Genel

2023’te en çok dinlediğimiz podcast’ler!

Dünyanın önde gelen müzik ve podcast platformlarından kabul edilen Spotify, 2023 Senenin Özeti’ni yayınladı. 574 milyondan fazla kullanıcısının tercihlerini yansıtan bu özet, senenin en oldukça dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve normal olarak podcast’leri açıklıyor. İşte Spotify’a nazaran 2023’te en oldukça dinlediğimiz podcast’ler!

Podcast nedir?

Podcast’ler, web üstünden yada hususi uygulamalar vesilesiyle telefonlarınızdan, bilgisayarlarınızdan, tabletlerinizden ya da akıllı hoparlörlerinizden dinleyebileceğiniz ses dosyalarıdır. Çoğu zaman belirli bir mevzu ya da tema çevresinde oluşturulan bu ses dosyaları, kullananların ilgi alanlarına uygun içerikler sunarak kişisel tercihlerine hitap eder. 

Podcast’ler, kişisel gelişimden eğlenceye, haberlerden hobilere kadar geniş bir mevzu yelpazesi sunarak, her türlü dinleyiciye hitap eden programlardır. Podcast’ler, bilhassa kitap okumaya vakit bulamayan ve devamlı gezi halinde olanlar için gerçek bir nimet diyebilirim. Bilhassa trafikte sıkışıp kaldığınızda ilaç benzer biçimde geliyor. Ben çoğu zaman Spotify üstünden favori podcast programlarımı takip ediyorum. Siz de istediğiniz vakit, istediğiniz yerden sevdiğiniz içerikleri dinleyebilirsiniz. Üstelik, podcast’leri indirip kaydederek, web bağlantısı olmadan da erişebilir hale getirebilir ve istediğiniz anlarda dinleme özgürlüğüne haiz olabilirsiniz. Bu sayede, günlük hayatta, iş yerinde ya da gezi halindeyken garip ve bilgilendirici içeriklere kolayca erişebilirsiniz.

 

Türkiye’de 2023’te en çok dinlenen podcast'ler
Türkiye’de 2023’te en oldukça dinlenen podcastler

 

Türkiye’de 2023’te en oldukça dinlenen podcast’ler

Senenin büyük bir merak ve heyecanla beklenen anı nihayet geldi ve Spotify, 2023 Senenin Özeti’ni yayınladı. Dünyanın her yerinden 574 milyondan fazla kullanıcısının tüm yıl süresince iyi mi bir dinleme deneyimi yaşadığını tüm gerçekliğiyle ortaya koyan 2023 Senenin Özeti ile Spotify, senenin en oldukça dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve podcast’lerini deklare etti. Senenin ‘en’lerinin yanı sıra Spotify’da geçirdikleri tüm bir yılı büyük bir keyifle kutlayabilmeleri için, kullanıcılara, yeni ve etkileşimli özelliklere haiz kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini de yayınladı.

Ortamlarda Satılacak Informasyon

Türkiye’de 2023 senesinde en oldukça dinlenen podcast, bir kez daha Ortamlarda Satılacak Informasyon oldu. Hem podcast yapımcısı, hem de iyi bir podcast dinleyicisi olarak ben de “Ortamlarda Satılacak Informasyon”nin dinleyicisiyim. Merve Hanım tarafınca garip mevzuları bir dost sohbeti havasında konu alıyor. Sıcak, samimi ve merak uyandırıcı bir seçimi var. Kendisi duygularımıza dokunuyor ve öğrenmek istediğimiz mevzular hakkında data ediniyoruz.Her bölümün neredeyse bir marka sponsoru var ve sohbetlerin içinde naturel olarak marka yerleştirme yapılıyor. Bu da gösteriyor ki podcastlerin enerjisini pazarlama dünyası da keşfetmiş!

Bu podcast serisinin benim için en dikkat çekici bölümleri ise; 

 • Akrabalarım zararı olan mı? / Toksik aile 
 • Başarının temeli: Başarısızlık
 • Kurban mısın? Kurtarıcı mı?
 • Dikkatimizi kim çaldı?
 • Evinizi toplamak hayatınızda neleri değiştirir? 

Kendine İyi Davran

Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın Youtube hesabında yayınladığı videoların ses kayıtlarından oluşan “Kendine İyi Davran” podcast serisi,  Türkiye’de 2023 senesinde en oldukça dinlenen ikinci podcast yapımı. Bu programda, insanoğlunun kendini ve çevresini tanımasına yönelik anlatımlar içeriyor. Duygularımızı ve ilişkilerimizi  yönetmek,  kişisel gelişim ve negatif duyguları yönetme mevzularında bölümler içeriyor. 

Bu podcast serisinin benim için en dikkat çekici bölümleri ise; 

 • Her mevzuda Fazlaca başarılı fakat kendini sevmekte başarısız insanoğlu
 • İyi bir insanı iyi mi tanırsın?
 • İlişkilerde çocuk erkekler, anne hanımefendiler: Peter Pan ve Wendy Sendromu 
 • Sağlam ve kuvvetli psikolojiye haiz insanoğlu neyi değişik yapıyor?
 • Başkalarını ısıtmak için kendini yakanlar 

Merdiven Altı Terapi

Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. 20 yıldan fazla süredir terapiye giden Deniz Dülgeroğlu Merdiven Altı Terapi podcast serisi ile varoluşsal sancılarımıza yanıtlar arıyor. Program serisinde; ghostig benzer biçimde güncel ilişki problemlerinden, depresyon ve orta yaş krizine kadar geniş bir mevzu yelpazesi var. 

Bu podcast serisinin benim için en dikkat çekici bölümleri ise; 

 • Mutluluktan korkuyor olabilir miyim? 
 • Kendime yaptığım kıyaklar sıralaması
 • Ghosting fena bir şey mi?
 • Meseleleri sorun etmezsem ortada sorun kalmaz mı?
 • Kendim olursam insanoğlu beni sever mi

Meksika Açmazı

Meksika Açmazı en oldukça dinlenen dördüncü yapım oldu. Mesut Süre Anlatanadam ve Fazlı Polat tarafınca hazırlanan bu podcast serisi,açmaz mevzular ve dar sokaklarda zihin açıcı sohbetler sunuyor. Mevzular çoğu zaman ilişkiler çıkmazında aşama kaydediyor. 

Bu podcast serisinin benim için en dikkat çekici bölümleri ise; 

 • Meksika Açmazı 059: Uçakta business class uçan yolculara bakarak çözümleme yapma. Aynı bölümde yer edinen vakit bükülmesi  ve  seyahatten döndüğünde aradan 5 yıl geçmesi
 • Meksika Açmazı 069: Aileni ve tüm dostlarını geride bırakıp, hiç kimseye haber vermeden bir yıllığına kafayı dinlemeye uzaklara gider misin?
 • Meksika Açmazı 060: En dürüst haliyle karakter analizimiz. 

Hayalhanem

Hayalhanem ise listede beşinci sırada yer aldı. Programın mottosu “Bir insanoğlunun yaşamı iyi bir eğitimle değişebilir.” şeklinde. İçerik olarak dini sohbetler ve insanoğlunun kendini keşfetmesi ile ilgili bölümler içeriyor. Bu seride; insan hikayeleri, ölüm ve dünya sonrası yaşamlar ile ilgili dini sohbetleri dinleyebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu