Genel

Google’dan Rakip Yapay Zeka Chat Asistanı: Gemini

ChatGPT’nin çok önemli başarısının peşinden teknoloji devleri benzer yazılı cevaplar üstüne hareket eden suni zeka modellerini kontrol etmeye başladılar. Samsung’dan Google’a, pek fazlaca şirket AI alanında etkili olmak için büyük yatırımlar yapıyor. İşte o yatırımlardan önde gelen ve Gemini olarak adlandırılan suni zeka modelinin önümüzdeki dönemde Open AI ve dolayısıyla Microsoft’a rakip olması umut ediliyor.

Yeni üretken suni zeka modeli Gemini’nin ChatGPT için ciddi bir tehdit olduğu söyleniyor. Arama devi, Gemini’yi şimdiye kadar geliştirdiği en yetenekli ve genel amaçlı suni zeka olarak nitelendiriyor.

Gemini LLM (büyük dil modeli-large language model) fazlaca modlu; şu demek oluyor ki metin, ses, görüntü ve video dahil olmak suretiyle değişik informasyon çeşitleriyle çalışabiliyor. Yeni üretken suni zeka kısıtlı olarak kullanıma sunuldu, sadece şirket gelişmiş versiyonunun 2024 senesinde geleceği söylendi.

Özetle Gemini, yalnız metinleri değil, görüntüleri, videoları ve sesleri de anlayabilen yeni ve kuvvetli bir suni zeka modeli. Fazlaca modlu bir model olan Gemini’nin matematik, fizik ve öteki alanlardaki karmaşık görevleri tamamlayabildiği ve çeşitli programlama dillerinde yüksek kaliteli kodları anlayıp üretebildiği belirtiliyor.

Gemini, Google’ın Tensör İşleme Birimleri (Tensor Processing Units-TPU) üstünde eğitildi. Google’ın önceki PaLM çözümünden daha süratli ve daha maliyetsiz olması sebebiyle fazlaca daha verimli. Google ek olarak, büyük ölçekli modelleri eğitmesi ve çalıştırması için hususi olarak tasarlanmış TPU sisteminin daha yeni bir sürümü olan TPU v5p’yi de piyasaya sürecek.

Şu anda Google Bard ve Google Pixel 8 ile entegrasyon kanalıyla kullanılabiliyor ve kademeli olarak öteki Google hizmetlerine de eklenecek. Google DeepMind CEO’su ve kurucu ortağı Dennis Hassabis, yeni çözümün Google Research’teki çalışanlar da dahil olmak suretiyle Google’daki ekiplerin büyük ölçekli ortaklık yardımıyla ortaya çıktığını söylemiş oldu.

Eğer Google hedefine ulaşır ve kullananların beğenisini kazanırsa OpenAI’ın ChatGPT’sine büyük bir rakip dünyaya gelen olacak. Gemini AI, Google’ın artık birleşmiş olan suni zeka bölümleri DeepMind ve Google Brain’den gelen araştırmacılarla beraber geliştirilen bir suni zeka modeli. Yeni model, naturel dil işlemede mühim bir ilerleme olarak lanse edildi ve Google bunu “firmanın şimdiye kadarki en büyük bilim ve mühendislik projesi” olarak adlandırıyor.

Kullanıcılar Gemini’ye derhal erişim sağlayabilirken, daha gelişmiş sürümün önümüzdeki senenin başlarında gelmesi planlanıyor. Uzun süredir beklenen AI modeli teknoloji dünyası tarafınca yakından izleniyor. Pek fazlaca şahıs ise Gemini ve OpenAI’ın büyük dil modeli GPT-4’ün rekabetini merak ediyor.

The Information’ın daha ilkin bildirdiğine nazaran teknoloji devi, OpenAI tarafınca desteklenen Microsoft Copilot’a karşı koymak için hızla gelişen teknolojinin kod üretme kabiliyetlerini de geliştirdi. Google’ın Eylül ayında ufak bir grup şirkete modelin erken bir versiyonunu dağıtmaya başladığı söyleniyordu. Teknolojiyi daha ilkin kontrol etmiş olan bir şahıs, Google’ın tüketici ürünlerinden elde etmiş olduğu verilerin yanı sıra internetten toplanan detayları de kullanacağını belirtti. Bu yüzden Gemini bazı açılardan GPT-4’e kıyasla daha pozitif yanları olabilir, extra özellikler yardımıyla suni zeka modeli kullanıcının sordurulmuş olduğu soruları ve niyetini daha doğru bir halde anlayabilir.

Google, Gemini’yi Google’ın veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar her yerde çalışabilen esnek bir model olarak tanımlıyor. Bu ölçeklenebilirliği sağlamak için Gemini üç boyutta piyasaya sürülüyor: Gemini Nano, Gemini Pro ve Gemini Ultra.

Gemini Nano: Gemini Nano, bilhassa Google Pixel 8 olmak suretiyle akıllı telefonlarda çalışmak suretiyle tasarlandı. Söyleşi uygulamalarında cevap önerme yada metin özetleme benzer biçimde harici sunuculara bağlanmadan verimli suni zeka işleme gerektiren aygıt içi görevleri gerçekleştirmek için kullanılacak.
Gemini Pro: Google’ın veri merkezlerinde çalışan Gemini Pro, firmanın suni zeka söyleşi robotu Bard’ın son olarak sürümüne güç sağlamak için tasarlandı. Süratli cevap süreleri sunma ve karmaşık sorguları anlama kabiliyetine haiz.
Gemini Ultra: Hemen hemen yaygın kullanıma sunulmamış olsa da Google, Gemini Ultra’yı “büyük dil modeli (LLM) araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 bilimsel niteliği olan ölçütten 30’unda mevcut son teknoloji neticelerini” aşan en yetenekli modeli olarak tanımlıyor. Oldukça karmaşık görevler için tasarlandı ve mevcut kontrol aşamasını tamamladıktan sonrasında piyasaya sürülmesi umut ediliyor.

Özetle Nano süratli aygıt içi görevler için tasarlanırken, Pro orta aşama olarak hizmet veren fazlaca yönlü bir sürüm. Ultra, üç versiyonun en güçlüsü ve güvenlik kontrollerinden geçmiş olduğu için gelecek yıl kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu