Genel

Dizel kan kaybediyor: Elektrikli araç satışlarında yüzde 92.2 artış | ShiftDelete.Net Forum

Türkiye’de otomobil pazarının seneler süresince en fazlaca tercih edilen seçeneği olan dizel araçlar, tahtı kaptırdı. ODD’ye bakılırsa, dizel motorlu araçların senenin ilk ayındaki toplam otomobil satışları içindeki oranı yüzde 56’dan yüzde 42’e düşerken, aynı dönemde benzinli, hibrit, elektrikli ve otogaz ile çalışan vasıta satışlarında artış yaşandı.
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde dünyanın öteki bölgelerinde otomotiv satışları düşerken Türkiye otomotiv pazarının büyümesi dikkat çekti. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine bakılırsa, pazar dinamiklerine bakıldığında, tüketici talebinin daha yenilikçi araçlara kayması da bir başka dikkat çeken gelişme olarak görülüyor.
Bu yıl 173 elektrikli otomobil satıldı

Otomotiv Dağıtıcıları Derneği (ODD) verilerine bakılırsa, Türkiye’de senenin ilk altı ayında satılan elektrikli otomobil sayısında yüzde 92.2 oranında artış yaşandı. 2019’un Ocak-Haziran döneminde 90 tane elektrikli otomobil satılırken, bu sayı 2020’nin aynı döneminde 173 olarak kayıtlara geçti.

Hibrit otomobil satışları da Ocak-Haziran döneminde yüzde 18 oranında artarken, bir öteki alternatif yakıt türü olan otogazlı vasıta satılmasında ise yüzde 47.9’luk artış dikkat çekiyor.

Benzinli araçlarda yüzde 76.9 artış
Öte taraftan, benzinli araçların satışların da aynı dönemde yüzde 76.9 oranında büyük bir artış yaşandığı görülüyor.

Benzinli vasıta talebindeki artış göz önüne alındığında, fosil yakıtlara alternatif olarak tüketicilere sunulan tüm bu araçların dizel motorlu araçlardan hisse çaldırmış olduğu sonucuna varılıyor.

Dizel saltanatı sonlandı

Bu durum rakamlar da kendini gösteriyor. Uzunca bir süredir kan kaybeden dizel araçlar, senenin ilk altı ayında yüzde 1.1 oranında satış kaybı yaşadı. Bunun sonucunda ise, geçen yıl Ocak-Haziran döneminde pazarın yüzde 56.1’i dizel araçlardan oluşurken, 2020’nin ilk yarısında bu oran yüzde 42.6’ya düştü.

Otomotiv Dağıtıcıları Derneği, hafta başlangıcında Türkiye otomotiv pazarının ilk 6 aylık performansını açıklamıştı. Buna bakılırsa, Ocak-Haziran döneminde otomobil ve hafifçe ticari vasıta pazarı yüzde 30.2 oranında artarak 254 bin 68 tane olarak gerçekleşti. Otomobil ve hafifçe ticari vasıta satışları da yüzde 30.2 oranında artarak sırasıyla 203 bin 593 tane ile 50 bin 473 tane seviyelerine çıktı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu