Genel

ABD vermedi, Çin kendi yaptı! İşte NVIDIA’ya rakip ekran kartı

ABD, Çin’in suni zeka alanında ilerlemesini engellemek için bazı adımlar atıyor. İlk olarak Nvidia’nın RTX 4090 ekran kartını Çin’e ithalatını yasaklayan ABD, arkasından H100 şeklinde bazı suni zeka çiplerin satışını durdurdu. Sadece Çinli donanım devi Loongson, LG200 adlı suni zeka odaklı GPU’sunu sundu.

Loongson LG200 GPU neler sunuyor?

Loongson, ABD’nin son teknolojilere yönelik yaptırımlarına karşın dikkat çeken adımlar atıyor. Suni zeka ve yüksek performanslı informasyon işlem (HPC) için geliştirilen yeni grafik işlem birimini ortaya çıkardı. LG200 olarak adlandırılan çip; Nvidia ve AMD’nin AI/HPC çiplerine rakip olmayı amaçlıyor.

Çin’de düzenlenen etkinlikte tanıtılan LG200’ün teknik bilgileri tam olarak paylaşılmadı. İddialara nazaran node (düğüm) başına 256 gigaflop ila 1 teraflop içinde hesaplama performansı vadediyor. Bu sayı, Nvidia ve AMD’nin rakip ürünlerini geride bırakıyor.

Loongson tarafınca açıklanan çip tasarımı, ufak ve büyük işlem birimlerine haiz fazlaca kümeli bir yapıyı gözler önüne serdi. OpenCL 3.0 ve grafik işleri için OpenGL 4.0‘ı desteklediği bildirildi. Sadece HPC çipinin kabiliyetlerini detaylı bilgiler olmadan değerlendirmek zor.

LG200’ün direkt Nvidia H100 suni zeka çipine rakip olacağını söylemek mümkün değil. Paylaşılan bilgiler, veri merkezi ölçeğinde makine öğrenmesi görevlerinden ziyade, düşük kuvvetli suni zeka çıkarımlarında kullanılabileceğini gösteriyor.

Nvidia veri hırsızlığı, nvidia valeo, nvidia dava

Fakat Loongson’un Çin pazarı için geliştirdiği bu ürünler, ülkenin AMD ve Nvidia şeklinde şirketlere olan bağımlılığını azaltıyor. Bir süre ilkin Intel i5 14500 ile eş kıymet bir işlemci tanıttığını da unutmamak lazım.

The post ABD vermedi, Çin kendi yapmış oldu! İşte NVIDIA’ya rakip ekran kartı appeared first on MediaTrend.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu