik dünyada her gördüğüne koşulsuz güvenen ikilimiz burada da asla bu kişilerden kuşku duymadan, silahlarını vs ellerinde tutmadan şaaak diye gerçek isimlerini söylerler. ekip joel’i tanır ve derdest ederler. abby joel’i dizinden vurur; tommy’i yumruklan bayıltır.

– bu sırada joel’i arayan ellie abby’lerin kampı bulur, sesleri takip ederek joel ve tommy’nin tutulduğu en alt kata iner. kapıyı açtığında joel’in yerde bulunduğunu görür. lan ne oluyor demeye kalmadan abby’nin ekibi ellie’yi paketler.

– bununla beraber abby’nin manitamsısı olan owen da tamam uzatma bitir şu işi der ve abby eline geçirdiği golf sopasıyla joel’i öldürür. o sırada arkada hepinizin diye bağıran ellie ve baygın yatan tommy’e ise hiçbir şey yapmazlar.

– joel yerde taze bir ölü olarak yatarken abby’nin ekibinde yer edinen neil druckmann joel’in cesedinin üzerine eğilir ve joel’in cesedine tükürür. ne ilgi lan o da kim diyenler olabilir. aslına bakarsak bu sahne bir sinematik sahne ve bu hareketi icra eden bir npc. sadece oyunun yapımcısı narsisist köpek druckmann “adamı o şekilde sikerler işte joel efendi” dercesine oyunun içine kendisini ekleterek bu şekilde bir harekette bulunur.

– druckmann demişken bir ayraç daha açayım. oyunda toplanabilir kartlar var. koleksiyon kartları. eskiden pokemon kartları vardı. yada futbolcu kartları. onlar şeklinde bir şey bu kartlar da. her kartta da bir isim, bu ismin zeka ve güç şeklinde özellikleri yazar. joel’in cesedine tükürmek muhtemelen yetmemiş olacak ki, druckmann bir de bu kartlara kendini eklemiş. fakat ne ekleme. dr. uckmann diye bir isim yaratıp zekasını 100 evet 100 tam puan yapmış. ne kadar da basın incelemesi puanına benziyor değil mi?

doğal olarak bunu fanlar ve 100 puancılar oyundaki bir easter egg o tmm mı.s.s.s diye savunacaklar. aldırış etmeyin siz onlara. kendini oyunun içine kart olarak ekleyen birisi zeka: 100 yapmaz. eli 100 halletmeye gitse bile içinden yok lan abartı oldu deyip 99 falan yapar fakat 100 yapmaz. bunu sadece kendi yarattığı ve hepimiz tarafınca sevilen başrol karakterinin ölüsüne tükürüp seni yok ettim işte diyen bir narsistik kişilik bozukluğu sahibi birisi yapar. easter egg vs tıraş yapmayın kısaca boşa.

– joel ölmüştür. ellie ve tommy ise intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. gene de tommy hanımcılığı elden bırakmayıp ben bi maria’ya sorim falan deyip ellie’yi dehler. sonrasında öğreniriz ki tommy tek başına intikam yollarına düşmüştür bile.

– ellie de boş durur mu? ben de çıkıcam der. dina ise aşko ben de gelim mi der. ellie gel der. maria ise size bir tane at versem yeter mi der. ok der ellie. tek atla ellie ve dina yola çıkarlar. abby’i aramaya seattle’a giderler.

– seattle’da yarı-açık dünyada yarı abby arar yarı oyun süresini uzatmak için oyalanmakta olan genç çiftimiz virüslülere denk gelir. bu sırada ellie’nin maskesi kırılır. dina aşko öleceksin der. ellie korkma aşko ben şerbetliyim bana bir şey olmaz der. dina ok o süre gel şu tiyatro binasında birazcık soluklanalım, hem de sen binada bulduğun gitarı çalarsın der.
şu gitar mevzusuna da değineyim bir ayraç açıp. dünya yıkılmış sadece dünyanın çeşitli yerlerinde kutusunun içinde yalnız tozlanan ve yalnız mi teli sıkılarak akort edilebilen gitarlar mevcut. ikimiz de paso bu tarz şeyleri bulup çalıp duruyoruz. şarkılı türkülü bir post apokaliptik dünyamız oluyor böylece. intikam için yola çıkıp sahil gitarcısı oluyoruz resmen.

– fox tv yaz dizisinden fırlatıp post apokaliptik bir dünyaya gelmiş şeklinde duran genç çiftimiz tiyatro binasına gelir. dina der ki ellie ben jesse’den hamileyim. bebem olacak. ellie der ki aşko sen burada bekle yüklü kadınsın, ben bi tommy nereye gitmiş bakıp gelicem. dina ok der.

– yola tek başına düşen ellie wlf diye bir askeri topluluğu keşfeder. ilk oyunda ordu ateş böcekleri tarafınca yok edilince ve ateş böcekleri de joel tarafınca kıyma şeklinde doğranınca post apokaliptik dünyada “ulan insan npc koyacak teşkilat kalmadı derhal bir teşkilat uyduralım” diyen senaristlerce var edilen bu wlf isminde topluluğun en büyük numarası köpeklerinin olması. her iki insan npc’ye bir köpek düşecek şeklinde büyük bir köpek topluluğuna sahiptirler.

– ellie tek başına çıkmış olduğu bu yolda ilkin takırdayanları biçer. sonrasında koşucuları. sonrasında takırdayanların takırdayan ve fakat bir o denli da iri olanlarını keser. ellie bu şekilde kese kese ilerlerken tommy’e yaklaşayazdığı sırada büyük bir wlf topluluğu ile burun buruna gelir. tam artık bunlar beni paket eder derken jesse gelir ve ellie’yi kurtarmış olur.

– ellie ve jesse yüklü dina’nın yanına tiyatroya dönerler. jesse’ye bizi iyi mi buldun derler. sizi takip ettim der. dina yaa şapşik gel yarana bez basam deyip jesse ile ilgilenir. ellie bunu imrenir. evet baya ellie, ulan herif benim manitayı aslına bakarsan hamile bırakmış, kızı şimdi elimizden almasın der şeklinde dik dik bakışlar atarak joel’in öcünü vs unutup triplere girer.

– ellie genç çifti tiyatro binasında bırakıp abby’yi aramaya yola koyulur. sağa bakar sola bakar, yolda seattle parkının içinde yabani bir yaşam yaşamaya kabul eden; konuşabilmelerine karşın ıslıkla haberleşen ve bir örnek kahverengi giysiler giyen çakma yerli kabilesiyle dövüşür. birazcık da onları öldürür. sonunda abby’nin bulunduğunu düşündüğü yere gider ve abby’i bulamaz. buraya kadar gelmişken elim boş dönmeyeyim deyip owen ve mal’i öldürür. burada bununla beraber tommy ile de karşılaşır ve beraber tiyatro binasına dönerler.

– intikam vakasından vazgeçen ekip geri dönüş planı yapmış olduğu sırada abby mekanı basar. tam ekran karşısında heh şimdi ananı laciverde boyayayım de gör kaslı karı diye söylenirken oyun der ki: dur be kardeşim ne öldürmesi, ne finali, ben sana bir de abby’nin öyküsünü anlatayım.

– oyun zamanı geriye sarıyor. 4 yıl önceye gider. abby ile oynamaya başlarız. öğreniriz ki abby, ellie’yi kurtarırken joel’in öldürmüş olduğu npc bir doktorun çocuğudur. amacı joel’i bulup öldürmektir. şundan dolayı joel babasını öldürmüştür. bu amacı uğruna wlf’ye katılır. asker olur. kas yapar. her sabah 5×3 set basar. tuzluğu isteme ayağına pazılarını şişirip millete biçim yapar.

– fakat abby kaslı olmasıyla birlikte duygusaldır da. mutsuz kaslıdır abby. manitamsısı bile vardır; owen. fakat owen şerefsizdir. gider mel’i hamile bırakır. abby mutsuz kaslı bir halde takılırken gariban iki kardeşe denk gelir ve onları kurtarmış olur. varın gidin yolunuza deyip kampa döner. kampta owen ile cinsellik yapar. seksten sonrasında benim aklım çocuklarda kaldı ya, dışarılarda ne yer ne içer varam da evlatları bulam deyip yola düşer.

– abby evlatları arar ve bulur. bu sırada da tıpkı babası şeklinde birer npc olan karakterlerden 40-50 tanesini “lan bu şekilde patır patır öldürüyorum fakat bunların evlatları ileride intikam için peşime düşmesin?” diye gram düşünmeden öldürür de öldürür. evladı yeniden kurtarmış olur. bu sırada da çocuklardan saçlı olanı ölür. kel olan ve ok atabilenle beraber kampa döner.

– çocuk da bir kız çocuğudur. adı lev. lev saçlarını adam şeklinde kısa kestiği için topluluğu (skar – a.k.a. abby’nin topluluğu olan wlf’nin düşmanıdır) tarafınca dışlanan birisidir. abby ablası kaslı kollarıyla onu himayesine alır.

– kampa dönen abby, owen ve mal’in öldüğünü görür ve yeniden intikam yemini eder. tiyatro binasını basmaya gider ve ellie’yi bulur. ellie, dina, jesse ve tommy’nin olduğu mekanı basan abby, jesse’nin kafasına sıkar. tam ellie’ye de sıkacakken tommy üzerine atlar. lev tommy’e ok atar. abby de lan aslına bakarsan bunu biz ilkte niye öldürmemiştik ki oldukça saçma deyip kafasına sıkar. sadece tommy tam bir ibrahim tatlıses şeklinde kafasına sıkılmasına karşın ölmez.

– abby hikayesi bu şekilde saatlerce işlenir ve ellie’nin abby’i bulmuş olduğu sahneye geri döneriz. bu sahneyi de abby ile oynarız ve ellie’nin ağzını yüzünü kırarız. hatta tam dina’yı tam öldüreceğimiz anda ellie lan yapma kız yüklü der. abby ellie’ye dönerek “mal de yüklüydü fakat öldürdün kahpe” demeden derhal insafa gelir, dina’yı öldürmez, varın gidin yolunuza der. ellie abby’i öldüremez. abby ellie’nin canını ikinci kere bağışlar.

– ellie ve dina köylerine geri dönerler. dina doğurur. bebek, dina ve ellie mutlu mesut yaşarlar. ellie koyun güder. heleley heleley diyerek koyunları ahıra sokar, aralarda dina’yı muç muç öper vs. tam heh bu sefer oyun bitti derkeeeeen, oyun gene der ki: nah bitti.

– ellie, dina’ya yok aga ben intikam alamadan duramıyorum gidip şu abby’i bulam da öldürem der. iki kere canı abby tarafınca bağışlanan ellie resmen kaşınmaktadır.

– ellie gene yollara düşer. amerika’yı bir baştan diğer başa kateder. abby’nin ardında ta seattle’dan san francisco’ya kadar gider. sadece kurulan bir yer tuzağına basıp böbreğine ağaç dalı saplanır. tutsak alanlar kendisine dikiş atar. sonrasında tutsak alınan yerden tüyer. tüydükten sonrasında gene zombi öldürür, insan kaçakçısı öldürür. bol miktarda yerden bez toplar, alkol toplar, bandaj yapar. öldürür de öldürür.

– ellie abby’nin tutulduğu yeri bulur. abby tutsak düşmüştür. tutsak düşmüş olduğu kişiler tarafınca açlığa susuzluğa işkenceye maruz kalan abby, aslına bakarsan kendi kendine bırakılsa 3 gün içinde ölecekken ellie abby’i tutsak alanları öldürmeye adım atar. öldürür de öldürür.

– bu kadar kişiyi öldürdükten sonrasında esirlerin tutulduğu yere geliriz. burada da son insan kaçakçısı ile dövüşürken böbreğimize atılan dikişler patlar. ona karşın bu kişiyi de pataklayıp esirleri kurtarırız. abby’yi sorarız. onlar bi şekilde kaçtılar ya sahile gitmişlerdir derler. ellie sahile iner.

– sahilde abby’e ulaşır. fakat abby’nin yediği dayaklardan şaftı kaymıştır. o şekilde bir kaymak ki; sahilde kazığa bağlanmış bir halde buluruz. sahilde bir oduna bağlanmış halde bulduğumuz abby’nin karşısında üzerimizde 30 otomatik tabanca, 10 pompalı, 5 tabanca, 6 revolver mermisi olmasına karşın, ortada da hiçbir sebep yokken abby ve lev’i bağlı oldukları ağaçlardan indiririz.

– abby ve lev’e sahile kadar eşlik ederiz. tam tekneye bineceklerken milyonlarca kilometre yol gelmemizi hatırlayıp sizi bırakamam deriz. gene üstümüzde 150 insan öldürecek kadar mermi olmasına karşın abby’ye bıçakla dalarız.

– elinde bıçakla abby’ye dalan ellie iki parmağı kopmasına karşın (evet ellie’nin parmaklarını abby ısırarak kopartır) abby’i alt eder. tam oynayana heh bu sefer abby’i laciverde boyadık derkeeeeeenn, ellie abby’i öldürmekten vezgeçer.
kaynak:Seyler.eksisozluk.com

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum smmpanel Sesimol.net
Başa dön tuşu