Genel

2023 yılında kuruluşlar verilere erişimlerini engelleyen siber saldırılar yaşadı

Dell Technologies 2023 Küresel Veri Koruma Endeksi, veri korumada giderek artan zorluklar, BT kesinti süreleri ve güvenlik ihlallerinin artan etkilerini ortaya koydu.

BT karar vericisi ve 500 BT güvenlik karar vericisinin katılmış olduğu 2023 Dell Technologies Küresel Veri Koruma Endeksi anketine gore, kuruluşların yarısından fazlası (yüzde 54) geçtiğimiz yıl verilere erişimlerini engellemiş olan bir siber hücum yada vaka yaşadı.Anket katılımcıları BT kesintilerinin olağan bulunduğunu bildirmekle beraber, büyük çoğunluğu (yüzde 90) kurumlarının 2023 senesinde belli bir seviyede BT kesintisi ile karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

BT kesintileri averaj 2,61 milyon ABD dolarına mal oldu

Dış güvenlik ihlalleri, bu kuruluşlardaki veri kaybı ve/yada sistem kesintilerinin arkasındaki birincil niçin (yüzde 40) olarak öne çıkıyor. Ek olarak siber hücum yaşayanların yarısından fazlası (yüzde 55), saldırganların ilk sızma noktalarının kullananların spam yada kimlik avı e-postalarına, fena niyetli bağlantılara, yakalanmış kullanıcı kimlik bilgilerine yada saldırıya uğramış mobil cihazlara tıklaması şeklinde nedenlerle dış kaynaklı bulunduğunu ifade ediyor.

Tesirleri açısından bakıldığında ise katılımcılar, veri yitirilmesine yol açan kesintilerin 2023 senesinde averaj 2,61 milyon ABD dolarına mal bulunduğunu, averaj 26 saatlik planlanmamış kesinti süresine yol açtığını ve averaj 2,45 TB veri kaybıyla sonuçlandığını belirtiyor. Siber saldırılar ve ilgili vakalara ilişkin maliyetler de iki katına çıkarak 2022 senesinde 660 bin ABD dolarından 2023’te 1,41 milyon ABD dolarına terfi etti.

Üretken Suni Zekâ Ön Planda

Üretken Suni Zekâ (GenAI), savunmayı güçlendirmek için stratejik bir vasıta olarak ortaya çıkıyor ve ankete katılanların yüzde 52’si GenAI’yi entegre etmenin kuruluşlarına siber güvenlik mevzusunda bir avantaj sağlayacağını belirtiyor. Sadece GenAI’nin hem müdafa amaçlı bir varlık hem de karmaşıklık deposu olarak çift yönlü doğasına ilişkin olarak iştirakçilerin yüzde 88’i, GenAI kullanımının büyük hacimlerde yeni veri üreteceği mevzusunda aynı fikir. Gene aynı oranda katılımcı (yüzde 88), GenAI’nin belirli veri türlerinin kıymetini artıracağını kabul ediyor.

İlgili Makaleler

bahis forum define forum
Başa dön tuşu