Genel

iPhone 14 serisinde olması beklenen özellikler

Teknoloji dünyası için senenin en coşku verici lansmanlarından olan Apple’ın yeni iPhone’larını tanıtacağı etkinliğe azca vakit kaldı. 7 Eylül’de gerçekleşecek ve iPhone 14’lerin sahneye çıkacağı tanıtım öncesi yeni telefonlarla ile ilgili iddialar ve sızıntılar da gelmeye devam ediyor.
Ilk olarak iPhone 14 serisinin 4 modelden oluşacağı kesinleşmiş benzer biçimde. Bu modeller: iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max olacak. Şimdi gelin boyuttan depolamaya ve kamera özelliklere yeni iPhone’ların olası özelliklerine bakalım.

Ekran boyutu ve ağırlık
İddialara nazaran iPhone 12 mini ve 13 mini’nin fena satış grafiği Apple’ın bu modelin fişini çekmesine niçin oldu. Bu modelin yerine hangi iPhone’un geleceği sual işareti. Söylentilere nazaran iPhone 14 Plus’ın dörtlü seride mini modelin yerini alması planlanıyor. Apple aslen bu hamle ile dizilimi basitleştiriyor benzer biçimde görünüyor. Artık büyük bir açık oturum almak için fazlaca para harcamanıza gerek kalmayacak. Bununla beraber ne yazık ki, ufak ekranlı iPhone isteyenler, bunun yerine geçen yılki iPhone 13 mini ile yetinmek zorunda kalacaklar. Ekran boyutlarını netleştirmek gerekirse: iPhone 14 ve iPhone 14 Pro 6.1 inç ekran ile gelecekken, 14 Plus ve 14 Pro Max 6.7 inç ekranlarla gelecek. Ağırlık açısından bakarsak, iPhone 14’ün, iPhone 13 ile benzer şekilde 174 gram olmasını bekliyoruz. Pro modellerinin daha karmaşık kamera kurulumu yardımıyla ağırlığını kestirmek daha zor. Yeni 48MP ve daha büyük kamera çıkıntısı yardımıyla iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in daha ağır ve kalınca olmasını bekliyoruz.

İşlemci, RAM ve yenileme hızı
Ekran boyutları artık düzgüsel iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serisi içinde bir seçim kriteri olmayacak olsa da, teknoloji katmanlar arasındaki en mühim ayrıştırıcı unsurlardan biri olmaya devam edecek. Önceki nesillerde tüm seride aynı işlemciyi sunan Apple’ın bu kez Pro’larda A16 işlemciyi kullanarak bu modelleri daha çekici kılması planlanıyor.
Bundan önceki seride kullanılan Apple A15 Bionic yongasından güç alması beklenen iPhone 14 ve 14 Plus, 60 Hz yenileme hızı sunan AMOLED panellerle gelecek. Yeni A16 Bionic işlemcisiyle gelmesi beklenen iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ise 120 Hz yenileme hızları sunan AMOLED panele haiz olacaklar. Burada altını çizmemiz ihtiyaç duyulan bir öteki yeni özellik ise bu iki iPhone modelinin de Always On Display özelliğine haiz olacak olması. iPhone 14 ve 14 Plus’ta 6 GB LPDDR4X RAM olması beklenirken, Pro modellerde 6 GB LPDDR5 RAM olması olası.

Depolama
Burada büyük değişimler beklemiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda iPhone 14 Pro serisinin başlangıç olarak 256 GB depolama ile geleceği öne sürülmüştü. Sadece başka iddialara nazaran 128 GB başlangıç depolama kapasitesi değişmeyecek. Her şey aynı kalırsa, tüm iPhone 14 modelleri için 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçeneklerine haiz olacaksınız ve Pro modelleri için ise büyük olasılık 1 TB depolama seçeneği de gelecek.

Kamera
Burası Apple’ın kullanıcılarını Pro modele geçiş mevzusunda ikna edici yeniliklere imza attığı en ayırt edici alan aslen. Apple’ın iPhone 14 Pro modelinde bu telefonu en iyi kameralı telefonlar sıralamasında ilk sıraya koyacak 48MP lensten faydalanması planlanıyor. Bu yeni kamera 8K video da çekebilir. Geçmiş iPhone’lara hususi bir Pro olan telefoto lensin de bu nesil için Pro serisine hususi olacağı planlanıyor. Açıkçası başlangıç iPhone 14 modeli, lensi güçlendirmeden bile gelişmiş fotoğrafçılık sunabilir. Bu sebeple Apple’ın perde arkasında yazılım tarafında yenilikler için çalıştığını kestirmek fazlaca oldukça kolay. Ek olarak dört iPhone 14 modelinin de özçekim çekimlerini iyileştirmesi ihtiyaç duyulan otomatik odaklama özelliğine haiz yeni bir ön kameraya haiz olacağı da duyumlar içinde. Özetle 14 ve 14 Plus’ın iki tane 12 Megapiksel çözünürlüğünde çift kamera kurulumu karşımıza çıkması beklenirken, Pro modellerin 48 Megapiksel ve iki tane 12 Megapiksellik üçlü kamerayla gelmesi olası duruyor.

Pil özellikleri ve renkler
Gelelim pil özelliklerine. iPhone 14’ün 3.279 mAh pil, iPhone 14 Plus’ın 4.323 mAh, iPhone 14 Pro’nun 3.200 mAh ve iPhone 14 Pro Max’in ise 4.352 mAh pil ile gelmesini bekliyoruz. Ek olarak Apple A16 Bionic yonga setinin, Pro modellerine genel olarak daha çok pil ömrü sağlamak için pil tasarrufu sağlayabileceğini de hatırlamakta yarar var. Bekleyip görmemiz gerekecek. Apple, önceki nesillerden beri Pro iPhone’lar için değişik renk seçenekleri sunmayı seviyor ve son olarak söylentiler de bu seri için de benzer tablonun karşımıza geleceğini doğruluyor. Görünüşe nazaran iPhone 14’ün yeşil, mor, mavi, siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleri ile gelmesini bekleyebiliriz. Ayrıca Pro versiyonu mor, yeşil, gümüş ve grafit renkleri de mevcut olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu