Genel

Canan teyze balık kraker yiyebilir miyiz? | Bilgi

Prof. Dr. Canan Karatay, anne adayları ve hamilelere sesleniyor: Şekerden uzak durun, ekmek yemeyin, makarnaya elinizi sürmeyin, bolca yumurta tüketin. Ek olarak Karatay yeni bir iddiada bulunuyor: “Bir dönem bazı doktorlar yumurtayı yasakladı, sonrasında toplumda sinir hastalığı, depresyon vakaları arttı.”

1431766030548.jpg

Prof. Dr. Canan Karatay, adeta bir fenomen. Yazdığı kitaplar fazlaca satıyor, katılmış olduğu TV programları pür dikkat izleniyor, konferansları dolup taşıyor, beslenmeyle ilgili verdiği tüm öğütler pek fazlaca şahıs tarafınca harfiyen uygulanıyor.

Karatay, yeni kitabı Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Rejimi ile bu kez sıhhatli bir nesil yetişmesi için önerilerde bulunuyor. Kitabın adına bakmayın, işin içinde de babalar da var! Karatay, kitabında ne mi diyor? Şeker yiyen anne ve babaların evladı şeker hastası oluyor, kısırlığın sebebi GDO’lu gıdalar, ekmek yemeyin, bolca yumurta tüketin, şekere elinizi sürmeyin!
Prof. Dr. Karatay ile Moda’da buluştuk, ‘Karatay kahvaltısı’ yaptık. Bolca peynir, ceviz, badem, roka, maydanoz ve doğal ki yumurtalı. Çayı azca şekerle içen ben, hocadan çekindiğim için şekersiz içtim, kötü da değildi! Biz söyleşiyi yaparken onunla fotoğraf çektirmek isteyenler adeta sıraya girdi. Gelen hepimiz de hocanın kahvaltıda ne yediğini öğrenmek için tabağa bakmayı dikkatsizlik etmedi. Yediğimiz, içtiğimiz bizim olsun, gelelim aslolan mevzuya. Buyurun…

CANAN KARATAY’IN EN ÇOK PAYLAŞILAN CAPSLERİ – TIKLAYIN

– Sıhhatli bir bebeğin dünyaya gelmesi için her şey anne ve babada mı bitiyor?

Evet, fakat anne ve babanın yanı sıra çevresel faktörler de fazlaca mühim! İşte bunun için Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Rejimi kitabını yazdım. Yalnız hamilelik esnasında değil bebek yapma planı başladığı zamandan itibaren doğrusu hamilelikten minimum altı ay ilkin sıhhatli beslenme ve yaşam biçimini edinen anne-babalarda sıhhatli yumurta ve sperm oluyor. Bu da bebeğin sıhhatli bir halde dünyaya gelmesi için ilk adım. Anne yada baba kiloluysa ya da sağlıksız bir beslenme/yaşam biçimi var ise haliyle yumurta ve spermlerinin kalitesi bozuluyor. Ek olarak gebeliğin oluşması için de genel anlamda fazlaca uğraşıyorlar. Bugün sebebi bilinmeyen infertilite doğrusu kısırlık vakaları fazlaca sık görülüyor! Bilimsel emekler, kısırlığın en büyük sebepleri içinde ziraat ilaçları, hormonlu suni gıdalar, hibrit ve GDO’lu tohumlar bulunduğunu gösteriyor.

– Çocuk dünyaya getirme sürecinde anneye yüklenilir. Beslenmesinden yaşam biçimine kadar her şeyini düzeltmesi istenir. Siz yeni kitabınızda babanın da rolünün fazlaca mühim bulunduğunu söylüyorsunuz.

Babadan gelen spermlerin sıhhatli olması lazım! Sigara içen bir babanın evladı hayata genel anlamda 1-0 yenik başlıyor, anne karnındaki gelişimi sağlıksız olabiliyor, dünyaya erişince birçok sıhhat problemi ortaya çıkabiliyor. Aşırı yada birazcık fazla şişman ise insülin direnci demek. İnsülin bir hormon. İnsülin hormonu arttıkça testosteron, östrojen, progesteron düşüyor… Erkeklerde de kısırlık, sperm azlığı, spermlerdeki canlılık azlığı ortaya çıkıyor.

– İnsülin yüksekliğinin sebebi nedir?

Şeker ve vücutta şekere dönüşen yiyecekler. Başta da ekmek geliyor. Türkiye’de de ne kadar fazlaca ekmek tüketildiğini bildiğiniz gibi. Ekmeğin glisemik indeksi şekerden de yüksek. Bir şahıs ister adam ister hanım olsun, ister hamile olsun ister olmasın insülinini yükseltmeyecek! Embriyo ana rahmine düşer düşmez, anne adayında insülin yüksekliği adım atar. Şu sebeple hamileliğin iyi gidebilmesi için vücudun yağlanması gerekiyor. İnsülin, vücudu yağlandıran tek hormondur. O nedenle hamileliğin fıtratında insülinin yüksek olması var. Dolayısıyla sağlıksız beslenerek o hormonu daha da yükseltmenin bir anlamı yok! Hamile bayanlara ‘İki canlısın makarna, baklava, börek ye’ dememek lazım.

– Bilhassa aile büyükleri ve hatta mevzu komşu bebek birazcık zayıf ise onun sağlıksız bulunduğunu, iyi gelişim göstermediğini düşünüyor. Bebeğin düzgüsel kiloda olması onun sağlıksız bulunduğunu mu gösterir?

Hayır. Bebeğin zayıf olması, onun hasta bulunduğunu göstermez. Sizin dediğiniz mahalle baskısıdır! Mahalleliye kulak asmayın! Hamilelik, lohusalık ve emzirme döneminde yüksek glisemik indekse haiz karbonhidrat tüketmediğiniz takdirde bebekleriniz sıhhatli olacaktır. Ne yiyecekler? Bol miktarda yumurta yiyecekler.

– Haftada kaç yumurta yesinler?

Ne demek haftada kaç yumurta? Çin’de gebelere ve emzirenlere günde 10 yumurta veriyorlar.

YUMURTA YİYİN Kİ BEYNİ GELİŞSİN

– Günde 10 yumurta yiyebilir miyiz?

Yiyebiliyorsanız eğer, mideniz kaldırıyorsa… Doğal ki tek seferde değil! Sabah, öğle, akşam gün içine dağıtarak… Organik köy yumurtası olmalı. Şu sebeple yumurtanın sarısında kolin denilen madde beyin ile vücuttaki sinir iletisini elde eden asetilkolinin ana maddesidir. Malum vatanımızda bir dönem bazı doktorlarımız tarafınca yumurta yasaklar listesine alındı, sonrasında ise toplumda sinir hastalığı, depresyon vakaları arttı.

– O nedenle mi cemiyet bu kadar gerilmiş?

Yalnız o yüzden değil normal olarak; çevresel etkenler, hava kirliliği, trafik, yoğun stres, elektromanyetik dalgalar, suni gıdalar, trans yağlar, abur cubur vb. Negatif çevresel etkenlere karşı naturel beslenme ve sıhhatli yaşam biçimi edinmek gerekiyor ki vücudumuz kendini koruyabilsin.

ŞEKER ALZHEIMER YAPIYOR

– Son kitabınızda “Anne karnındaki fetus gelişim şekli, 64 yaşındaki insanoğlunun glikoz metabolizmasına dahi tesir edebiliyor. Gebelikte annelerin şeker metabolizması bozuksa bebek 64 yaşına ulaştığında onda da şeker metabolizması bozukluğuna niçin olabiliyor” diyorsunuz.

Bu bir araştırmanın sonucu. Bu bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, tüm kronik/dejenaratif hastalıklar ana rahminden itibaren önlenebiliyor! Örneğin insülin direnci ana rahminde, annenin beslenmesine bağlı olarak başlıyor. Anne gebelikte baklava, börek benzer biçimde glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenirse, ana rahmindeki bebekte insülin direnci başlıyor. Doğrusu bebekler kız yada adam demeden hastalığa namzet doğuyorlar! Vücudumuzda kan şekerinin dalgalanmaması gerekiyor. İşin aslı şekeri ani yükselten içecek ve yiyeceklerden uzak duracağız. Benim babam şeker hastasıydı, annem bizlere çocukluğumuzdan beri çayı-kahveyi şekersiz içirdi. Ben de çocuğumu öyleki büyüttüm. Şeker lüzumlu bir besin değil. Söylenenin aksine beyin şekerle beslenmiyor. Beyin şeker almış olduğu zaman, iki saat beyinde mutluluk oluyor. Sadece fazla şeker birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bugün Alzheimer’a beynin Tip 3 şeker hastalığı deniliyor.

MAKARNAYA AŞERİLMEZ

– Bir de aşerme var ki eğer hamile bir bayan makarnaya, böreğe aşeriyorsa?

Makarna ve böreğe aşerildiğini duymadım. Eğer aşeriyorsa büyük olasılık gizli saklı şekeri vardır. Gebelerdeki aslolan mesele gizli saklı şekeri ya da şeker hastası bulunduğunu bilmeden hamile kalmak. İnsan vücudunun yüzde 60’ı su, yüzde 20’si protein, yüzde 19,9’u yağ, bir tek yüzde 1’den azı karbonhidrat.

– Doğrusu biz yediklerimizle bu yüzde 1’i yükseltmeyeceğiz değil mi?

Evet. Tüm sorun bu! Eğer bu oran tutuyorsa bebek sıhhatli olur, hamilelik iyi geçer.

EKMEĞE KÜREKLE HAPUR HUPUR TUZ ATILIYOR

– Ekmek yenilmemesini öneriyorsunuz. Siz ne zamandan beri ekmek yemiyorsunuz?

Biz ABD’den döndüğümüzde ekmeklere saldırdık, çıtır çıtır ekmekleri fazlaca özlemiştik. Sonrasında enimize büyümeye başladık. Sonrasında tuzdan mı oluyor deyip tuzsuz ekmek yedik. Tuzsuz ekmeğin de bir faydası olmadı. Sonrasında Kadıköy’de meşhur bir fırına gittim ‘Ekmekleri iyi mi yapıyorsunuz, bana gösterir misiniz?’ dedim. ‘Buyurun teyze’ dediler, içeri aldılar beni. Hamura kömür kürekleriyle hapur hupur tuz atıyorlardı. Ondan beri ekmek yemiyorum. Şimdiki ekmek, pizza hamurundan yapılıyor. Çağıl buğdayla meydana getirilen ekmekte binlerce tür gliadin var, kronik bağırsak hastalıkları, demir eksikliği, ürik asit yüksekliğinin sebebinin bu gliadinler olduğu yayınlandı. Gliadinlerin doğrusu glutenin tek faydası hamur harcını lastik benzer biçimde uzatması! Hani pizza hamurunu uzatırlar ya onu sağlar. Klasik eski buğdayla pizza yapamazsınız, börek de açamazsınız! Yalnız ekmek yapabilirsiniz. Eğer ekşi mayalı ekmek buluyorsanız yiyin. Esasen minik bir parça yediğinizde doyuyorsunuz, iki gün canınız bir şey istemiyor, acıkmıyorsunuz şundan dolayı.

KARATAY UŞAĞI DOĞDU

Karatay Rejimi’ni uyguladıktan sonrasında hamile kalan kişilerin bulunduğunu konu alıyor Canan Karatay. Hatta onlardan biri yeni doğum yapmış: “Azerbaycan’dan Aysel Hanım, hamile kalmak için senelerce uğraşmış. Gitmediği doktor, uzman kalmamış. Her gittiğinde de 400 dolar ödemiş. Bigün beni televizyonda izlemiş, dediklerimi uygulamış, birkaç ay sonrasında hamile kaldığını öğreniyor. Üstelik ilaç filan kullanmadan. Birkaç ay ilkin doğum yapmış oldu ve o günkü fotoğraflarını gönderdi. Bebeğin adını ‘Karatay Uşağı’ koymuşlar. Uşak, bebek demek.”

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ŞİZOFRENİ YAPAR

– Kitabınızda D vitaminin öneminden bahsediyorsunuz.

D vitamini vücut hücrelerinin sıhhatli çalışmasını sağlıyor. Fakat maalesef güneş ışığının bolca olduğu Türkiye’de hastalarımın yüzde 90’ınında noksan. Hem de neredeyse sıfıra yakın. Bunun başlıca sebebi beslenme. D vitamini yağda eriyor. Yağ yeme yasağı ulaştıktan sonra vücuda giremez oldu. D vitamini et ve sakatatta var. Bu aslen vitamin de değil, bir hormon! Güneşin ultraviyole ışınları cildimize değdiğinde vücut D vitamini üretir, kolesterolün de ana maddesidir. Sadece güneşlenirken koruyucu kullanmak D vitamini üretimini engeller.

– Bir de D vitamini eksikliğinin niçin olduğu rahatsızları sıralamışsınız. O rahatsızlıklar içinde şizofreni ve varis de var.

Şu sebeple hücreler çalışmıyor. Beynin hücreler ve sinir sistemi iletisinin düzgüsel olması için D vitamini ve kolesterole ihtiyacı var. Yeni piyasaya çıkan bir araştırmanın sonuçlarına gore, bunun eksikliği Alzheimer sebebi. D vitamini International Unite (IU) olarak 100’ün üstüne çıktığında, bu kişilerin Alzheimer olmadığı yayınlandı.

CANAN TEYZE BALIK KRAKER YİYEBİLİR?MİYİZ?

– Adeta popstar kadar ünlüsünüz. İlginç vakalar yaşıyor musunuz?

Ordu’da ilköğretim öğrencileriyle konuşuyorum, onlara ‘Fıstık yerseniz fıstık benzer biçimde olmuş olursunuz, turp yerseniz turp benzer biçimde olmuş olursunuz’ dedim. Çocuklardan biri kalktı dedi ki ‘Ben anlamadım, fıstık yersek iyi mi fıstık benzer biçimde oluyoruz?’ Oldukca güldüm. Çocuklardan biri de ‘Siz hep balık yiyin diyorsunuz, balık kraker de yiyebilir miyiz?’ diye sordu. Yazın yazlıkta denizden çıktık, eve doğru yürüyoruz eşimle. 9-10 yaşlarında üç-dört adam evladı duvara oturmuş kola içiyorlar. Beni görünce kolaları sakladılar. Yanlarına gidip başlarını okşadım ‘Niye saklıyorsunuz, niçin benden korkuyorsunuz?’ dedim, ‘Bakın karaciğerleriniz yağlanmış’ dedim ve yürüdüm. Ertesi gün terasta otururken bir hanım geldi ‘Hocam dün bizim oğlanı görmüşsünüz eve geldi, ‘Hani TV’de yumurta yiyin diyen bir teyze var ya o burada oturuyor’ diye haber verdi. Ben de sizinle tanışmak istedim’ dedi. Kimi zaman de anne ve babalarını şikâyet ediyorlar. Çocuklardan biri kitap fuarında ‘Anneme pirinç pilavı pişirme diyorum, o hala pişiriyor. Anneme söyler misiniz yapmasın’ demişti.

sabah

İlgili Makaleler

smm panel selçuk balcı menajeri forum bahis instagram beğeni satın al bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu deneme bonusu veren siteler instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al
Başa dön tuşu