Genel

Apple Vision Pro Başarılı Olabilecek mi?

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro resmi olarak satışa sunulmaya başlandı. Bu yeni sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili bilgileri ve kişisel yorumlarımı paylaşıyorum.

Sanal gerçeklik uzun senelerdir teknoloji dünyasının ilgilenilmiş olduğu konulardan biri. Üstüne kitaplar yazılan ve filmler çekilen bu mevzu büyük firmaların da odak noktalarından biri oldu. Geçtiğimiz yıllarda Oculus Rift firmasını satın alan Feysbuk da bu alanda çeşitli yatırımlar yapmış oldu.

Apple Vision Pro Başarıya ulaşmış Olabilecek mi?

Bu alana geçen yıl ciddi bir adımla giren Apple da Vision Pro adını verdiği sanal gerçeklik gözlüğünü tanıtmıştı. Ön siparişe oluşturulan gözlükle ilgili olarak 180 bin talep geldiği de açıklandı. Bu gözlüğün fiyatı ise 3500 dolar olarak belirlenmiş durumda. Ön siparişin peşinden 2 Şubat tarihinden itibaren gözlükler satın alanlara gönderilmeye başlanacak.

Apple Vision Pro
Apple Vision Pro

Apple Vision Pro şimdilik geliştiriciler tarafınca kullanılabilecek bir ürün. Zira Apple daha ilkin Google Glass akıllı gözlükte olduğu şeklinde ilkin geliştiricilere bu ürünü satıp onların uygulama geliştirmesini istiyor. Doğal olarak Google’da bu kurgu çalışmadı zira uygulamalar istenen noktaya gelemedi.

Apple bu ürünle bilgisayar ve telefon kullanımını değişik bir noktaya taşımak istiyor. Gösterilen demolarda da bu senaryolar ön plana çıkarılıyor. Sadece benim bazı çekincelerim var ve bu tarz şeyleri daha ilkin toplumsal medyada da paylaştım.

Ilk olarak bu biçim gözlüklerin kullanımı oldukça kolay değil. Göze bu kadar yakın bir mesafede bir ekrana uzun süre bakmak keyifli değil ve hatta bazıları için olanaksız.

İkinci olarak bu biçim ekipmanların fiyatı oldukça yüksek. Apple örneğinde olduğu şeklinde 3500 dolar (ABD’de yaşayan ve orada para kazanan biri için bile) oldukça yüksek bir meblağ.

Ek olarak öteki cihazlarınız da Apple olması gerekiyor ki bu da mühim bir zorunluluk. Şu demek oluyor ki bir tek gözlüğü almakla bitmiyor vaka. Bilgisayar ve benzeri cihazlarınızın da Apple olması gerekiyor.

Sebepleri artırabilirim fakat bu biçim cihazların yaygınlaşmamasının ardındaki en temel engeller bunlar görünüyor. Normal olarak Apple’ın parası ve pazarlama gücü ile Apple Vision Pro 2024 yılının en oldukça konuşulan ürünü olacak. Her yerde videolarını ve kullanım deneyimlerini görmüş olacaksınız. Fakat hayata geçer ve hepimiz bu gözlükten alır mı? Bence almaz, alamaz.

Apple Vision Pro
Oculus Quest 2

Apple Vision Pro: Pazarlamadaki Gücü Kafi mi, Yaygınlaşacak mı?

Geçmişteki örneklere baktığımızda da yaptığım yorumun haklılığı görülüyor. Feysbuk, Oculus’u 2014 senesinde 2 milyar dolara satın aldı. 10 yılda çıkarılan ürünler oldu elbet fakat ekosistem genişlemediği şeklinde kayda kıymet bir uygulama ya da çözüm de geliştirilmedi. Geliştirilen çözümler de tabana yayılmadı.  Ayrıca Oculus Quest 2 akıllı gözlüğün Türkiye’de vergiler dahil 15 bin TL fiyattan satıldığını belirteyim. Apple Vision Pro vatanımızda resmi olarak satılmıyor fakat bir tek ABD fiyatını baz alsak bile 3500 doların 100 bin TL bulunduğunu da belirteyim. Vergiler de eklendiğinde bu sayı 200 bin TL civarına yükselir o da iyi olasılık.

Benzer bir durum oyun tarafında da oldu. Sanal gerçeklik gözlüklerini destekleyen oyunlar var piyasada. Gene de bunlar oldukça yaygınlaşamadı ve geniş kitlelere ulaşamadı.

Pazarlama gücü ve bütçesiyle Vision Pro 2024, ön planda olan bir ürün olacak. Yaygınlaşması ve tabana yayılması zor; ‘büyükler için oyuncak’ bir aygıt olarak duracak.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu