Genel

Çocuklar için parola oluşturmanın eğlenceli yolları

Ufaklıklara uygun siber güvenlik alışkanlıklarını öğretmek göz ürkütücü benzer biçimde görünse de, yaşadığımız dijital zamanda, buna erkenden adım atmak mühim.

Ebeveynlerin bir çok, webin hemen hemen yeni başladığı bir çağda büyümüşken, çocuklar için sanal dünya gerçek dünyanın ayrılmaz bir parçası. Bugünün evlatları dijital dünyanın uygulamalarına ebeveynlerinden daha egemen oldukları için güvenlik ile ilgili unsurları keyifli ve anlaşılabilir şekilde bir araya getirerek onlarla paylaşmak gerekiyor. Erken yaşta güvenli parola kullanmaya başlamış olan çocuklar yetişkinliklerinde de güvenli parolalar kullanmaya devam edeceklerdir.

Ne ‘yapmamak’ lazım

Parolalar, yetkisiz kişilerin kıymetli verilerinize erişmesini engellemiş olan ilk müdafa hattıdır. Ve birçok şahıs kuvvetli ve güvenli bir parola oluşturmanın zor olmadığını ve her insanın bunu yapması icap ettiğini kabul etse de birçok istatistik, anket ve ihlal, her insanın bu tavsiyeye uymadığını gösteriyor. Devamlı olarak “12345” ve “parola” benzer biçimde zayıf seçenekler yaygın kullanılan parolaların başlangıcında geliyor. Bunlar yerine ufaklıklara parola cümlelerinin oldukca daha güvenli bulunduğunu ve beraber oyun oynayarak bir tane oluşturabileceğinizi söyleyerek başlayabilirsiniz.

Keyifli fakat işe yarayan parolalar

İyi bir parola cümlesi uzun, büyük ve ufak harflerle hususi karakterler ve rakamların kombinasyonu ihtiva eder. Bu, yalnızca aile üyelerinin bilmiş olduğu bir şakayı, en sevdikleri kitaplardan yada filmlerden alıntıları parolaya dahil etmeyi içerebilir. Mesela “UstaYodaninBoyu0,66MetreUzunlugundadir!”. Alternatif olarak evlatların en sevilmiş olduğu kitap ve yiyecek benzer biçimde seçenekleri bir araya getirebilirsiniz: “HarryPotterVe5Kofte!”. Çocuklarınıza söylemeyi hatırlamanız ihtiyaç duyulan en mühim şey, parolalarını asla kimselerle paylaşmamaları gerektiğidir, şundan dolayı parolalar devamlı gizli saklı kalmalıdır.

Ufaklıklara benzersiz ve kuvvetli bir parola cümlesi oluşturmayı öğretmek mühim fakat onları her hesapları için benzersiz bir parola oluşturmak ve hemen sonra anımsamak zorunda bırakmak istemiyorsanız süreci basitleştirecek bir çözüm sunmanız gerekecektir. Tüm giriş bilgilerinizi şifreli bir kasada saklamak ve sizin için karmaşık parolalar oluşturmak suretiyle hususi olarak tasarlanmış uygulamalara başvurabilirsiniz bu aşamada.

Bu benzer biçimde ergonomik adımlar, çocuklarınızın çevrimiçi hesapları için karmaşık benzersiz parolalar meydana getirmeye, ezberlemeye yada doldurmaya devam etmeleri gerekmeyeceği, parola yöneticisinin bu işlemleri onlar için yapacağı anlamına gelir.

Hatırlamaları ihtiyaç duyulan tek şey, beraber bulduğunuz benzersiz bir ana paroladır…

Fazlaca faktörlü kimlik doğrulamanın gizli saklı yolu                                                            

Hesapları güvende tutmak için ek bir güvenlik katmanı daha eklemeniz gerekiyor. Bu aşamada oldukca faktörlü kimlik doğrulama (MFA) yada iki faktörlü kimlik doğrulama (daha oldukca 2FA olarak bilinir) karşımıza çıkıyor. Kullanılan en yaygın 2FA faktörlerinden biri, bir hesaba giriş hayata geçirmeye çalıştığınızda aldığınız otomatik metin mesajlarıdır.

Ne yazık ki, cep telefonu numaraları öykünmek edilebildiğinden ve metin mesajları ele geçirilebildiğinden, bu en güvenli olanı değildir. Bundan dolayı, bir kimlik doğrulayıcı uygulaması yada kimlik doğrulama anahtarları benzer biçimde bir donanım çözümü, tercih edilebilecek daha güvenli yöntemlerdir.

Süper casuslar sizin için devreye girebilir

Fizyolojik anahtarlar yada kimlik doğrulayıcı uygulamalar söz mevzusu olduğunda, evlatların anlaması için kullanımlarını keyifli bir kılığa sokmak kolaydır. Muhtemelen kahramanın gündüzleri bir okul evladı, geceleriyse süper casus olduğu bir çizgi film ya da çocuk filmi görmüşlerdir.

Bu şekilde, kimlik doğrulayıcı uygulamasının yalnızca casuslara hususi benzersiz bir kod gönderen hususi bir vasıta bulunduğunu ve böylece oldukca gizli saklı olarak sınıflandırılan kırılgan bilgilere yalnız onların erişebileceklerini açıklayabilirsiniz.

Evlatların internette karşılaştıkları tehlikeler ve onlarla başa çıkmaya destek olacak teknolojik ve öteki yollar hakkında daha çok informasyon edinmek için Safer Kids Online internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ferhat Verdi – Newtech

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu