Genel

Instagram içerik oluşturucu hesabı hakkında merak edilenler

Instagram içerik oluşturucu hesabı ile beraber gelen ve değişik avantajlar sunan bazı mükemmel özellikler ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Instagram’ı yaratıcılığınızı paylaşmak ve işinizin çevresinde bir takipçi kitlesi oluşturmak için kullanıyorsanız, genel kişisel hesap yerine Instagram içerik oluşturucu hesaba geçmeniz daha doğru olacaktır. Bu makalemde Instagram içerik oluşturucu hesabının özelliklerini,  kimler için daha uygun bulunduğunu ve öteki hesaplarla arasındaki farkları ve benzerlikleri anlatacağım.

 

Instagram içerik oluşturucu hesabı hakkında merak edilenler

İster içerik oluşturucu, ister toplumsal medya pazarlamacısı olun, Instagram’da gerçekleşen toplumsal ticaretin ve pazarlamanın tüm ayrıntıları ile beraber güncel gelişmelerini  bilmeniz önemlidir. Instagram üç değişik hesap türü sunar. Kişisel Hesap, İşletme Hesabı ve İçerik Üretici olarak adlandırılan bu hesap türlerinin kendilerine özgü özellikleri ile sundukları değişik değişik avantajlar bulunur. Instagram içerik oluşturucusuysanız ve içerik paylaşmak için kişisel hesabınızı kullanıyorsanız, Instagram içerik oluşturucu hesabıyla beraber gelen bazı mükemmel özellikleri kaçırıyor olabilirsiniz.

 

Instagram içerik oluşturucu hesabı nedir? 

Instagram içerik oluşturucu hesapları, çevrimiçi içerik oluşturup paylaşarak geçimlerini elde eden içerik oluşturucular için halka açık, ustalaşmış hesaplardır. 

 

Instagram içerik oluşturucu hesabının özellikleri nedir? 

Instagram içerik oluşturucu hesapları, kişisel hesapların ve işletme hesaplarının erişemeyeceği araçlara erişmenizi sağlar. Bu tür hesaplar öteki hesapların ulaştığı özelliklerin yanında aşağıdaki erişimleri parmaklarınızın ucuna taşır.

 • Takipçileriniz ve gönderilerinizin erişimi hakkında derinlemesine ölçümleri takip edebileceğiniz Ustalaşmış Gösterge Tablosu ve gelişme detayları. Buna, belirli bir süre süresince içeriğinizi ve gösterimlerinizi gördükten sonrasında insanların yapmış olduğu işlemler de dahildir. İçeriğinizin takipçi büyümesini iyi mi etkilediğini seyretmek için günlük takip ve takip edeni bırakma verilerini de görebilirsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleyebileceğiniz ve aldığınız bildirimleri denetim edebileceğiniz ikincil bir gelen kutusuna haiz olabilirsiniz. İletileri birincil, genel ve talep gelen kutularına nazaran filtreleyebilirsiniz.
 • Instagram içerik oluşturucu hesabınızın biyografisi için; Influencer, blog yazarı, tanınmış şahıs, sanatçı benzer biçimde kategori etiketleri. Instagram içerik oluşturucusu ve işletme hesabı benzer biçimde etiketler kullanabilirsiniz. 

 

Instagram içerik oluşturucu hesabı kimler için daha uygundur? 

Instagram’ı iş amacıyla kullanıyorsanız, içerik oluşturucu hesabının sizin için uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

 • Genel olarak, Instagram içerik oluşturucu hesapları, influencerlar, içerik oluşturucular, tanınmış kişiler, fotoğrafçılar ve sanatçılar için en uygun olanıdır. 
 • Kişisel bir marka yapmaya odaklanıyorsanız ve direkt ürün satmıyorsanız yada gelişmiş çözümleme kullanmıyorsanız, Instagram içerik oluşturucu hesabı sizin için doğru bir tercih olacaktır.
 • Perakende işletmesi, marka, kamu hizmeti yada başka bir ticari müessese işletiyorsanız sizin için Instagram işletme hesabı daha uygun olacaktır.
 • Instagram işletme hesapları, içerik oluşturmak ve planlamak için üçüncü taraf uygulamaları da kullanabilir. Yüksek hacimli içerik oluşturuyorsanız yada içerik takviminizi evvel planlamak istiyorsanız bu tür bir uygulama kullanarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz.
 • Instagram işletme hesapları; yazışma düğmeleri, Instagram detayları ve reklam yayınlama kabiliyeti benzer biçimde özelliklere erişmenizi sağlar. Ek olarak organik trafik, reklam ilişkilendirmesi ve dönüşümlerle ilgili kitle analizlerini de görebilirsiniz.

Hesap geçişi mevzusunda kararsızlık yaşıyorsanız, verilerinizi ve öngörülerinizi kaybetmeden içerik oluşturucu ve işletme hesapları içinde geçiş yapabilirsiniz. Hangisinin sizin için en uygun bulunduğunu görmek için her iki hesap türünü de kontrol ederek tercihinizi belirleyebilirsiniz. 

 

Instagram içerik oluşturucu hesabı iyi mi oluşturulur? 

Instagram’da içerik oluşturucu hesabına geçiş yapmak için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz. 

 • Profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun.
 • Ayarlar’ı tıklayın.
 • Hesabınızı seçin.
 • En alta inerek, Ustalaşmış Hesaba Geç’i ve arkasından Oluşturucu’yu tıklayın.
 • Esasen bir işletme hesabınız var ise, İçerik Oluşturucu Hesabına Geç’i seçmeniz yeterlidir.
 • Markanızı en iyi tanımlayan kategoriyi seçin.
 • Feysbuk sayfanıza (isterseniz) bağlanın.
 • İletişim bilgilerini ilave edin ve bu bilgilerin profilinizde görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçin.

 

Instagram içerik oluşturucu hesabı iyi mi kapatılır?

Geçişten pişmanlık duyarsanız, işletme profilinize yada kişisel profilinize geri dönmek için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz. 

 • Profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun.
 • Ayarlar’ı tıklayın.
 • Hesabınızı seçin.
 • Kişisel Hesaba Geç’e (yada Ticari Hesaba Geç) tıklayın.
 • Anahtarı onaylayın.

Instagram, kişisel ve ustalaşmış profiller içinde her geçiş yaptığınızda içgörü verilerinizi siler. Verilerinizi kaybetmemek için geçiş yapmadan ilkin içgörü verilerinizi dışarıya aktarmayı ihmal etmeyin.

 

 

Instagram içerik oluşturucu hesabının avantajları nedir? 

Instagram içerik oluşturucu hesapları, kişisel hesaplara kıyasla yeni özellikler ve avantajlarla beraber gelir. Bu avantajlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Instagram’da Gönderi Planlayabilirsiniz

İçerik Stüdyosu’nu kullanarak Instagram gönderilerini planlamak için:

 • İçerik Stüdyosu denetim panelinizin sol üst köşesindeki yeşil Gönderi Oluştur düğmesini tıklayın.
 • İçeriğinizi yükleyin, başlığınızı yazın, eklemeniz ihtiyaç duyulan öteki hesapları ve detayları ilave edin.
 • Yayınlamaya hazır olduğunuzda, sağ alt köşedeki Yayınla’nın tarafındaki açılır oka basın.

 

Alışveriş Hayata geçirmeye Yönlendiren Gönderi Oluşturabilirsiniz

Ürün satan yada tavsiyeler veren bir Instagram içerik üreticisi iseniz, bu hesap türü ile kolayca alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturabilirsiniz. Sunulan bu özellik yardımıyla, ürünün bir fotoğrafını yükleyip, (isterseniz) marka hesabını ekleyip, ilgili ürünü etiketleyebilirsiniz. (Etiketleme yapmadan ilkin beraber çalıştığınız markanın, ürünü etiketlemeniz için ürün kataloğuna erişmenize izin vermesi gerekir.) Böylece takipçileriniz, etiketinize tıkladığında daha çok informasyon alabilecekleri yada Instagram’da satın alma yapabilecekleri bir ürün izahat sayfasına yönlendirilirler. 

 

Mesajlar için Gelen Kutularınızı Filtreleyebilirsiniz

Aradığınız ileti türlerini hızla bulmanızı elde eden yeni filtreleme seçenekleri, bu tür hesaplar ile beraber sunulan en mühim özelliklerden biri. Instagram içerik oluşturucu hesapları için DM gelen kutusu, standart kişisel ve hatta ticari hesap gelen kutunuzdan  değişik görünür.

Ileti kutunuzu daha efektif kullanmak için aşağıdaki şekilde filtreleyebilirsiniz. 

 • Birincil DM’ler – Bildirimlerin dahil olduğu mesajlar. 
 • Genel DM’ler – Bildirimlerin hariç olduğu mesajlar. 
 • İstekler DM’leri – Takip etmediğiniz kişilerden gelen, bildirim içermeyen mesajlar. 

Gelen kutusu filtreleme özelliği yardımıyla, “Kayıtlı Cevap” aracıyla birden oldukça konuşmaya cevap verebilir, sık sorulan sorulara süratli bir halde geri dönüş yapabilirsiniz.

 

Ücretli Ortaklık Etiketleri Kullanabilirsiniz

Instagram içerik oluşturucu hesapları, gönderilerde ve Hikayelerde ücretli bir iş ortağını etiketlemenize olanak tanır. Böylelikle iş ortağı olarak kullandığınız marka, gönderiyle ilgili yaptığınız yorumları görebilecek duruma gelecektir. 

Lütfen ihmal etmeyin! 

Instagram içerik oluşturucu hesaplarına, işletme hesaplarından daha azca harekete geçirici ileti (Şimdi Alışveriş Yap, Daha Fazla Informasyon Al, Rezervasyon Yap… benzer biçimde) seçeneği sunulur. Bu sebeple ana hedefiniz trafik çekmek ise Instagram içerik oluşturucu hesabı sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. 

 

Instagram İçerik Stüdyosu ile gönderilerinizi planlamaya ve hesabınızı daha tertipli paylaşacağınız içeriklerle besleyerek büyütmeye ne dersiniz? 

Feysbuk’un Instagram içerik stüdyosunu kullanıma sunmasıyla beraber içerik planlaması ve Instagram profillerinin yönetimi daha kolay bir hale geliyor. Platformun içerik planlama kabiliyetine haiz olmasıyla beraber, bu işte kullanılmak zorunda kalınan üçücü taraf çözümlere duyulan ihtiyaçta ortadan kalkıyor. Instagram Creator Studio’nun ne olduğuna, iyi mi kullanıldığına ve üçüncü taraf çözümlere iyi mi bir iyi bir alternatif oluşturduğuna gelin aşağıdaki makalemden bakalım.

Instagram İçerik Stüdyosu Hakkında Merak Edilenler

 

 

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum smmpanel Sesimol.net
Başa dön tuşu