Genel

iOS 17 ile iPhone’lara gelen dikkat çekici özellikler

Apple, her yıl olduğu benzer biçimde 2023 yılının iOS güncellemesini de geçtiğimiz haftalarda WWDC zirvesinde dünyayla paylaştı. Zirvede Apple, iOS 17 ile iPhone’unuza gelecek bir takım yeni özelliği duyurdu. Bunlardan en öne çıkanları Telefon, FaceTime ve Mesajlar uygulamalarında meydana getirilen değişimler oldu. Artık göze daha hoş görünen şahıs kartları oluşturabilirken, etkili animasyonlarla kişileri paylaşabilir, kendi çıkartmalarınızı oluşturabilir, iPhone şarj olurken StandBy vesilesiyle ergonomik detayları görebilir ve daha fazlasını da yapabilirsiniz.

Safari’de gizli saklı moda daha kolay erişim

Chrome’da olduğu benzer biçimde Safari’de de gizli saklı moda geçerek web sitelerinde dolaşabiliyorsunuz. Web sitelerinin birden fazla oturumda gezinmemizi takip etmesini istemediğimiz zamanlar oluyor ve işte o vakit Safari’deki Hususi sekmesini kullanıyoruz. Sadece bu özelliği kullanmak birazcık yorucuydu, şundan dolayı sağ alt köşeye dokunmanız, Sekmeler’e gitmeniz, Hususi’e dokunmanız ve arkasından Bitti’ye dokunmanız gerekiyordu. Bu iOS 16’da dört adımlı bir süreç ve inanılmaz derecede hantal.

Apple, iOS 17 ile beraber hususi moda erişim sürecini en fazla üç adıma indiriyor. Yalnız bir dokunuş ve kaydırma uzakta. Sağ alt köşeye dokunmanız, sağa kaydırmanız ve Bitti’ye dokunmanız gerekiyor. Face ID’yi tetikleyecek (bu da yeni) ve arkasından Hususi pencerelerinize erişmenizi sağlayacak. Oldukca daha sezgisel ve kullanımı kolay.

Safari’de bir web sayfasını dinleme

Kullananların küçümsenmeyecek bir kısmı artık okumak yerine dinlemeyi ya da izlemeyi tercih ediyor. İçerikleri bu şekilde tüketmek isteyenler için de Apple’ın bir hizmeti var. Safari’ye gelen yeni özellik yardımıyla Apple artık size bulunduğunuz web sayfasını duyma seçeneği sunuyor. Birçok internet sayfası bu işlevi ilk elden kullansa da, Safari’de web genelinde kullanışlı bir eklenti.

Bu özelliği kullanabilmek için Safari’de arama çubuğunun sol tarafında bulunan AA seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Oluşturulan pencerede Sayfayı Dinle seçeneğine dokunduğunuzda sayfayı dinlemeye başlayabiliyorsunuz.

Etkileşimli widget’lar

Apple, iOS 16 ile beraber ana ekrana widget’lar eklemişti sadece bunlar eyleme dönüştürülebilir değildi. Mesela, ana ekranınızda bir Müzik widget’ı var ise, o anda çalan şarkıya bakmak için göz atabilir yada dokunup Apple Music’e gidebilirsiniz. iOS 17 ile bu durum değişiyor. Apple, yalnızca bir dokunuşla daha fazlasını yapabilmeniz için widget’lara daha çok işlevsellik ekledi.

Aynı Müzik widget örneğini ele alalım. Artık müziğinizi çalma/duraklatma seçeneğini gösteriyor. Bence hala sınırı olan, şundan dolayı parçaları atlama yada geri dönme seçeneğiniz yok, sadece bir şey asla yoktan iyidir. Anımsatıcılar ile daha da iyi.

Kişiler widget’ı için, artık bir dokunuşla birini direkt arayabilir yada bildiri gönderebilirsiniz. Buradaki düşünce, ana ekranınızdan asla ayrılmadan widget’larla bir şeyler yapabilmeniz ve bu inanılmaz ergonomik bir yaklaşım sunuyor.

Ana ekranda meydana getirilen değişimler

iOS 16’da, Toplumsal klasörüne başka bir uygulama eklemeye çalıştığımda, klasörü bir sonraki sayfaya taşıyor. Bu her seferinde oluyor. İstisna yok. Netice olarak, uygulamayı klasörüme ilave ettikten sonra simgeleri tekrardan düzenlemem gerekiyor. iOS 17 bunu değiştirmese de, yeni kullanıcı arayüzü bana Taşı Geri Al adlı bir seçenek sunuyor. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde, simge konumlandırmasında meydana getirilen değişimleri geri alıyor. Taşı Geri Al seçeneğini kullanmak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan iPhone’unuzu sallamak.

Fark ettiğim bir başka değişim de, ilk boş alan neredeyse yeni uygulamaların da orada yer alması. Mesela, ikinci sayfada bir boşluk var ise, yeni yüklenen uygulama simgesi, evvelinde yüklenmiş tüm uygulamalardan sonrasında son sayfada konumlandırılmak yerine o sayfada görünüyor. Bunlar küçük fakat mühim yenilikler kesinlikle.

Eski parolaları tekrardan kullanabilirsiniz

Bazen unutkan olabiliyoruz. Günlerce yeni şifreler oluşturuyor ve ilk denemede önceki şifreleri giriyoruz. Apple bununla savaşım etmek için bundan önceki parolayı üç gün süresince kullanma olanağı sunuyor. iOS 17 ile beraber, parolanızı değiştirirseniz, yenisini oluşturduktan sonrasında 72 saate kadar eskisini kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu özelliğe erişmek için Ayarlar uygulamasını açmanız, Face ID ve Parola’ya dokunmanız ve Önceki Parolayı Şimdi Sona Erdir’e dokunmanız gerekecek. Parolanızı değiştirdiğiniz ender durumlarda oldukca yararlı biir özellik olsa da bunu beyninize kaydetmeniz birazcık vakit alır.

Otomatik düzeltme

iOS 17, geliştirilmiş otomatik düzeltme için güncellenmiş makine öğrenimi teknolojisini kullanıyor. Tahminler eskisinden daha iyi ve otomatik düzeltme siz onu kullandıkça alışkanlıklarınız hakkında daha çok şey öğreniyor.

AirDrop ile gelen yeni kullanışlı özellikler

NameDrop adlı yeni AirDrop özelliği, iPhone’unuzu başka birinin iPhone’una yada Apple Watch’una yaklaştırarak yazışma bilgilerinizi paylaşmanıza olanak tanıyor. Paylaşmak için belirli telefon numaralarını ve e-posta adreslerini seçebilir, ek olarak birine Şahıs Posterinizi gönderebilirsiniz.

  • Dosya aktarımı – iPhone’unuzu başka bir iPhone’un yanında tutarak AirDrop dosya aktarımı başlatabilir, böylece fotoğraflarınızı ve öteki belgelerinizi yakınınızdaki biriyle paylaşabilirsiniz.
  • iCloud desteği – Bu senenin ilerleyen dönemlerinde, yakınlık hususi durumunu kullanarak bir AirDrop aktarımı başlatabilecek ve kişiden uzaklaşmanız gerektiğinde bunu iCloud üstünden tamamlayabileceksiniz. Bu, paylaşılan daha büyük dosyalar için idealdir. Bunun emek harcaması için her iki katılımcının da iCloud’da oturum açmış olması icap ettiğini ihmal etmeyin.
  • SharePlay – İki iPhone’u bir arada tutmak SharePlay’i başlatır, böylece ayrı aygıtlarınızı kullanırken derhal yanınızdaki biriyle müzik dinleyebilir, film izleyebilir yada oyun oynayabilirsiniz.

Mesajlar uygulamasının yeni yüzü

Apple, Mesajlar uygulamasının tasarımını değiştirerek daha temiz bir görünüm kazandırdı. Kamera ve fotoğraf seçenekleri benzer biçimde tüm Mesajlar uygulamalarına ve araçlarına “+” düğmesine dokunarak erişilebiliyor.

Apple Haritalar

Haritalar ilk kez iOS 17’de çevrimdışı kullanım için indirilebiliyor. Haritalar uygulamasının belirli bir alanı kaydedilebilir ve çevrimdışıyken keşfedilebilirsiniz. Kaydetme işlemi, emek harcama saatleri ve derecelendirmeler benzer biçimde detayları koruyor ve hücresel bağlantı olmadan bile adım adım yol tarifine olanak tanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu