Genel

Apple iPhone 14 Serisi Neler Sunacak?

Apple, her yıl olduğu benzer biçimde senenin en fazlaca beklenen tanıtımını 7 Eylül’de gerçekleştirecek. Birçok ürün tanıtılması beklenirken Apple severleri ve öteki teknoloji severlerin ana odağı iPhone 14 serisi olacak. 14 Serisi için şimdiye kadar bilinenler ise şu şekilde;


Bakmakta yarar var: Apple modellerinin kullanım ömrü belli oldu!


Dört değişik iPhone modeli

iPhone

Apple, iPhone 12 serisi ile beraber dört değişik iPhone modeli çıkarmaya başlamıştı: Mini, Standart, Pro ve Pro Max versiyonları. iPhone 13 serisinde de devam eden bu versiyonlar değişecek. Apple’ın artık Mini modeli çıkarması beklenmiyor. Tüketicilerin büyük ekran beklentisine kulak veren marka artık yoluna Mini versiyon yerine Max /Plus versiyonla devam edecek. Kısaca 14, 14 Max/Plus, 14 Pro, 14 Pro Max şeklinde dört modeli olacak. Her geçen gün daha çok telefon ile içerik tüketildiği için büyük ekranlı standart versiyon özelliklerindeki bir telefonu görmemize artık kati gözüyle bakılıyor.

Çentiğe veda

iPhone

Apple, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde ilk kez iPhone X ile yaşamımıza giren çentiği farklılaştıracak. Hap ve delik tasarım ile daha çok ekran alanı sunmayı hedefliyor. Böylece göze daha azca batan çentik ile birlikte, yüz tanıma sensörlerini de kullanmaya devam edebilecek. Yalnız Pro modellerinde bunu kullanacak ve 14 ve 14 Max/Plus modellerinde eski çentiği kullanmaya devam edecek. Güzel duyu olarak yeni hap ve delik ekran stili hoş gözükse de kimileri için Android telefonlardaki ekranlara gore çirkin ve kaba duracağı söyleniyor.

Yeni A16 Bionic çip

iPhone

Her yıl üstüne koyarak performansı ve verimliliği arttıran Apple, yeni iPhone 14 serisinde de yeni işlemcisini tanıtmış olacak. Sızıntılara gore Apple burada da iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerini ayrı bir kefeye koyacak. 14 ve 14 Max/Plus versiyonda 13 serinin işlemcisi A15 Bionic kullanılacak, Pro modellerde ise yeni tanıtılacak işlemciyi kullanacak. Böylece Standart ve Pro versiyonlar arasındaki fark daha da açılacak.

Gelişmiş kamera kabiliyetleri

iPhone

Uzun senelerdir ana kamerasında, geniş açı kamerasında ve telefoto kamerasında 12MP çözünürlüğünde bir sensör kullanan Apple, iPhone 14 Pro modellerinde ana kamerasında yükseltme yaparak 48MP çözünürlüğünde olan bir kamera kullanacağı konuşulanlar içinde. Böylece hem ProRes çekimlerde hem de Cinematic videolarda daha keskin, gece fotoğraflarında daha aydınlık fotoğraflar sunmayı amaçlıyor. Yeni çip ile birlikte 8K video çekimi yapabileceği de konuşulanlar içinde.

Daha pahalı fiyatlarla gelecek

iPhone

Apple, her seneki iPhone çıkış fiyatlarını durağan(durgun) tutuyordu. Sadece dünya genelinde yaşanmış olan çip ve bileşen tedariki sıkıntıları, artan lojistik maliyetler iPhone fiyatlarına da yansıyacak benzer biçimde. Bilhassa Pro versiyonunun 999 dolar yerine 1099 dolardan, Pro Max versiyonun ise 1199 dolardan başlaması umut ediliyor. Bu fiyat artışının öteki bir sebebi ise yeni iPhone modelleri uydu ile direk bağlantı sağlayabilecek olması. Telefonunuz çekmediği, zor durumlarda kaldığınız anlarda yada düşük batarya seviyesindeki iken şebeke bağlantısının fazla batarya harcayacağı durumlarda direk uydu ile bağlantı sağlayarak görüşme yapabilme özelliğine haiz olması umut ediliyor.

Peki bu çarşamba (7 Eylül) tanıtılacak lansmanda Apple sizce 14 serisinde yeni neler tanıtmış olacak? Sizce sızıntılardaki benzer biçimde bir telefon karşımıza çıkarsa satış sayıları neler olacak? Kendi görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
nevşehir haber vps bahis forum smmpanel Sesimol.net
Başa dön tuşu