Genel

Bilgisayar Kasasından Gelen Rahatsız Edici Sesleri Nasıl Engellenir?

      Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan gelen sesler oldukça rahatsız edici olabilir. Uzun süredir kullanılan bilgisayarlarda sesin sebebi değişik olmakla beraber, genel olarak alınacak önlemler ve yapılacak minik işlemlerle, rahatsız edici ses neredeyse tamamen giderilebilir. Bilgisayar Kasasından Gelen Rahatsız Edici Sesleri Iyi mi Engelleyebilirsiniz? başlıklı yazımda, bilgisayar kasasında yapılacak kolay bazı işlemlerle ses problemininin giderilmesi mevzusunda tavsiyelerde bulunacağım.

Bilgisayar kasasından niçin ses gelir?

      Bilgisayar kasasından gelen sesin değişik sebepleri olabilir. Gelen sesin düzgüsel mi yoksa cihazdaki bileşenlerdeki problem yüzünden mi geldiğini anlamanın değişik şekilleri bulunuyor.

      Bilgisayarda işlemciye oldukça yük bindiğinde, ısınmaya niçin olduğundan, CPU’nun soğutulması için fanlar daha süratli çalışır. Bu durum cihazdan normalden daha çok ses gelmesine niçin olabilir. İşlemcinin yoğun emek harcaması, bununla beraber kasadaki güç ünitesini soğutan fanın da süratli çalışmasına niçin olabilir. Bu ses, BIOS ayarlarında yapılacak değişimler ile engellenebilir. Sesin BOIS ayarları ile denetim edilmesi, işlemcinin aşırı ısınmasına ve bilgisayara zarar vermesine yol açabilir. Bilgisayar, yüksek işlemci yükü gerektiren işlemleri yaparken oldukça fazla olmasa da ses çıkartabilir, bu ses bir süre normale dönecektir. Aynı şekilde, dizüstü bilgisayarda işlemcinin yoğun emek harcaması kasanın ısınmasına da niçin olabilir.

      Bilgisayar kasasındaki gevşek bir vida, fanlardaki aşırı tozlanma, arızalı durağan(durgun) sürücü ve güç deposu sorunları, bilgisayardan ses gelmesine niçin olabilir.

Bilgisayar kasasından gelen seslerin farkı

      Bilgisayardan gelen sese gore sorunlu bileşenler hakkında düşünce yürütülebilir. Cihazın çıkardığı ses, probleminin nerede olduğu hakkında data verecektir.  Ses; elektrik vızıltısı şeklinde mi? Daha oldukça bir titreşim şeklinde mi? Fanlar normalden daha süratli ve sesli mi dönüyor? Uğultu sesinde fizyolojik bir sürtünme sesi mi var? şeklinde sorulara verilecek cevaplarla, probleminin nereden kaynaklandığı anlaşılabilir. Bilgisayar Kasasından Gelen Rahatsız Edici Sesleri Iyi mi Engelleyebilirsiniz?

Bilgisayar kasasından gelen ses iyi mi engellenir?

      Bilgisayar kasasından gelen seslere gore yapılması ihtiyaç duyulan işlemleri aşağıdaki şeklinde sıralayabiliriz.

  1. Tıkırtı, titreşim, vızıltı: Bilgisayar içinde bir şey titreşiyor yada tıkırdıyorsa yada tıkırdıyormuş şeklinde ses çıkaran bir vızıltı sesi duyuluyorsa, gevşek bir vida yada kablo hareket ediyor olabilir. Bunu idrak etmek için bilgisayarı kapattıktan sonrasında, kasayı öne arkaya ve yanlara doğru eğerek ses gelip gelmediğini denetim edilebilir. Düşünüldüğü şeklinde ses geliyorsa, kasanın kapağını açarak aynı işlemi yeniden edip, soruna müdahale edilebilir.
  2. Uğuldayan yüksek sesli fanlar:  Bilgisayar fanları, uğuldayan şekilde normalden daha çok ve daha yüksek sesle çalışıyorsa, tozlanmış ve fan rulmanları kapanık olabilir. Bunu denetim etmenin en iyi yolu, bilgisayarı kapatıp, güç kablosunu çektikten sonrasında, kasanın yan panelini açarak; İşlemci fanı, grafik kartı fanları, güç deposu fanları ve soğutucuların üstündeki tozlar denetim edilmelidir. Tozlar basınçlı hava ile temizlenebilir. Temizliği meydana getirilen cihazlar duyarlı olduğundan, temizleme esnasında dikkatli olmak gerekir. Tozları temizledikten sonrasında da aynı ses geliyorsa, fan yataklarında tozdan dolayı arıza olabilir. Bunu düzeltmenin tek yolu fanı değiştirmektir.
  3. Tıkırtı ve gıcırdama sesi: Bilgisayar kasasından tıkırtı ve gıcırdama sesi geliyorsa, durağan(durgun) sürücü arızalanmış olabilir. Daha çok işlem yapmadan verilerinizin yedeğini alarak, bilgisayardaki disk denetim uygulaması çalıştırılmalıdır. Disk denetim uygulaması başarısız olursa, diski tamamen çıkartıp aleti çalıştırarak sesin gelip gelmediği denetim edilmeli, ses artık gelmiyorsa, disk değişikliğine gidilmelidir.
  4. Tiz vızıltı sesi: Duyulan vızıltı sesi, bobin vızıltısı olabilir. Ses can bunaltıcı da olsa, işlemcideki yüke gore değişkenlik gösterir. Bu ses tam olarak yok edilemese de, aygıt üstündeki tozu silerek ses minimize edilebilir. Bobin sesleri çoğunlukla güvence kapsamı haricinde olduğundan ek harcamayla değişiklik yapmak haricinde yapılabilecek fazla bir şey yoktur.
  5. Güç kaynağından gelen vızıltı sesi: Bilgisayarın güç kaynağından gelen ses kendisini derhal belli eder. Mümkün olan en kısa sürede güç kaynağını değiştirmenizde yarar vardır. Aşırı bobin sesi, bozuk fan yada bozulmuş öteki güç deposu bileşenleri, güç kaynağının bozulmasına ve bu da PC’nizin geri kalanına zarar verme potansiyeline haizdir. 

            Kilitlenmiş bir bilgisayarın iyi mi düzeltilebileceği mevzusundaki yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

            Bilgisayar kasanızı değiştirmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantılara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

          Twitter takip için @salihertugrul   YouTube Kanalım.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu