Genel

Burs dolandırıcığı artıyor! – MediaTrend

Yurtiçinde ve yurtdışında tahsil kurumlarında tercih dönemleri başlıyor. Okul tanıtımlarının yanı sıra burs ve konaklama olanaklarını araştıran gençler dikkatli olmalı…

Siber suçlular hedefine erişebilmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışır. Gündemi ve hedef kitlesinin beklentilerini yakından takip ederek tuzağına düşürebileceği kurbanlarının ilgisini çekebilecek mevzuları araştırır. Bu kimi zaman düzmece bir iş ya da arkadaşlık teklifi bile olabilir. Gençleri kandırmaya yönelik olarak kullanılan dolandırıcılık şekillerinden en oldukça kullanılanlar ESET uzmanları tarafınca şu şekilde sıralandı;

Burs dolandırıcılığı

Lise mezuniyeti yaklaştıkça, gençler hayatlarındaki bir sonraki adıma ilerlemek için plan halletmeye başlarlar. Bu planlar çoğu zaman bir üniversitede yer almayı ihtiva eder. Sadece, üniversiteye gidilen yere bağlı olarak, bu hedefler oldukça pahalı olabilir. Dolandırıcılar, çeşitli şekillerde hileli burslar oluşturarak maddi yardım arayan öğrencileri avlamaya çalışırlar.

İstihdam dolandırıcılığı

Genç iş arayanları hedeflemek için siber suçlular, çoğu zaman gerçek olamayacak kadar iyi görünen hileli istihdam teklifleri yaratır. Dolandırıcılar meşru iş arama platformlarında düzmece iş ilanları yayımlayarak ve çoğu zaman evden çalışmaya ve yüklü bir maaş almaya imkân veren pozisyonlar sunarlar.

Toplumsal medya dolandırıcılıkları

Toplumsal medya bir çok genç için dijital oyun alanı olduğundan, girişimci dolandırıcılar onları, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde hedeflemeye çalışırlar. Toplumsal medya dolandırıcılığı çeşitli biçim ve boyutlarda olabilir.  Ünlülerle ilgili şok edici başlıkları olan kısa makalelere bağlantılar benzer biçimde görünür. Sadece, bu şekilde bir bağlantıya tıklayınca, fena amaçlı bir internet sayfasına yönlendirilirsiniz.

Catfishing dolandırıcılığı

Dijital çağdaki birçok şeyde olduğu benzer biçimde, romantizm arayışı bile çevrimiçi hale geldi. Çevrimiçi arkadaşlık platformları romantizm dolandırıcıları için bolca ödüllü bir avlanma alanı. Siber suçlular kurbanlarını çoğu zaman toplumsal medyada arayarak onlara hususi ileti yöntemiyle ulaşırlar. Hile çoğu zaman hedeflerinin çekici bulacağı bir kişiyi yansılamak etmekten ibarettir. Dolandırıcı hemen sonra nihai hedeflerine doğrusu kurbanının parasına ulaşana kadar onları kandırmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
nevşehir haber vps bahis forum smmpanel Sesimol.net
Başa dön tuşu