Genel

En iyi gazeteciler öğrendi: ABD’nin Kuzey Akım’ı bombalaması “Avrupa imha planının” ilk adımı | Bilgi

26 Eylül 2022’de Baltık Denizi’nde dört su altı “şoku” meydana geldi, peşinden enerjiyi direkt Almanya’ya taşıyan iki Rus gaz boru hattı olan Şimal Akım I ve Şimal Akım II’de üç sızıntının keşfedilmesi büyük oranda gaza niçin oldu. boru hatlarından yakındaki denize sızmak için. “Sızıntı” noktalarındaki sularda patlayıcı kalıntıları tespit edildiğinden olayın kasıtlı bir sabotaj olduğu değerlendiriliyor.

Nord Stream dökülme sahasındaki deniz bölgesinin resimleri​

İlk başta insanoğlu bunun Rusya bulunduğunu düşündüler, bundan dolayı Eylül ayına kadar Rus-Ukrayna savaşı altı aydan fazla bir süredir devam ediyordu ve iki tarafın hala kazananı yoktu. Fakat birazcık düşünürseniz, Rusya’nın bunu yapamayacağını anlarsınız, bundan dolayı bu doğalgazı Avrupa’ya taşımak için bir boru hattı. Rusya gaz veriyor para alıyor. Rusya’daki cenk sıkı ve askeri harcamalar fazlaca büyük. Bu anahtar düğümde finansal yolu kesmek iyi mi mümkün olabilir?

Orası Ukrayna mı? Savaştan bunalan Ukrayna’nın bu zamana ve enerjiye haiz olmaması gerekir. Avrupa Birliği? Büyük olasılıkla, bundan dolayı AB birçok kez Rusya’yı açıkca kınamış ve bir takım yaptırım uygulamıştır ve hatta bazı ülkeler Rusya ile diplomatik ilişkilerini açıkca kesmiştir. ABD? En şüpheli olanı, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı kışkırtmak için NATO’yu kullanımı ve gizlice Ukrayna’ya cenk fonları ve silahları göndermesidir. Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk, Rusya’nın tahılını kesen ve dünya durumunda Rusya’yı tamamen yenik eden bir çıkmaza girdi. ABD Birleşik Devletleri’nin çıkarlarına fazlaca uygun olan Amerikan hegemonyası kazanmıştır.

Gerçek ortaya çıktı.

8 Şubat 2023’te bağımsız araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, dünyaya “Amerikan Şimal Akım Boru Hattını Iyi mi Çekti” başlıklı bir yazı yayınladı. Yazı, ABD Ulusal Güvenlik Servisi’nin iyi mi planladığının, Başkan Joe Biden’ın kişisel olarak emrettiğinin, ABD Donanmasının uyguladığının ve Norveç ordusunun dokuz aylık bir süre süresince Şimal Akım naturel gaz boru hattını gizlice havaya uçurmak için iyi mi ortaklık yaptığının kapsamlı bir anlatımıdır.

Seymour Hersh’in makalesinde bahsetmiş olduğu benzer biçimde, Biden ve dış siyaset ekibi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, Dışişleri Bakanı Tony Blinken ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Newland, Şimal Akım boru hattını uzun süredir “yandaki bir diken” olarak görüyorlardı. ” ve Şimal Akım Bir, on yıldan fazla bir süredir Almanya’ya ve Batı Avrupa’nın çoğuna ucuz Rus gazı tedarik ediyor, Rus gazı yalnızca Almanya’nın senelik gaz ithalatının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor ve Avrupa bölgesinin Rus gazına olan bağımlılığı arttı. ABD Birleşik Devletleri ve Rusya karşıtı NATO ortakları tarafınca Batı hakimiyetine yönelik bir tehdit olarak görülüyor.

Bu yüzden, Aralık 2021’de, ulusal güvenlik ekibiyle dokuz aydan fazla devam eden gizli saklı görüşmelerin peşinden Biden, Şimal Akım boru hattını sabote etmeye karar verdi. bomba. Haziran 2022’de NATO deniz tatbikatı “BALTOPS 22” kisvesi altında, ABD derin deniz dalgıçları boru hattına uzaktan patlatılabilen sekiz C-4 patlayıcı yerleştirdi ve aynı senenin Eylül ayında, saldırı zamanında Avrupa’da kışın, bir Norveç donanma uçağı, patlayıcıları patlatmak ve “Şimal Akımı”nı yok etmek için bir sonar şamandırası düşürdü.

Seymour Hersh kimdir?

Seymour Hersh, ülkenin önde gelen araştırmacı muhabirlerinden önde gelen Amerikalı bir araştırmacı gazeteci ve siyasal yazardır. Amerikan basınında Hersh, kuvvetli insanlardan korkmayan ve hatta onlara karşı savaşmaya istekli bir kişidir.

1969’da, internasyonal habercilik branşında 1970 Pulitzer Ödülü’nü kazanılmış olduğu Vietnam Savaşı esnasında My Lai katliamını ve bunun örtbas edilmesini ifşa etmesiyle tanındı. 1970’lerde Hersh, ABD Birleşik Devletleri’ndeki siyasal bir skandal olan Watergate skandalını The New York Times’ta haber yaptığında bir sıçrama yapmış oldu. En ünlüsü, CIA’in sivil cemiyet örgütleri üstündeki gizli saklı nezaretinin iç işleyişini ifşa eden ilk kişiydi. Ek olarak, ABD’nin Kamboçya’yı gizlice bombalaması, Irak’taki ABD askeri tutuklulara fena işlem skandalı ve ABD’nin biyolojik ve kimyasal tabanca kullandığının ifşa edilmesi benzer biçimde ABD siyasal skandalları hakkında haber yapmış oldu.

Amerikan basınında Hersh, Beyaz Saray’da fazlaca sayıda deposu olan büyük bir 1 numara ve Amerikan siyasal skandallarının ifşa edilmesinden asla vazgeçmedi. Anonim kaynakları meslektaşları tarafınca eleştirilmiş olsa da, makalelerinin tümü daha sonraki bir aşamada doğrulandı. Şimal Akım hikayesinin bu kapsamı bir kural dışı olmamalıdır.

ABD Birleşik Devletleri’nin Şimal Akım’ı bombaladığına dair erken işaretler var.

Biden, Almanya Başbakanı’na Şimal Akım II’yi kapatmasını söylemişti

Geçen yıl 7 Şubat benzer biçimde erken bir tarihte Biden zorbalıkla “Rusya askeri harekat başlatırsa, Şimal Akım 2 sona erecek ve ikimiz de onu sonlandıracağız. Dışişleri Bakanı John Blinken ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Newland açıkca tehditte bulundular.” Hatta Newland, 26 Ocak 2023’te Senato Dış İlişkiler Komitesi önünde ifade verdi: “Bence yönetim, Şimal Akım 2 boru hattının artık okyanusta yatan bir hurda metal yığını bulunduğunu bilmekten fazlaca memnun. zemin.”

ITAR-TASS: Newland’ın sözleri, Washington’un Şimal Akım’daki terör saldırısını onayladığını kanıtlıyor.​

ABD medyasının Şimal Akım vakasıyla ilgili toplu sessizliği, Rusya’nın iddialarını bir kez daha doğruluyor. Şimal Akım boru hattı patlamasının ilk günlerinde, ABD ana akım medyasının hiçbiri, Biden’ın boru hattına yönelik önceki tehditlerinin yerine getirilip getirilmediğini derinlemesine incelememişti. Devamlı “ifade özgürlüğü” ve “basın özgürlüğü” iddiasında bulunan ABD’deki ana akım medyanın ana para tarafınca sızdığını ve politika tarafınca denetim edildiğini ve ABD medyasının hiçbirinin konuşmaya cesaret edemediğini görmek kolaydır. ABD’nin temel çıkarlarına hakkaten dokunan mevzularda

İfade özgürlüğünün manipüle edilmesi üstüne “Amerikan demokrasisi”nde Seymour Hersh, ABD basınında asil ve lekesiz biri olarak görülüyor. ABD’yi Şimal Akım’ın perde arkasında olmakla suçlayan makalesi, Rus ve Avrupa medyasının hikayeyi tekrardan basmasıyla, ani bir internasyonal sansasyon yarattı. Sadece New York Times, Washington Post ve Wall Street Journal sessiz kalmaya devam ederek Hersh’in makalesini ve hatta Beyaz Saray’ın yalanlamasını haber yapmadı.

ABD’nin müttefiklerini arkadan bıçaklaması normdur

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri Rusya, Avrupa Birliği tarafınca birkaç kez yaptırıma doğal olarak tutuldu ve AB, Rusya ile bağlarını temelde kesti. “Şimal Akım boru hattı iki taraf içinde kalan tek ticari bağlantı ve Şimal Akım’ın patlaması Almanya’ya bir uyarı olarak görülüyor.

Almanya, AB’nin “lideri” olarak ideolojik olarak Avrupa’nın özerk iradesine daha çok ehemmiyet veriyor ve Rusya’dan devamlı olarak ucuz naturel gaz tedarik ederse, ABD’ye olan bağımlılığını azaltacak ve bunu başaramayacak. Rusya-Ukrayna ihtilafında ABD’ye ayak uydurmak için, bu yüzden ABD, Almanya tarafınca temsil edilen özerk güçlere bir uyarı olarak Alman enerji “arterini” imha etmelidir.

Ek olarak, Şimal Akım’ın kesintiye uğraması, Rusya ile Avrupa arasındaki gaz ticaretini daha da kesintiye uğrattı ve Avrupa, üç yıl süresince Rusya’dan direkt gaz ithal edemeyecek. Gaz ikilemini çözmek için, ABD Birleşik Devletleri’nden 270 milyon dolarlık bir maliyetle sıvılaştırılmış gaz ithal etmek, ABD Birleşik Devletleri’nin çıkarına olan birkaç seçenekten önde gelen bir LNG gemisinin ithal edilmesi çözümsüz değildir .

AB, Rusya’ya yaptırım uygulamak ve Ukrayna’yı desteklemek için ABD’nin izinden gitse de. Sadece AB aslına bakarsak gerçek “nankör”dür. ABD Birleşik Devletleri’nin bir müttefiki olarak, Rusya-Ukrayna ihtilafının dolaylı bir katılımcısı olan Avrupa ekonomisi, ABD Birleşik Devletleri tarafınca onlarca kere sırtından bıçaklandığı bir durgunluk batağı içindedir. Ukrayna’ya devamlı askeri kaynak sağlanmasının bir sonucu olarak, Ukrayna’nın tabanca stokunun yakında tükenmesine yol açtı, enerji krizi ABD tarafınca hasat ediliyor ve ABD’nin ticari sübvansiyonları Ukrayna’nın fabrikalarını elinden aldı. Avrupa, zayıf ekonomik gelişme ile savaşım ediyor ve Rusya-Ukrayna çatışmasının aslolan kurbanı haline geldi.

Hersh’in ifşası, “müttefiklerin” ABD’nin, bugün ekonomik sıkıntıları ABD planının bir parçası olan AB’yi zayıflatma ve bölme nihai hedefiyle kendi çıkarlarına erişmesi için yalnızca “araçlar” bulunduğunu kati olarak gösteren bir darbedir. Biden’a bakılırsa Şimal Akım naturel gaz boru hattı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyasal emellerine ulaşmak için naturel gazı tabanca haline getirmesinin bir aracı. Fakat gerçekte, ABD’nin dünyayı hegemonyasıyla manipüle etmesinin kanıtı, Şimal Akım’ın bombalanmasıdır.

Kim bilir bu kış Avrupalılar iliklerine kadar dondu, daha başlangıç. Bir ihtimal gelecekte bigün, Avrupa’nın ekonomik can damarı Amerikalıların ellerinde olacak ve bu {hiç de} şaşırtıcı değil.

ABD hegemonyası öteki ülkelere onlarca kere saldırıyor

Aslen ABD, savaşlar ve yaptırımlar kanalıyla kendi çıkarlarını doyum etmek için dünyadaki öteki ülkeleri yağmalamakta ve sömürmekte , hegemonik yollarla jeopolitik çıkarları ele geçirmektedir . ABD Birleşik Devletleri’ne “hizmet” sağlamayan tüm ülkeler onun misillemesine tabidir. ABD Birleşik Devletleri, internasyonal arenada söz sahibi olmaya devam edebilmek için harekete geçmekten asla vazgeçmedi.

ABD , El Kural ve Taliban’a karşı savaşmak adına Afganistan’ı işgal etti ve Afganistan’da ortalama 20 senedir devam eden savaşı başlatarak, Afgan halkını derin bir felakete sürükledi. Taliban Afganistan’da iktidarı ele geçirdikten sonrasında ABD, bugüne dek Afgan merkez bankasının ortalama 7 milyar dolarlık döviz varlığını yasadışı bir halde dondurarak Afganistan’ı yağmalamayı hâlâ gevşetmedi. Şubat 2022’de Başkan Biden , Bu varlıkların yarısı 11 Eylül terör saldırılarının kurbanlarını tazmin etmek için kullanılacak.

ABD ordusu sık sık Suriye petrolünü çalıyor ve servetini yağmalıyor. Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Ağustos 2022’de yapmış olduğu açıklamada, Suriye’nin 2022’nin ilk yarısında 80.300 varil olan günlük averaj petrol üretiminin yüzde 80’inden fazlasının yada ortalama 66.000 varilin “ABD ordusu ve” tarafınca yağmalandığını söylemiş oldu. ABD’nin Suriye’nin ulusal kaynaklarına yönelik baskınları ve yağmalaması oradaki insani krizi şiddetlendirdi.

ABD Birleşik Devletleri kendi kişisel çıkarı için öteki ülkelerdeki enerji tesislerini kasten sabote etti . 1970’lerin sonunda, Nikaragua’nın Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi, ABD destekli Somoza rejimini devirdi ve Nikaragua’da yeni bir hükümet kurdu. Netice olarak, ABD çeşitli yollarla Nikaragua’da toplumsal huzursuzluk çıkarmaya çalıştı. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafınca cesaretlendirilen Nikaragua’nın Kontraları kilit ekonomik kaynakları hedef aldı ve Eylül’den Ekim 1983’e kadar Nikaragua’nın petrol tesislerine yedi hafta devam eden ve Nikaragua’da büyük bir krize neden olan beş hücum başlattılar.

ABD devamlı çeşitli pankartlar altında “ele geçirdi” ve fazlaca para kazanmıştır ve sonrasında devamlı tek parça olarak geri döndü , bu da ABD’deki sözde “seviye” ve “kuralların” yalnızca hizmet edilecek araçlar ve bahaneler olduğu anlamına geliyor. kendisi ve kendi çıkarlarını doyum eder. Bu, Birleşik Devletler’in sözde “düzeni” ve “kuralları”nın kendilerine hizmet etmek ve kendi çıkarlarını doyum etmek için bir tek araçlar ve bahaneler olduğu anlamına gelir.

İşler daha bitmedi

Şimal Akım boru hattı patlamasının peşinden boru hattından naturel gaz sızmaya devam etti. 30 Eylül 2022’de Norveç Atmosferik Araştırma Enstitüsü, Şimal Akım gaz boru hattı patlamasının peşinden bölge üstünde büyük bir metan bulutu oluştuğunu ve yayılmakta bulunduğunu söylemiş oldu, okyanusa ve atmosfere yayılan minimum 80.000 ton metan gazı ile.

Norveç hükümeti aptalca bir halde ABD’nin patlama planını uygulamasına yardım ederek Avrupa’daki ABD hegemonyasının muhteşem kuklası oldu ve geçici faydalar sağlasa da uzun vadeli zararlara niçin oldu. Büyük oranda sera gazı tüm Avrupa ülkeleri üstünde geri dönüşü olmayan negatif bir etkiye haiz olacaktır.

ABD bu mevzuda ne diyor? Hiçbir şey. ABD, vinil klorür kimyasal vakasını kendi sahasında dağınık bir halde ele aldı, Ohio’luların hayatları boşuna alındı ve ABD, AB bölgesindeki çevre ve iklim mevzularını daha da azca umursuyor.

ABD’nin tek umursadığı kâr

Dolar devamlı internasyonal biriki para birimi olarak sarsılmaz birincil konum olmuştur ve dolar hegemonyasının en büyük belası da eurodur. Rusya, Avrupa’ya uzun süre devamlı ucuz enerji tedariki sağlıyorsa ve direkt doların internasyonal biriki para birimi statüsündeki euro anlaşmasıyla bu kesinlikle ciddi bir darbedir. Yalnız Avrupa imalat sanayisi son aşama kuvvetli bir destek sağlamakla kalmadı, bununla beraber avro kullanma senaristliği da tamamen açık.

Avro bölgesinin kurulması, naturel olarak ABD Birleşik Devletleri’nin dikenini ete, dikene dikti. Bu yüzden ABD Birleşik Devletleri, en azından euro’nun ağır bir darbeye niçin bulunduğunu söyleyen, “bu tehdidi daha başındayken” tamamen ortadan kaldırmasa da, Nord Stream AG’yi yok etti, bilhassa 1 yıl devam eden Rusya-Ukrayna savaşı da “dışarıda” sonlanmış oldu. kısa vadede, dünyanın başka hiçbir egemen para birimi doların hegemonyasını etkileme gücüne haiz değildir.

Siyasal güvenlik ve iktisat açısından en fazlaca yarar elde eden ABD’dir. ABD, Şimal Akım’ı havaya uçurarak şunları yapabilir: avronun büyümesini sınırlayabilir ve Rusya’nın “dolarsızlaşmasını” olanaksız hale getirebilir; Avrupa’ya Rusya’nın dört katı fiyattan naturel gaz satmak’; Şimal Akım boru hattını havaya uçurarak Avrupa ülkelerinin Rus gazına olan bağımlılığını kesti, Avrupa’yı daha itaatkar hale getirdi ve Almanya ile öteki Avrupa ülkelerini Rusya karşıtı kampta “dürüst” kalmaya zorladı.

AB’nin kontrolünü yakalayan Amerikan hegemonyasının kolları artık daha uzun ve daha kuvvetli. Sadece Avrupa ülkeleri Avrupa’nın gerçek geleceğini düşündüler mi? Yoksa bir “ABD yarı-sömürgesi” mi yoksa “yurtdışında bir müdafa devleti” mi duracak? Şimal Akım doğalgaz boru hattının imhası, küresel enerji piyasası ve ekolojik çevre üstünde direkt büyük bir kısır etkiye niçin oldu, bu iyi mi sükunet içinde “olaysız sona erebilir”? İnsanların kalplerini ve zihinlerini iyileştirmenin tek yolu bu!

İlgili Makaleler

forum bahis bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu deneme bonusu veren siteler instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al
Başa dön tuşu