Genel

İkinci el otomobil almanın 10 püf noktası !! | Bilgi

İkinci elde alım satımlar yalnız haftasonları kurulan açık otopazarları ve oto galerilerde yapılıyordu. Satışlar internete taşınınca alıcılar için en büyük mesele sağlam aracı bulmak oldu. İkinci el alırken dikkat edilecek 10 şey:

İkinci el otomobil alım satımları eskiden yalnız haftasonları kurulan açık otopazarları ve oto galerilerde yapılıyordu. İnternetin yaygınlaşmasından sonrasında alıcılar da satıcıların da işleri büyük seviyede kolaylaştı.

2. el otomobil alırken ne benzer biçimde püf noktaları var? Duvar süresince kontrol etmekten, buzdolabı mıknatısına, radyo frekanslarından, bagaj boyasına kadar birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. işte 2 el otomobil almanın ince bilgileri

Adım 1: Bütçenizi iyi hesaplayın

Satın almak istediğiniz otomobil için ayırdığınız bütçeyi net olarak belirleyin. Daha iyisi, daha güzeli daha pahalıdır fakat çekicidir. Satın alabileceğinizden daha yükseği için ne kadar fazlaca istesenizde ilgi göstermeyin. Bütçenizi iyi hesaplayın ve ona sadık kalınca. Ne kadar isterseniz isteyin altından kalkamayacağınız bir bütçe sizi finansal olarak zor duruma sokacaktır.

Bütçenizi belirlerken devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan öteki harcamaları da göz önünde bulundurun. Fazladan harcamalar alacağınız aracın marka ve modeline bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Genel hatları ile bütçenizi belirledikten sonrasında eğer kredi ile alım yapacaksanız, kredi imkanlarınızı detaylı bir halde öğrenin. Yardım almak için her bir aracın detay sayfasında bulunan “KREDİ” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Bir kez bütçe limitinizi belirlediğinizde ona bağlı kalınca ve alabileceğinizin en iyisini almaya çalışın. Kimi zaman km kıymeti daha azca olan bir aracı almaktansa genel durumu fazlaca daha iyi olan daha eski bir modeli almak daha karlı olabileceğini göz önünde bulundurun.

Adım 2: Sizin için doğru aracın hangisi olduğuna karar verin

Her ne kadar uzun uzun hesaplar yapmanıza da niçin olsa aslına bakarsak bütçeyi belirlemek işin kolay kısmı diyebiliriz. Aslolan iş bu aşamadan sonrasında hangi aracın sizin için doğru vasıta olacağı ile ilgili alacağınız karara bağlıdır. Birçok şahıs kendisi için doğru aracın hangisi olabileceği ile ilgili kati fikirlere haiz değildir.

Kafanızda aracınızı hangi alanlarda kullanacağınızın bir listesini yapın. Mesela: Çocuklarınızı mı taşıyacaksınız?, Off Road, kent dışı haftasonu gezilere mi gideceksiniz?, benzin tüketimi mevzusunda ekonomik bir vasıta mı planlıyorsunuz?

ileride satmak istediğinizde kolayca satabileceğiniz bir marka ve model mi istiyorsunuz?, güvenlik mi sizin için ön planda?, kolay park yeri bulacağınız minik bir vasıta mı ihtiyacınız?…)

Bu listeden sonrasında şimdi de ikinci bir sıralama olan beğenilerinizin bir listesini yapın (aracın kasa tipi, rengi, özellikli donanım alternatifleri, popüleritesi benzer biçimde…) Her iki listeyi yanyana koyup en uygun olanını karşılaştırarak seçin.

Adım 3: Aracın gerçek kıymetini öğrenin

Vasıta hakkında internetten araştırma yapın. Aynı marka ve model için öteki satıcıların fiyatlarını değerlendirin. Mümkün olduğunca aynı marka, aynı model ve aynı özellikleri birbirleri ile karşılaştıryor olun.

Kilometre bilgisi, hasar bilgisi, arabın daha ilkin yaptırılmış bakımları, genel durumu fazlaca önemlidir. Daima aynı marka ve aynı model, km detayları ve hasar durumu aynı bile olsa değerinin aynı olmasını gerektirmez.

Beğendiğiniz vasıta hakkında satıcının kendisinden bilgiler edinin. Km bilgisi, aracın yaptırılan bakımları hakkında data, aracın genel durumu, var ise yapmış olduğu kazalar, almış olduğu darbeler, minik ya da büyük farketmeksizin üstündeki çizikler benzer biçimde.

Aracın içi hakkında koltukların durumu, donanımların genel durumunu, klima ve elektrik sisteminin durumunu öğrenin. Aracın sürüş performansını, rotbalans ayarını, direksiyonun sağa yada sola çekip çekmediğini, frenlerin sağlamlığını, lastiklerin durumunu, hepsinin aynı anda değiştirilip değiştirilmediğini detaylı öğrenin. Alacağınız cevaplar aracın kıymetini belirlemede size destek olacaktır.

Adım 4: Satıcı ile irtibata geçin ve iletişiminizi güçlendirin

Eğer otomobili bireysel satıcıdan almak istiyorsanız, kesinlikle aracın niçin satıldığını öğrenin. Adım 3’te ayrıntılandırdığımız soruları mesele ve aracın hangi amaçla kullanılmış olduğu hakkında bilgiler alın.

Vasıta hakkında mevcud raporları isteyin. Eğer herhangi birşey sağlayamıyorlarsa aracı kendinizin bir ustaya götürmek isteyeceğinizi iletin. Egsoz kontrollerinin ve vasıta muayinesinin yaptırılmış olması satıcının sorumlulukları arasındadır fakat yalnız bu kontrolleri yaptırıldı diye aracın sağlamlığı mevzusunda kati yargıya varmayın.

Aracın son dönem mecburi kontrollerinin yaptırıldığından ve hala geçerli olduğundan güvenilir olun. Eğer son dönem kontrolleri yaptırılmadıysa bu tarz şeyleri yaptırmak extra bütçeye niçin olacaktır ve ihmal etmeyin bu satıcının sorumluluğu altında bulunduğunu ihmal etmeyin.

Aracı kesinlikle gündüz gözüyle görün, bu işin ticaretini yapanlardan uzak durun…Eğer kontakt haline geçtiğiniz satıcı sorduğunuz tüm sorulara pozitif yanıt veriyor ise kendisi ile görüşme ayarlayın.

Randevunuza mümkün ise gündüz saatlerinde ve bir dostunuz ile beraber gidin. Aydınlık ve dostunuz ayrıntıları görmenizde size destek olacaklardır.

Eğer yanlız gitmek zorundaysanız satıcının aracı sizin için uygun bir yere getirmesini sağlayın. Bu mevzuda eklemek istediğimiz son tavsiye:

Satıcının devamlı vasıta alıp satan ve bunu tecim haline gitirmiş biri olup olmadığından güvenilir olun. Bu şekilde kişiler durumu fena olan araçları alıp satışa sunan ve bundan yarar elde eden kişiler olabilir.

Adım 5: Aracın geçmişi hakkında data edinin; numaraları deneyin

Şasi numarası ve motor numarası vasıta hakkında size en güvenli detayları sağlayacak olan numaralardır.

Çoğu zaman şasi numarasın aracın kaporta bölümünde görülebilir bir alanda olur ve 17 haneli bir numaradır. Motor numarası ise çoğu zaman motorun üstünde bulunur.

Yapmanız ihtiyaç duyulan bu numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası ile aynı numaralar olduğundan güvenilir olmaktır. Buna güvenilir olduktan sonrasında elinizdeki bu numaralar ile aracın geçmişi ile alakalı bilgilere ilgili makamlardan ulaşabilirsiniz.

Araştırmalarınız sonucunda kazanmış olduğunuz bilgiler ile satıcının size iletmiş olduğu bilgiler aynı değil ise sözkonusu aracı almamanızı tavsiye ederiz.

Adım 6: Aracı kesinlikle gözünüzle görün

Karar vermenizde kendi görünüzle görüyor olmak fazlaca önemlidir.

Lastikler

Lastiklerin ne kadar eski olduğuna bakın. Hepsinin aynı derecede kullanılmış olup olmadığını deneyin. Her bir lastiği tek tek inceleyerek aracın denge ya da süspansiyon problemi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Eğer lastiğin yüzeyi değişik derecelerde eskimiş ise aracın dengesinde ya da süspansiyonunda bir sorun olabilir. Bu tür problemler sizin satın aldıktan sonrasında harcama yapmanıza niçin olacaktır.

Buzdolabı magneti

Araca gitmeden ilkin yayınıza minik bir buzdolabı magneti getirin. Bu magneti (tabiiki aracın boyasına zarar vermeyecek şekilde) çeşitli bölgelere yapıştırmayı deneyin.

Eğer herhangi bir kaza ya da başka bir sebep sebebi ile tamirinde plastik araç-gereç kullanılmış ise magnet yapışmayacaktır. Bu size aracın geçmişi hakkında belli bir seviyede data elde etmiş olacaktır.

Bagaj boyası aynı mı?

Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Aracın çevresinde bir iki tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın.

Radyatör kontrolü ne için lüzumlu

Radyatör sıvılarını deneyin. Eğer sıvı köpüklü ve ya yağlı bir görüntü veriyorsa, bu conta problemi bulunduğunu ya da daha kötüsü çatlaklar sebebi ile soğutucu ile yağın karıştığına dair sızıntılar bulunduğunu işaret ediyor olabilir.

Buna dikkat edin. Aracın daha ilkin su sebebi ile zarar görüp görmediğine bakın. Elinizi aracın altına soktuğunuzda elinize balçık ya da yapraklar geliyorsa bu aracın yüksek oranda su ile temas ettiğini ya da off road yolculuklarda kullanıldığını gösterecektir. Su araca zarar vermiş olabilir.

Radyo frekansları ele veriyor

Aracın içini deneyin. Küllüğe, ve koltukların altına bakın. Radyoyu açın. Radyo kanalları eğer bölgenizde gösterim icra eden kanallara ayarlanmamışsa vasıta ya uzun yolda kullanılmış ya bulunduğunuz ilden değil başka bir ilden anlamına gelir.

Aracın içinde direksiyonun durumuna ve padalların durumuna bakın. Eğer direksiyon ve pedallar kullanım sebebi ile daha eski gözükürken aracın km fazlaca daha azca ise aracın km bilgisinde mesele olabileceğine dikkat edin.

Motor

Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini deneyin. Yağ eğer yeni ise koyu sarı olması fazlaca mühim değildir. Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın içinde ezip içinde fazlaca minik metal parçalar olup olmadığını hissetmeye çalışın. Eğer metal parçalar hissederseniz motorun durumu sıhhatli değildir.

Adım 7: Kontrol sürüşü organize edin

Şu ana kadar herşey istediğiniz benzer biçimde ise sıra kontrol sürüşü ile aracı yolda denemeye geldi. Kontrol sürüşü aracın sürüş karakteristiği ile size mühim bilgiler verecektir.

Birçok şahıs kontrol sürüşünü yalnız birkaç dakika yapar. Bu aracı yeterince idrak etmek için uygun bir süre değildir. Kontrol sürüşüne başlamadan ilkin aracın içinde oturun, fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını deneyin, daha öncesinden dinlediğiniz bir CD ile aracın ses sistemini deneyin.

Kontrol sürüşüne başlamadan ilkin: Koltuğun konforunu kontrol edin. Koltuk fazlaca mu sert, fazlaca mu yumuşak? Bacaklarınız için yeterince yer var mı?

Ön konsülün ergonomisini kontrol edin. Direksiyon ayarlanabilir bile olsa sizin için devasa yükseklikte ya da fazlaca alçak olabilir, aynaların kör noktaları sizin için mesele olabilir.

Radyo ve öteki ayarlar gözünüzü yoldan ayırmadan ayarlanabiliyor mu? Güvenlik kemeri vücüt yapınıza uygun mu? Arka koltuklarda yolcular için yeterince yer var mı? Çocuklar için güvenlik kemeri var mı? Sürüşten ilkin aracı tanıyın.

Motorun sesini hem rolantide hem de duvarda kulak verin

Aracı çalıştırmadan ilkin kontağı yarım açın. Bu pozisyonda aracın tüm ışıklandırma sistemi çalışır duruma gelecektir. Ekranda uyarı ışıkları etken hale gelecektir. Buralarda sorun olup olmadığını deneyin.

Motorun sesini kulak verin herhangi bir tıklama ya da olmaması ihtiyaç duyulan bir ses varmı anlayın. Tıklama sesi sübapların ayarlanması gerektiğine ya da hidrolik filtresinin denetim edilmesi gerektiğine bir işaret olabilir.

Eğer aracın marka ve modeli bunu yapmanıza izin verecek donanıma sahipse direksiyonu sonuna kadar sağa ve sola döndürün. Herhangi bir ses çıkarıp çıkarmadığına bakın.

Sürüşe başladığınızda direksiyonun sallanıp sallanmadığına, titreyip titremediğine iyice bakın. Frenleri kesinlikle deneyin. Ilkin yavaş yavaş sonrasında hızlıca frene bastığınızda uygun çalışıp çalışmadığına güvenilir olun.

Tecrübe etme sürüşünü mümkünse 20-50 kilometre hızla bir duvar süresince yapın. Duvardan yankılanan ses alışılmamış gürültüleri duymanıza destek olacaktır.

Adım 8: Gerekirse kontrol sürüşünü birazcık uzun tutun

Eğer vasıta yukarında bahsettiğimiz konuların birinde sorun çıkarıyorsa, durumun bir de profesyoneller tarafınca incelenmesini sağlayın, tamiri için önerdikleri fiyatı alın ve aracın fiyatı mevzusunda satıcı ile yeniden masaya oturun ve alıp almayacağınıza karar verin. Satıcı ile aranızda yazılı satış sözleşmenin olmasını sağlayın.

Adım 9: En uygun fiyat için pazarlık yapmayı öğrenin

İlanda aracın fiyatı için pazarlıksız bile yazıyor olsa pazarlık oranı için uygun bir sayı olacaktır ihmal etmeyin.

Birçok satıcı esasen pazarlık yapılmış ihtimaline karşı fiyatı birazcık daha yukarıda tutarak fiyat vermektedir. Bunu değerlendirin.

Adım 10: Galeri ya da bayii ile iyi mi pazarlık yapacağınızı öğrenin

Araçla ilgili herşey tamamladınız, kontrol sürüşünüzü yaptınız, herşey güzel ve satın almaya karar verdiniz. Tam da bu aşamada azca yada fazlaca devamlı bir pazarlık payının bulunduğunu ihmal etmeyin.

Satışta genel kaide: İlk konuşan kaybeder. Kontrolü galeri ya da bayiiye verin fakat son sözü söyleyen devamlı siz olun.

http://www.haber7.com/haber/20110217/Ikinci-el-otomobil-almanin-10-puf-noktasi.php

İlgili Makaleler

nevşehir haber vps bahis forum
Başa dön tuşu