Genel

İpucu – Başarılı Girişimci Olmak Mümkün mü? Kendi Hikayem | Bilgi

“Hayatımın her bir sayfası, cesaret, tutku ve kararlılıkla yazıldı. Şimdi, sıra seninle beraber bu yolculuğa çıkmakta.”
-ChatGbt-

Günümüzde girişimcilik bizim eski zamanlarımıza nazaran oldukça daha kolay. Şundan dolayı artık başarı göstermiş insanları, vakaları, şekilleri sıralayıp yön verebilecek, başarısız olanları çözümleme edip hataları ayıklayabilecek sistemler bulunuyor. Bizlerden daha şanslısınız. Artık en yalın haliyle suni zekanız var. Artık yeni bir girişimcilik hikayesi yazmak daha zor diyorsanız yanılıyorsunuz.

Sizlere hem kendimi tanıtmak hem de girişimcilik mevzusunda hayatınızın yazısını sunmak isterim. Hakikaten öyleki şu sebeple bu benim hayatımın yazısı, gerçeğe dönüşen çocukluk hayalim. Başlamadan ilkin lütfen aşağıdaki ekran görüntüsüne dikkatli bakın. 2009 tarihinde üye olduğum ağaçlar net forumunda 2012 senesinde yazdığım ileti içeriğidir.

1081931548.jpeg

1997 senesinde bir piknikte can sıkıntısından bir yazı okumuş ve astronomiye fanatik kalmıştım. Orta okulda Astronomi okumaya karar vermiştim. 2001 de Astronomi ve uzay bilimlerini kazandım. Yaşam okulu bırakıp yine sınava girmeme zorladı, fakat hayalimden vaz geçmedim.

Ekran görüntüsünde 2015 yazsam da, patronumun isteği ile bir yıl daha erteledim. Şundan dolayı o da hayalimi biliyordu. 2016 yılının sonunda işimizden ayrılıp Çanakkale’nin bir ilçesine kaz dağlarının altına taşındık. 7 senedir burada rahat bir yaşam yaşıyoruz.

Yazın çocuklarımla balkona yatağı serip beraber kayan yıldızları sayıyoruz.

Hayallerime gittikçe yaklaşıyorum…

Şimdi ilçeden 6 yıl ilkin satın aldığım arsama, taşınmadan ilkin satın aldığım tarlayı satıp “konteyner ev” yapacağım. Evet kendim yapacağım evimizi. Proje belediyede ruhsatın çıkmasını bekliyoruz.

Düz çatılı konteyner ev. Çatısına teleskobumu kurup çocuklarımla beraber gök yüzünü inceleyeceğiz.

Hala aşmam ihtiyaç duyulan bir engelim var. Konteyner evimi yapabilmem için kafi param yok, tarlamı satsam bile tam olarak yetmiyor… Daha doğrusu sonraki projem için yetmiyor. Bu yüzden engelleri aşacak fikirler geliştiriyorum.

İlk engel maddi, maliyetler yüksek olduğundan önceliğim maliyetleri düşürmek. Bunun için kaynakçıda kaynak pratiği yapıyorum. Senelerce büyük şantiyelerde çalıştığımdan evim için tüm sürece hakimim. Aşağıdaki görsel kaynak pratiğimden. Böylece maliyetlerimi %40 oranında düşürmeyi başardım.

d1ae45f2-7ae0-4195-a66c-a310a17ebba6.jpeg

Bahçe kapısını ustayla birlikte yaptık. Minik minik adımlarla öğreniyorum işleri.

Benim girişimcilik hikayem 27 yıl ilkin 13 yaşlarındayken başladı. Engellerim vardı ve oldukça büyüktü. Şundan dolayı maddi durumumuz yoktu. Pembe panjurlu ev hayal etmedim. Teknolojiden uzak bir hayalim de yoktu. Bilhassa teknoloji ve bilimin iç içe olduğu, tabiat ile bütünleştiği bir hayaldi. Bununla birlikte gerçekçi yaklaştım. Sorup yanıt alabileceğim “suni zeka” sistemleri de yoktu. Kendim öğrenecektim. Hemen hemen tamamlanmamış bir girişimcilik. Sadece artık daha kolay ve süratli karar verebiliyorum.

Yazının giriş cümlesine suni zeka cevabı ile başlamam bunu ifade etmek içindi. Girişimciliğiniz yada hayaliniz her her neyse artık önünüzdeki engelleri aşmak daha kolay. Şundan dolayı aradığınız cevaplara ulaşmada destek olabilecek sistemler var.

Günümüzde bir şeyleri yapmanın oldukça zor bulunduğunu, ilk şartın “para” yada “ana para” bulunduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Oysa ilk koşul “gerçekleşebilecek” bir hayal. Hayalleriniz eğer olmazsa paranız olsa da yapamazsınız. Şundan dolayı paranız olduğunuzda ilk vaz geçeceğiniz hayalleriniz olacak. Ta ki biri sizin hayalinizi gerçekleştirene kadar.

Kim bilir kim bilir bir çoğunuzun düşsel benim benzer biçimde yaşamaktır.

Ben öncesinden başlamış olsam da sizler daha süratli yol alabilirsiniz.

Asla geçmişte özenmeyin, geleceği isteyin ve planlayın. Geçmişe dönemezsiniz sadece geleceği yakalayabilirsiniz.

Informasyon ile kalınca.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
bahis forum define forum
Başa dön tuşu