Genel

e-Posta Kutunuzdaki Tehlikeler – MediaTrend

Değişen teknolojinin süratli ilerlemesiyle beraber kontakt araçları da mühim bir dönüşüm yaşadı. E-posta, iş dünyasında ve kişisel iletişimde en yaygın kullanılan kontakt araçlarından biridir. Sadece e-posta kullanımının artmasıyla beraber, bununla beraber bazı tehlikeler de karşımıza çıkıyor. Aşağıda e-posta kutunuzdaki tehlikeleri ve bu tehlikelerle başa çıkmanın yollarını anlatacağım.

e-Posta Kutunuzdaki Tehlikeler

Güvenlik Mevzusu

E-posta güvenliği mevzusu günümüzde büyük bir kaygı deposudur. Kimlik avı saldırıları, fena niyetli yazılımlar ve spam e-postalar benzer biçimde tehditler, e-posta kutunuzda bulunan verilerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Kimlik avı saldırıları ve düzmece e-posta mesajları kullanarak kişisel bilgilerinizi çalmaya kalkarlar. Düzmece bağlantılara tıklamanızı sağlayarak bilgisayarınıza zararı dokunan yazılımlar bulaştırmaya çalışırlar. Daima e-posta gönderenin kimliğini doğrulamaya ve şüpheli e-postaları dikkatlice incelemeye vakit ayırın. Kimi zaman de Spam filtrelerinin etkinleştirilmesi spam e-postaların önüne geçer.

e-Posta Dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, düzmece e-posta mesajları yada telefon görüşmeleri vasıtasıyla size ödül yada fırsatlar sunarlar. Böylece kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışırlar. vakit kişisel yada mali bilgilerinizi paylaşmamak önemlidir. Öteki bir deyişle tanımadığınız kişilerden gelen şüpheli e-postaları açmayın. Ek olarak da şüpheli bulduğunuz ekleri bilgisayarınıza virüs kontrolü yaptırmadan indirmeyin.

Gizli saklı Bilgilerin İfşası

Strateji yada ticari sır durumunda bilgilere haiz olan kurumlar yada bireyler için e-posta kanalıyla informasyon sızıntısı riski vardır. Kuvvetli şifreler kullanarak e-postaları giz yazıya çevirmek ve güvenilir bir ağ üstünden erişim sağlamak önemlidir.

Zamanı Yönetememek

Kimi zaman size ulaşan e-postalar o denli yoğun olur ki; cevaplamaya yetişemezsiniz ve emek verme verimliliğiniz düşer. Öncelikli görevlerinizi dikkatsizlik etmeye başlarsınız. Bu yüzden e-postaları rutin aralıklarında denetlemek, öncelikli görevlerinize odaklanmak gerekir. Dahası gereksiz e-postaları silmek yada arşivlemek de kimi zaman fazlaca iş yarar.

Kuvvetli Şifreler Kullanın

E-posta hesabınız için kullandığını şifreler ne olursa olsun fazlaca zor tahmin edilen karmaşık yapılardan oluşmalıdır. Ek olarak şifrenizi rutin olarak güncelleyerek değişik hesaplarda aynı şifreyi kullanmaktan kaçının. e-Posta kutunuzdaki tehlikeler içinde kolay şifreler en büyük tehlikedir.

Bilgili Kullanıcı Olmak

E-postaları gönderip alırken ne yaptığınızı bilin. Hangi ekleri açmak icap ettiğini hangi şüpheli ekleri açmamanız gerektiği hakkında farkındalığınız olsun. Güncel tehditler hakkında informasyon edinerek e-posta güvenliğiyle ilgili en yeni haber uygulamalar hakkında informasyon edinin.

Spam Filtreleri Etkin mi?

E-posta sağlayıcınızın spam filtrelerini etkinleştirin. Bunun haricinde spam e-postaları engellemek için ihtiyaç duyulan önlemleri alın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

E-posta hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama hususi durumunu etkinleştirerek hesabınıza yetkisiz erişimi engelleyin.

Güvenli İnternet Bağlantısı

E-posta hesabınızı kullanırken güvenli bir ağ üstünden olmasına itina gösterin. Her insana açık Wi-Fi ağlarından mümkün olduğunca e-posta kontrolü yapmayın.

Anti-Virüs Programları Kullanın

Bilgisayarınızda ne olursa olsun bir güncel Güvenlik ve anti-virüs yazılımı bulunsun. Bu dışarıdan gelebilecek tehlikelerden sizi büyük seviyede korur ve saldırıları tespit eder.

Özetle

e-Posta kutunuzdaki tehlikelerin bilincinde olmak ve bu tehlikelerle başa çıkmak gerekir. Lakin bunun için bilgili bir halde hareket etmek zorunludur. Size ulaşan e-postaları dikkatlice inceleyin ve şüpheli bulduğunuz e-postaları açmadan silin. Bunun haricinde vakit yönetimi mevzusundaki becerilerinizi geliştirin. Hatta e-postalarınızı tertipli olarak denetim ederek iş verimliliğinizi artırın. E-posta güvenliği mevzusunda devamlı olarak kendinizi güncel tutun ve gerektiğinde lüzumlu güvenlik önlemlerini alabilecek kadar informasyon edinin.

www.mediamarkt.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu