Genel

iPhone 15 Telefonunuz Type-C Bağlantı ile PC ve Oyun Konsoluna Dönsün

iPhone garip bir marka zira her yıl yeni modele dair beklentiler yükseliyor. Fakat bir halde eleştirmenler doygunluk olmuyor. Bu tezatlığa karşın kullananların iPhone’a olan sadakat ve sevgisi tartışılmaz. Benzer bir durum en güncel iPhone 15 modelinde de yaşandı. Bilhassa ekranın 60Hz ile sınırı olan kalması ve baz modelin 128 GB olması bazılarını kızdırdı. Yalnız bu yıl Apple oldukca mühim bir değişime gitti. Apple ile özdeşleşen lightning portu yerine Type-C’ye geçiş gerçekleşti. Birçok kullanıcı bu değişimi atladı sadece bu yazımızda da göreceğiniz şeklinde Apple yeni işlevler kazanmıştır. Şimdi gelin Type-C ve iPhone birlikteliğinin açılımlarını inceleyelim.

iPhone 15 Modelindeki Type-C ile Depolama Kapasitenizi Artırın

Her şeyden ilkin en kolay donanım ürünüyle başlamış olalım. iPhone 15 model telefonunuzun yanında kesinlikle USB dönüştürücü bulunsun. Mesela Baseus’un bu adresteki modeli fiyatı gönül rahatlığı ile önerebilirim. Bu biçim bir dönüştürücü ile yeni iPhone’unuza flaş hafıza ve harici harddisk bağlama şansınız oluyor.

Bilhassa eski kullanıcılar bilirler; iPhone’da fotoğraf ve video aktarımı zor olsa gerek. Sadece bu yöntemle Files / Dosyalar yazılımını kullanarak tüm fotoğraf ve videolarınızı harici kaynağa aktarabilirsiniz. Benim denemelerim içinde birçok 1TB disk de bulunuyordu. iPhone 15, bu kaynakların tamamını tanıdı ve aktarım hızla gerçekleşti. Hatta Pro modelde en yüksek çözünürlüğünde olan kayıtları harici diske aktarmak da mümkün.

iphone 15
Apple telefonlarda dosya transferi yapmak asla bu kadar zahmetsiz olmamıştı

Telefonunuzu ekran yada televizyona bağlayın!

Geliyoruz birazcık daha üretken olmaya… Şimdiki ürünümüz Daytona FC55 adındaki bir adaptör. Bu adaptörü telefonunuza bağlayarak 4K çözünürlükte HDR destekli HDMI çıkışına haiz oluyorsunuz. Evet, iPhone’u HDMI ile bir ekrana bağlamak bir yıl öncesine kadar uçuk bir rüyaydı. Üstelik bu tip bir ürün ile Ethernet portuna da haiz oluyorsunuz. Kararsız ve kalitesiz bir kablosuz ağ ortamında, mesela bir otelde, bu port işinize yarayacaktır. iPhone 15 baz modellerinde USB bağlantısı 2.0 olduğundan oldukça yüksek hızlar desteklenmeyebilir. Sadece Pro modellerde USB 3.2 standartı olduğundan Ethernet bağlantısı 1Gbps şeklinde uçuk sayılara ulaşırsa şaşırmayın! Eğer SD kart şeklinde daha da fazla girişe ihtiyacınız var ise Daytona FC31 modeline kesinlikle göz atın.

Klavye ve Mouse Setininiz Emrinize Amade

Telefonunuzu yavaş yavaş PC’ye dönüştürmeye devam ediyoruz. Bunun için eğer ki USB bağlantılı bir klavyeye ve mouse’a sahipseniz yazıda geçen ürünleri kullanabilirsiniz. Bilhassa oyuncular bu mevzuda tutucu davranıyor. Bu sebeple alıştığınız klavye ile yazmak ve oynamak isteyebilirsiniz. O halde Type-C’den arzu ettiğiniz şeklinde yararlanın. Mouse için minik bir adım atmamız gerekiyor. Ilkin Ayarlar > Erişilebilirlik’e gidin ve Dokunma’yı seçin. AssistiveTouch > Aygıtlar’ı seçin. Burada USB yada Bluetooth olmak suretiyle mouseunuzu görmüş olacaksınız. Birazcık gülünç oluyor fakat denediğim 2 tane Razer Oyuncu Mouse sorunsuz çalıştı. Mobil oyun tarafında kablolu ve kablosuz gamepad’ler de denediğim kadarıyla çalışıyor. Gene oldukca fazla seçenek olduğundan aklınızdaki gamepad’i satın almadan ilkin iyice araştırın.

Gördüğünüz şeklinde iPhone 15 hakikaten Type-C ile oldukca fazla esneklik kazanıyor. Gerek dosya aktarımı gerekse harici bir ekrana bağlama şeklinde özellikler telefona yeni bir boyut katıyor. Apple’a birazcık hukuki zorunluluktan dolayı da olsa nihayet Type-C’ye geçmiş olduğu için teşekkür ederek yazıyı sonlandırayım.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu