Genel

Drone kuryeler dünyanın 4 bir yanında hizmete başladı

Drone kuryeler dünyanın 4 bir yanında hizmete başladı. Dünyadaki teknolojik gelişmeler hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Teknoloji ve inovasyonlar artık değişik bir boyuta gelmeye başladı. Bundan seneler ilkin insansız hava araçlarıyla kargo yapılacağı söylense herhalde küçümsenir ‘yok artık’ derdik. Son dönemlerde drone teslimatları dünyanın nerede ise yer yerinde yaygınlaşmaya başlıyor. Vatanımızda bile birçok şirket siparişleri dronela müşterilerine ilettiğini görüyoruz.

Türkiye’de 750 bin drone pilotu

Son dönemlerde hızla gelişen drone teknolojileri devletimizde oldukça yaygın kullanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün paylaşmış olduğu verilerine bakılırsa devletimizde şimdiye kadar 60 binin üstünde drone ve 750 bin civarında drone pilotu bulunuyor.

Drone

Pilot 3 kent belirlendi

Sivil Havacılık Kurumu kargo taşımacılığında insansız hava araçlarının kullanımı ile ilgili çalışmalarını tamamlandığını söyleyebiliriz. Türkiye’de üç kent  “Drone taşımacılığı hava koridoru güzergâhı” olarak belirlendi. Bunlar şimdilik İstanbul-Eskişehir-Ankara hattında vazife meydana getirecek.  Yakın bir süre içinde 81 ilimizde bu tarz şeyleri görmek mümkün olacak.  Meydana getirilen bu çalışmayla yerden 120 metre yükseklikte drone hattı kurulacak. İnsan işgücüne gerekseme kalmadan yalnız bir drone pilotuyla oldukca kısa bir sürede kargolar ulaşacak ve süre kaybının önüne geçilmiş olacak. Bir süre sonrasında gökyüzünde uçan kargolar görürseniz şaşırmayın.

Drone

Drone kuryeler dünyanın 4 bir yanında hizmete başladı

Drone, geleceğin lojistik teknolojileri içinde bir dönemdir konuşuluyor. Tüm dünyayı tesiri olan Covid-19 sonrası temassız ödeme şekillerinin yanı sıra temassız teslimatta yaşamımıza girdiğini görüyoruz. Herkesi etkileyen pandemi krizi sebebiyle teslimatlar artık kapıdan değil pencere ve balkondan yapılıyor.

İlk büyük adım Amazon’dan

Dünyanın en büyük E-ticaret devi Amazon, bu yıl ilk kez müşterilerine drone ile kargo teslimatı yapacağını deklare etti.  Son dönemlerde oldukca değişik alanlarda kullanılan dronelar, kargo sektörüne de el atmış durumda bulunduğunu görüyoruz. Birçok şirket drone ile teslimat testleri yürütüyor. Bu mevzu hakkında Amazon’dan mühim bir adım geldi. Amazon, 2022 yılı içinde Kaliforniya’daki müşterilerine drone ile kargo teslimatı yapacağını deklare etti.

Tüm algoritmalar tamamlandı 

Dronela teslimat yapılmasının bu kadar uzun süredir beklenmesinin aslolan sebebi ise; insansız hava araçlarının güvenli bir halde kalkış ve yine iniş yapabilmesinin sağlanması olduğu görünüyor. Bunun için de lüzumlu tüm algoritmaların oluşturulması süreci bir fazlaca uzadı. Şunu rahatça söyleyebiliriz ki bundan sonrasında gökyüzünde süzülen kargoları ve teslimatları göreceğimiz tarih artık oldukca yakın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu